Advert Advert
Advert Advert
Advert
Faik Can Atay

Tekâlif-i Milliye ve Sosyal Belediyecilik

Tekâlif-i Milliye yani milli yükümlülük emirleri kurtuluş mücadelemizin en kritik dönüm noktalarından birisi olmuştur.

1921 yılının Temmuz ayında Eskişehir-Kütahya savaşlarında ordumuz hezimete uğramış,

30 bin askerimiz ordudan firar etmiştir.

Elde kalan kuvvetleri ezdirmemek için Eskişehir’i Yunan’a bırakıp Sakarya’nın doğusuna çekildik.

Hatta Ösym’nin çok sevdiği hemen hemen her yıl başka başka sınavlarda sorduğu başkentin Kayseri’ye taşınması fikri bile o dönem Fevzi Paşa tarafından dile getirilmiştir.

Milli Felaket olarak adlandırabileceğimiz çok sıkıntılı, buhranlı bir dönem.

Mustafa Kemal Paşa’nın Meclis Başkanlığı’nı bırakıp geçici olarak ordunun başına geçmesi teklif edildi ve Mustafa Kemal’de emirlerinin kanun sayılması şartıyla bu teklifi onayladı.

Cumhuriyet’e giden yolda en önemli kilometre taşı olarak görebileceğimiz, bitme noktasına gelen orduyu şaha kaldıran lojistik emirleri olan Tekâlif-i Milli kararlarının içeriğinden kısaca bahsetmek istiyorum.

Halktan elindeki silahların, araçların, giyim ve gıdanın bir kısmını orduya vermesi istenir ve emredilir.

Bir ay içinde “102 bin gömlek, 54 bin don, 49 bin pantolon, yeni örülmüş 45 bin çorap…” ve tonlarca gıda malzemesi toplanır. Devlet bunlar için halka 6 milyon lira borçlanır, taksitler halinde ödenecektir.

Evet, görüldüğü üzere bu yardımlar devlet tarafından borç olarak alınıp düzlüğe çıkıldığı vakit taksitle vatandaşa iade edilecektir. Toplam 10 maddeden oluşan ve 3.maddesinde açıkça ‘bedelleri daha sonra devlet tarafından ödenecektir’ diye belirtilen bir emirden bahsediyoruz.

Dolayısıyla bu kararla, devletimizin açıkladığı ‘Biz Bize Yeteriz’ kampanyası benzer olmakla birlikte içerik olarak farklı kapılara çıkıyor.

Öncelikle bir kurtuluş savaşı vermiyoruz, gelir adaletsizliğinin pençesinde yaşıyoruz.

İkincisi o yoklukta devletimiz bu yardımları borç olarak görüp geri ödeyeceğini taahhüt ediyor.

Iban numarası verip geri çekilmiyor. Elbette yardımlaşacağız, elbette dayanaşacağız ama ondan önce devletimiz sosyal devlet üzerine kafa yormayı düşünüyor mu mesela? Avm’ler, dükkânlar kapalı, esnaf iş yapamıyor,

millet cayır cayır işsiz kalıyor. Biz ne yapıyoruz? Elektrik faturalarını okumuyoruz geçen yılın faturasını öde diyoruz. Böyle bir şey olabilir mi? Esas yapılması, düşünülmesi, çözüm üretilmesi gereken vatandaşın o faturayı nasıl ödeyeceğidir. Yıllar önce Galatasaray-Fenerbahçe maçında Emre Belözoğlu’nun bir köşe vuruşu esnasında akıllardan çıkmayan bir repliği vardır. ‘Beyler,bittik biz,bittik’ şeklinde. Her gün pandemi ilan edilen virüsün açtığı tehlikeleri dinliyoruz devlet büyüklerimizden.

Şimdilerde yaşadığımız ve bütün dünyayı kasıp kavuran, milletimizi ekonomik anlamda ciddi sıkıntıya uğratan, muhtemel sosyoekonomik etkilerini ise önümüzdeki süreçte göreceğimiz

‘Corona Virüsü’ ile mücadelede de pek tabii hepimizin üzerine vazifeler düşüyor.

Hakikaten de dayanışma ve birliktelik tam da bugünlerde ihtiyaç duyduğumuz bir olgu. İşini aşını kaybeden, gelecek kaygısı taşıyan, kirasını ödeyemeyen yurttaşlarımıza tabii ki devletimiz ve milletimiz destek olacak ve hep birlikte bugünler geride kalacak.

Ancak biz neyi tartışıyoruz? Darda kalan, geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlara merkezi hükümet mi yoksa hepsi birer ‘anayasal kamu idaresi’ statüsü taşıyan belediyeler mi yardım toplasın? Çok zor dönemdeyiz, yakalanmayalım, evden çıkmayalım, biteriz yoksa diyorlar Emre gibi. Ama işinden olmamak için patronun gözünün içine bakan Ali Bey ile, ev sahibi ararsa ne diyeceğim diye düşünen Ahmet Beyin halini anlamak, empati yapmak durumunda devletimiz. Muhtemelen devletin başı yerel yönetimlerden önce kampanya açsaydı bu tartışma hiç olmayacaktı, Ankara Büyükşehir de İstanbul Büyükşehir de bu kampanyaya destek olurdu belki. Ama her şey yolunda giderken bir anda belediyelere engel olmak, soruna

odaklanmamız gerekirken bambaşka bir tartışmayı beraberinde getirdi. İçişleri Bakanlığı yayımladığı genelgeyle herhangi bir yasal engel yokken belediyeleri izinsiz yardım toplamakla suçladı.

Birçok kaymakam arkadaşımız da belediyedeki görevimiz sebebiyle bizi arayarak yardım çağrısının hukuki olmadığını anlatmaya çalıştılar ama sadece çalıştılar.

Çünkü meselenin siyasi olduğunu onlar da çok iyi biliyorlar ah işte meslek hastalığı. Bakanlığımız genelge yayınladıysa mutlak suretle doğrudur.

Bizlerde Cumhurbaşkanının ilçedeki temsilcisi olarak Süleyman Şah pardon Süleyman Soylu Bakanımız ne emrettiyse sonuna kadar sorgusuz sualsiz uygularız. Bu arada bir Allah’ın kulu da sormuyor İçişleri genelge yayımlıyor ama eski adıyla Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü yeni adıyla Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü neden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı.

Hatta ‘Belediyeler Daire Başkanlığı’nı da bünyesinde barındırıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı, Genel Sekreterini atayacağı zaman Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın onayını alması gerekiyor.

Saygıdeğer Kaymakam dostlarımız bunu da hukuki çerçevede anlatacaklardır elbet bize. Çünkü artık onlar bürokratik vesayetin değil Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin temsilcileri vesselam.

Vatandaşın içinde bulunduğu sıkıntılara gelecek olursak, merkez veya yerel yönetim fark etmez. Kim bir garip gurebayı sevindiriyorsa, kim bir fakirin mutluluk kaynağı oluyorsa, kim bir yetimin başını okşuyorsa, kim bir darda kalan yurttaşın sıkıntısını gideriyorsa bırakınız yapsınlar, bırakınız etsinler be kardeşim…

 

GÜNÜN SÖZÜ: Hak adamı makam-mansıp dilenmez, rütbeyle parayla adam olunmaz! Sanma saltanatın bitmez tükenmez, ölünce bir çukura sığdırırlar. ZEREFŞAN

Demokrat Tv:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Faik Can Atay yazıları
Advert
Dolar
DOLAR
6.8118 TL 6.7846 TL
Euro
EURO
7.4984 TL 7.4685 TL
Anket
Hava durumu
Takımlar O G B M Av P
1 Trabzonspor 26 15 8 3 31 53
2 Başakşehir 26 15 8 3 25 53
3 Galatasaray 26 14 8 4 24 50
4 Sivasspor 26 14 7 5 18 49
5 Beşiktaş 26 13 5 8 8 44
6 Alanyaspor 26 12 7 7 19 43
7 Fenerbahçe 26 11 7 8 12 40
8 Göztepe 26 10 7 9 1 37
9 26 8 8 10 -5 32
10 Denizlispor 26 8 7 11 -8 31
11 26 7 9 10 -14 30
12 Gençlerbirliği 26 7 7 12 -11 28
13 Kasımpaşa 26 7 5 14 -12 26
14 26 5 11 10 -12 26
15 Malatyaspor 26 6 7 13 -2 25
16 Ç. Rizespor 26 7 4 15 -18 25
17 Ankaragücü 26 5 8 13 -22 23
18 26 5 7 14 -34 22

TARİH 28.05.2020 SAAT 15:38:51
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV