Advert Advert
Advert Advert
Advert
Ayşe Nilüfer Yılmaz Atay

KOPSUN ARTIK KOPACAKSA KIYAMET

 

 TCK’ da düzenlenmiş bir suç türü var. Güncel ahvalimizle yakından alakalı bu maddenin mevzuattaki başlığı şöyle atılmış: “Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma.”

     Türk Ceza Kanunu madde 195- (1) Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

     Yukarıda bahsettiğim düzenlemeye aykırı davranmanın cezai yaptırımı var. Ama kafamıza esen yele göre insanların karantinaya alınmasını da talep edemeyiz. Örneğin yurt dışından gelen herkesin uzun müddet karantinada tutulması gerekli midir? Test sonucu negatif çıkan, yetkili makamlarca salınmasına karar verilen, risk teşkil etmediğine kanaat getirilmiş insanlar açısından hürriyetten yoksun kılmanın manası var mı?  Uygulanan bütün tedbir ve düzenlemeler toplum sağlığı ve menfaati gözetilerek yapılmaktadır. Fakat kişiler bazında hak ihlallerine de sebebiyet verilmemelidir. Risk teşkil etmeyenlerin tutulması, fikrime göre devlete de ek yük bindirmektedir. Sağlıkçıların işi zaten başından aşkın durumdadır.  Hukuki açıdan bakıldığında, karantina altındaki kimsenin özgürlüğü kısıtlanmakta, hareket alanı daralmaktadır. İsabetli kararlar verilmelidir. Tedbirler açısından ölçülülük sağlanmalıdır. Kaos yaratmanın, panik olmanın kimseye faydası olmaz. Yetkili makamlara ve bilime güvenmeli, uyarıların hepimiz için hayati olduğunu bilmeliyiz.

    Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel virüs ilan edilen coronayı hafife aldığım düşünülmesin. Haberler bile bilim kurgu filmi ayarında. Ciddiyetsiz sayılmam. Ancak, market raflarını boşaltanları görünce hayret ediyorum. Hatta dehşete düşüyorum. Ne kıymetli canları varmış arkadaş. Allah bir beden vermiş emanet usulüyle elbet değerini bileceğiz. Anlamıyorum tam olarak gerçekten yaşamayı bu kadar çok seviyor musunuz? Peki yaşamayı sevenlerin faydalı herhangi bir eseri var mı en azından çabası var mı? Kalplere dokunan kaç kişi var, yardımda bulunan, gülümseyen, seven kaç kişiyiz? Elinden ne gelirse işte ver gitsin. Kendine saklama. Paylaş. Anlat. Dokun. Ama virüs var şimdilik dokunma.  Ne bileyim, çok seviyorsunuz ya yaşamayı ondan yazıyorum bunları. Yoksa bana ne! Devir bencillik devri değil mi!

     Büyük saydıklarımız (müslüman, alim, yaş almış) bile verdikleri sözleri tutmuyor. Yüzü kızarmıyor kimsenin. Avrupa sözünü tutmamış çok mu! Mülteciler ölebilir, onlar siyasi malzeme edilebilir. Sıkıntı olmaz. Salgınla kıyaslama yapıyor değilim. Sonuçta, virüs şöhret tanımıyor. Devlet adamları bile risk altında. Avrupalı açısından sıkıntı yaratan şeyler de olabiliyormuş demek ki. Onu vurgulamaya çalışıyorum.  Biraz da üzülüyorum. Tadım yok velhasıl. “Enerjiyi yükselt, önlemini al, oluruna bırak.” Demesi kolay…. Çığ düşer, deprem olur, çekirge istilası, karınca baskını, biyolojik silahlar derken kıyamet mi kopuyor  diye titriyoruz. Bence kopsun artık kopacaksa kıyamet. Steril malzeme ve erzak depocosu tayfa kadar sevemiyorum menfaat dünyasını ve kurulmuş bu tuhaf düzenini. Son olarak diyorum ki: “ Ucuz hesapları bırak. Salgın can alır, ruh ebediyete yükselir. Hesap gününü hatırla. Alma mazlumun ahını da çıkar aheste aheste.” Bir sonraki yazımda daha olumlu şeyler yazabilmek umuduyla en kısa zamanda görüşmek dileğimle efendiler. 

Demokrat Tv:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Ayşe Nilüfer Yılmaz Atay yazıları
Advert
Dolar
DOLAR
7.5796 TL 7.5493 TL
Euro
EURO
8.8341 TL 8.7989 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 28.09.2020 SAAT 07:22:46
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV