Advert Advert
Advert Advert
Advert

SAFSATADAN GERÇEKLİĞE 19 MAYIS

 

Bildiğiniz üzere Nutuk’ta Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun günleri, ‘1919 yılı Mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım. ’diye başlar. 9.Kolordu Müfettişi olarak (sonradan birliklerin birer birer kapanması ile 3.kolordu olacak) ‘Top Secret’ – çok gizli ve özel bir görev için Samsun’a gidecek olan Mustafa Kemal, resmi bir görevle Anadolu’ya geçme mücadelesi verecek dolayısıyla askeri ve yerel yönetimdeki kişilere emir verme yetkisine haiz olacaktı. Böylece ulusal mücadeleyi daha hızlı örgütleme imkân ve kabiliyetine de sahip olacaktı. Pek tabi bu o kadar göründüğü gibi basit bir olay değildi. Öyle ki; 16 Mayıs 1919’da Galata Rıhtımında bir araya geldiği devre arkadaşlarından Rauf Bey (sonradan Sivas Kongresi’nde rakip aday olacaktır.) tutuklanacağı konusunda istihbarat aldığını bildirmiş ve dikkatli olması hususunda kendisini uyarmıştır. Burada tarihin en önemli ayrıntılarından birisi de hiç şüphesiz resmi görevin nasıl verildiği konusundadır. Kurtuluş Savaşı’nda Batı Cephesi Kumandanı olan, daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk Büyükelçisi olarak Sovyet Rusya’ya atanan Ali Fuat Cebesoy Paşa, Dâhiliye Nazırı olan Mehmet Ali Bey’i, Mustafa Kemal’i Samsun’a göndermesi için ikna etmiştir. Osmanlı Denizcilik İşletmesi’nin küçük gemisi ‘Bandırma Vapuru’ ile Kurtuluşa ve Cumhuriyete seyahat başlamıştır. Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a iner inmez yaptığı ilk icraat 22 Mayıs 1919’da ‘Samsun Raporu’ hazırlamak olmuştur. Söz konusu raporda, Samsun bölgesinde Rumların Rusya'dan getirdikleri Rum göçmenlerle çeteler kurdukları ve Türk halkına saldırdıkları, Türk halkının kendisini korumak için refleks gösterdiği belirtilir. Yukarıda Samsun’a çıkma kararındaki etkilerini vurguladığımız Rauf Orbay ve Ali Fuat Cebesoy isimleri yine çok kritik öneme sahip 22 Haziran 1919 tarihinde yayınlanan Amasya Genelgesi’nde de karşımıza çıkar. Ulusal Mücadele Hareketini, kişisellik suçlamasından kurtarıp vatanın bütünlüğünün ve ulusun bağımsızlığının tehlikede olduğunu vurgulayan genelgede, ilk kez Devlet Kurma Bilinci hâsıl olur. Mustafa Kemal Paşa dışında, Rauf Orbay, Ali Fuat Paşa, Refet Paşaların imzası, Cemal Paşa (2.Ordu Müfettişi – Konya) ve Kazım Karabekir Paşaların (15.Kolordu Komutanı – Erzurum) uzaklık yönünden katılamamaları hasebiyle telgraf yoluyla onayları vardır. Kazım Karabekir Paşa’nın, Mustafa Kemal’i tutuklama kararını yırtıp atması ve Milli Mücadele’ye omuz verip askeri dehasıyla Kars’ı Ermenilerden alması tarihimizde önemli mihenk taşlarından birini oluşturmaktadır. Artık İstanbul, Anadolu’ya hâkim değil, tabi olmak zorundadır.

Hal böyle iken, 101.yılını kutlayacağımız (Covid -19 nedeniyle kısıtlı da olsa) 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız arifesinde Sabah Gazete ’sinin şayet sehven değilse en hafif tabirle art niyetli olarak algılayacağımız foto haberi çıktı karşımıza. Sultan Vahdettin ve Damat Ferit’le, Mustafa Kemal Paşa aynı karede üstelik arkada Bandırma Vapuru. İngilizlerin, Damat Ferit Hükümetiyle, Anadolu’daki ulusal hareketi ezme planları yapmaları ve Damat Ferit Paşa’nın Mustafa Kemal Paşa’ya suikast için Polis Müdürü Tahsin’i Görevlendirdiğine Dair Hamza Grubundan gelen İstihbarat Raporu, gün gibi Türkiye Cumhuriyeti Devlet Arşivleri Başkanlığı’nda duruyorken bu ahmaklık kabul edilebilir cinsten değildir. Atatürk, Samsun’a çıktıktan 19 gün sonra, henüz 1 ay bile olmamışken 8 Haziran 1919’da İngilizlerin isteğiyle geri çağrıldı. Geri dönmediği için, 2 ay dolmadan 8 Temmuz 1919’da, 34 gün sonra azledildi. 50 gün sonra Vahdettin tarafından memuriyetten atıldı. Bir yıl dolmadan, 10 Nisan 1920’de ‘katli vaciptir’ fetvasını, 11 Mayıs 1920’de gıyabında idam fermanını yayınladılar. Şanlı tarihimizi safsatalarla doldurmaktan vazgeçin.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet Paşa’nın Milli Mücadelesini ortadan kaldırmaya cesaret edemediğinizden, onlara her türlü zorluğu çıkarıp, haklarında idam kararı verdirecek kadar aşağılaşan Damat Ferit’in fotoğrafını illa ki bir yerde kullanmak istiyorsanız, Malta’ya giden Malaya Zırhlısı içerisinde gösterebilirsiniz. Toplumu ve Yüce Türk Milleti’ni kutuplaştırmaktan, kamplaştırmaktan, yanlış tarih okumalarından artık vazgeçin. Eskiden Sabah Gazetesi, renkli kuşe kâğıdıyla zevkle okuduğum, özellikle spor sayfalarını çok sevdiğim hafta sonu keyfimdi. Günün sonunda bir kâğıt parçasından başka bir anlam ifade etmiyor benim için. Ayrıca; 19 Mayıs, yalnızca Bandırma Vapuruna indirgenemez. İstanbul’un Anadolu’ya dolayısıyla milletine kavuştuğu gündür, Saltanatın Cumhuriyete, Tebanın Vatandaşa (İ.Melih Gökçek hariç), Halifeliğin demokrasiye döndüğü gündür 19 Mayıs. Ulusal sınırlar içinde vatan bir bütündür, parçalanamaz. Hülasa dün olduğu gibi bugün de ulusal gücü etkin, ulusal iradeyi hâkim kılmak esastır. Gençlik ve Spor Bakanlığı yanlışlıkla yani sehven bayramımızın adını unutsa da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. ATAM SEN RAHAT UYU BEKÇİSİYİZ BİZ CUMHURİYETİN…

Demokrat Tv:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Advert
Dolar
DOLAR
7.4041 TL 7.3746 TL
Euro
EURO
9.0074 TL 8.9715 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 26.01.2021 SAAT 09:16:13
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV