Advert Advert
Advert Advert
Advert
Ayşe Nilüfer Yılmaz Atay

GÖREV BİLİNCİ

GÖREV BİLİNCİ
       24.01.2020 tarihinden bugüne geçen 11 gün boyunca her gün ama her yeni gün Elazığ depremiyle ilgili birşeyler yazmak istedim. Ancak; üzüntümü dile getirecek doğru kelimeleri bulamamaktan korktum.  Bu nedenle her seferinde vazgeçtim. Sıradan bir ölüm değildi ki göçük altında kalmak… Yitip giden 35 canımızı ve 1600 küsür yaralımızı kabullenmek istemedim. Herkes elinden geldiğince yardımda bulundu. Türk milleti, tek vücut halinde seferber oldu. Günlerce süren kurtarma çalışmalarında enkaz arasından  sağsalim nefes alanları görünce mutluluktan ağladığımız dakikalar oldu. Devlet büyükleri bölgede boy gösterdi. Buraya kadar eyvallah. Evet bu afet Allah’ tan gelmişti evet yüzde yüz depremin öngörülebilirliği yoktu… Fakat hepimizin kabullenmek istemediği nokta şuydu: Deprem bölgesi olan Türkiye’de tedbir almak niçin bu kadar zor ? Cevabı da değerli okuyuculara bırakmak istiyorum. Hepimizin başı sağolsun ve dileğim odur ki; Rabbim bir daha bizlere böyle acılar göstermesin efendiler. 
   Özetle, yaşanılanlar üzerinden siyasi eleştiriler yapmayı doğru bulmuyorum. Süreçte muhalif kanadın olaya yaklaşımlarını da tebrik etmek lazım. Mesela; Sayın Meral Akşener bir yerde siyaseten röportaj verirken, hepimize derin elem veren deprem haberini işitiyor ve şimdi siyaset konuşamayız diyerek röportajı yarıda kesmek için müsaade istiyordu. Hanımefendinin, davranış biçimi gerçekten takdir edilesiydi. Bugün ben de sadece görev bilinci üzerinde durmak istedim. Hangi mesleği icra ediyor olursak olalım, işi layıkıyla yapabilmek ve o işin hakkını verebilmek kuşkusuz en önemli erdemlerden. Peki bu erdem bize ne oranda aşılanıyor? Ebeveynler çocuk büyütürken şu ibareleri kullanıyor: “Kendini devlete at, sabah git akşam gel, aydan aya maaşını bil, paranı al bıyığını bük, otur kendini sakın yorma.” Yanlış aşılama neticesi, ameliyatlarda sakat bırakan doktorlar, mirası yıkık binalar olan mühendisler, mahkemelerde taraflı ve hatalı karar veren hakimler vb. olarak büyük zararlarla bizlere dönüyor. Aslında doktor, hakim, mühendis dediklerimiz de  sen, ben, o işte! Biziz. Yabancı kimse yok… O halde  gelin elele vererek yine “biz” yanlış aşılamayı doğrusuyla değiştirelim. Vatan evladına şöyle diyelim: “Çok çalışarak devlet kurumlarına gireceksin, sonrasında çok daha fazla çalışman gerekecek, disiplinli olacaksın ve saat doldurma hesabı yapmayacaksın, güvenilir olacaksın, aldığın paranın hakkını fazlasıyla vereceksin.” Doğru aşılama neticesi, ışıklı bir gelecek olacak. Hayat kurtaran doktor, sağlam bina yapan mühendis, adalet sağlayan hakim vb. olarak yetişmiş insanımız güzel eserleriyle yine “bize” dönecek. Yabancıya gitmeyecek. 
    Son olarak, görevi kötüye kullanmak Türk Ceza Kanunu kapsamında bildiğiniz üzere bir suçtur. Üstlendiğiniz görevde keyfiyete yer vermek, işinizi eksik bırakmak, yanlış veya hatalı fiilleriniz vb. de bu suç kapsamında değerlendirilebilir. Savcıların önünde bahsi geçen suç kapsamında binlerce dosya var. Herkes bir takım kimseleri bazı nedenlerle şikayet ediyor. Görevi kötüye kullanmaktan toplumca şikayetçiyiz. Menfaatlerimiz ihlal edilmesin istiyoruz. “Adam gibi yapsana işini!” diyoruz. Ama bizim menfaatimize dokunulmadığı müddetçe bu durum mesele değil. İşin ucu bize dokunmuyorsa birileri görevini hakkıyla yapmayabilir, bize etkisi yoksa sorun olmaz.!? Bize etkisi varsa atın hemen kodese.! Velhasılıkelam, iş ahlakı kazanımı sağlanmalıdır. Bilinç oluşturulmalıdır. Ben size, kraldan çok kralcı olun demiyorum. Abartmayın değerli okuyucular. Sadece biraz çekidüzen lazım hepimize. Bir sonraki yazımda iyi haberlerimle görüşmek dileğimle.

Demokrat Tv:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Ayşe Nilüfer Yılmaz Atay yazıları
Advert
Dolar
DOLAR
7.5796 TL 7.5493 TL
Euro
EURO
8.8341 TL 8.7989 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 27.09.2020 SAAT 17:07:56
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV