Advert Advert
Advert Advert
Advert
Ayşe Nilüfer Yılmaz Atay

BENİM GÖZÜMDEN BAKÜ

2020’yi eşim ve Azeri arkadaşımız Nijat(Nijat Sharifov’un müthiş bir ailesi var.

Değinmeden geçemeyeceğim şekilde cömert, misafirperver, sıcakkanlı ve hoşsohbetler.

Bu sayılan sıfatlar Azerbaycan halkının geneli için geçerli tabi.) ile beraber Hazar Denizi sahilinde karşıladık.

Sahilde yürüyüş çok keyifliydi. 31 Aralık 2019, saat gece 12’ye vurmak üzereyken hem devlet hem vatandaşlar kutlama için Hazar’ın göğünde havai fişek patlattı.

Biz de muhteşem bir görsel şölene tanıklık ettik. 

Şöyle bir bakınca, yeni yılın ilk haftası geride kaldı  bile. Gözlerimi kapattığımda sahil boyunca kucaklaşan insanları, patlayan fişeklerden kalan barut kokusunu, Hazar’ın dinginliğini anımsıyorum. 

Şimdiden Bakü hatıralarıma özlem duymaya başladım. Gittiğinize asla pişman olmayacağınız bir gezi rotası çünkü.  Ayrıntıları vermeden evvel bu seneye dair barındırdığınız tüm umutlar gerçeğe dönüşsün dilerim.

Neşeniz hiç  eksik olmasın değerli okuyucularım. 31 Aralık tarihinin Azeriler için daha özel bir manası da var.

Bu tarih, Dünya Azerbaycan Hemreylik(Dayanışma) Günü olarak kutlanıyor. Bayram coşkusu ve yeni yıl sevinci birbirine karışıyor. Azerbaycan’a Hemreylik Bayramı döneminde gittiğim için kendimizi şanslı buluyorum.

Çünkü Bakü’yü görebileceğimiz en iyi dönemlerinden  birinde gitmek nasip oldu. Her yer ışıl ışıl parlıyordu.

Her ülkeden sayısız insan yüksek enerjiliydi. Çok sayıda turist vardı dersem yanlış yazmış olmam. Bakü’yü gezmek için diğer bir  iyi dönemse; Nevruz Bayramı kutlamalarının yapıldığı süreç oluyor. Aklınızın köşesinde olsun

. Biz, Bakü’ de yaklaşık bir hafta kaldık. Sadece pasaportunuzla vizesiz giriş yapılabildiğini biliyorsunuz. Türk Hava Yolları’ nın aktarmasız olarak Esenboğa’dan Haydar Aliyev havalimanına uçuş hizmeti var. THY ile sorunsuz uçuş gerçekleştirdik. Bu nedenle kesinlikle seyahat planınızda THY ile çalışmanızı naçizane tavsiye ederim.

Bakü ucuz bir şehir değil. Sadece ulaşım noktasında ucuzluk bulabilirsiniz.

Malumunuz Bakü’de yakıt TR’ye göre pahalı olmadığından taksiler, otobüsler daha uygun fiyatla yolcu taşıyor. Ama taksiye binmeden pazarlık etmelisiniz. Çünkü her araçta  taksimetre yok.

Düzenli bir şehir Bakü. Metroyu kullanmanız da sıkıntı yaratmayacaktır.

Metro hatlarıyla ilgili kafa karışıklığı yaşamazsınız. Bakü esnafı güleryüzlü ancak bizim  “tok satıcı” dediğimiz türden. Pazarlığa çok olumlu dönüt alamazsınız. Bazı alışveriş noktalarında  kredi kartı kabul etmiyorlar.

Bu nedenle harcama yapabileceğiniz  belli miktarda nakit parayı yanınızda  taşırsanız iyi edersiniz. Belirtelim ki; bizim gittiğimiz zaman diliminde;  1 dolar=1.70 manat , 1 manat=3.5 TL idi. Bakü’nün genel çehresi taş mimariye sahip. Eski yapılar özveriyle korunmuş.

Gezerken illa ki rehber bulundurmanız gerektiğini düşünmüyorum. Çünkü; Azerbaycan’da bildiğiniz üzere dil probleminiz olmaz

. Müzelerde yazılanları büyük oranda anlarsız. Bu arada, halkın konuşma biçimi kulağınıza çok sempatik gelecek. Onlar konuşurken siz zaman zaman nedensiz gülümseyeceksiniz.

Yemek kültürüne değinmeden edemem. “Düşbere” çorbalarını çok beğenemedim ama bir Azeri anne elinden “aşgara” yemeğini kesinlikle tatmalısınız.

Bereketli Azeri sofraları, kalabalık-sıcak  aile ortamı ve insanların tatlı sohbetiyle daha da lezzetleniyor.   Kırmızı et tüketimi çok yaygın.

Onun dışında, Bakü’de üst kalite havyar satış noktaları var. Bakü-Bibiheybet denilen bölge, balıkseverler için de cennet mekanlar barındırıyor.  (Tavsiye mekan: Şefa Balıq Evi)

O mekanlardan birinde Hazar’ a nazır bulunan localarda “farel balığı bastırması” yemeden lütfen dönmeyin. Fiyatlar makul sayılır. Çoğu mekan için erken rezervasyon gerektiğini de not düşmeliyim.

Bakü’ de çay kültürü bir hayli gelişmiş. Bunun üzerine meşhur şakaları dahi var. Devrilen çay sizi panikletse de taşıyanın el becerisiyle üzerinize dökülmüyor.

Çay, tazeyken toplanılmış doğal otlarla demleniyor. Bu nedenle, inanılmaz güzel bir aroması var.

Çay içilirken rafine şeker tüketilmiyor. Çayın yanına mürebbe denilen tatlılar ikram ediliyor. Bizim reçelimize benzeyen mürebbenin yüzlerce çeşidi sofraları süslüyor.

“Şekerbüre” denilen bir başka tatlı da benim aklımı aldı. Denemelisiniz. Balla yapılan Bakü baklavası hiç fena sayılmaz. Ama bizim baklavalarla yarışta geride kalır. Çayla beraber nargile kültürü de gelişmiş

. Kaliteli tütün bulabilirsiniz. Külekler(rüzgar) şehri, ateş ülkesi için size görülecek yerler listesi vereceğim. AVM’ler var ancak TR piyasası dışında farklı bir ürün bulamayacağınız için liste dışı bırakıyorum.

Süre kaybınız olmasın. İşte benim dar vakitimde, dünya gözüyle görmekten memnun kaldığım yerlerin sıralaması buyursunlar efendim:

“Yanardağ, Halı Müzesi (Xalca Museum), Heyder Aliyev Centre, (Tar, tanbur, kukla, tarih, teknoloji, fotoğraf-resim sergileri ve daha birçoğunu burada görebilirsiniz.

Yerli sanatçımız Ahmet Güneştekin’ in bu müze için verdiği emeğe de şapka çıkarttığımı belirtmeliyim)Kız Kalesi, Alev Binaları,  Şehitler Hiyabanı, Targovi Meydanı…

” Yukarıda sayamadığım birçok lokasyon daha var. İlk aklıma gelenleri sizler için yazdım. Hepsini belirtmek mümkün olmuyor. Tarih kokan sayısız güzel cadde ve parklar Bakü’de mevcut. 

Eşim ve ben iki konuda şanssızdık. İlki, bayram nedeniyle muğam(Azeri yerel müziği) dinleyebileceğiniz bir organizasyon bulamayışımız oldu. Siz  bulursanız bizim yerimize de muhakkak 

dinleyin. İkincisiyse, sporcuların atlarla yaptığı gösteriler Bakü’ de dudak uçuklatmasına rağmen eşim ve ben canlı izleme fırsatına nail olamadık.  Bu etkinliği yakalarsanız bir dakika tereddüt etmeden katılım sağlayın efendiler. Son olarak; Sayın İlham Aliyev (mevcut Azerbaycan Cumhurbaşkanı)

hakkında, ufacık kara mizah yapmak isterim. Sayın Aliyev’in eşi Sayın Mihriban Aliyeva da bildiğiniz üzere Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görevlendirilmişti. Bu hikaye, bana bir iki farkla (damatçılık) 

bir yerlerden tanıdık geliyor olsa da  net olarak çıkaramıyorum. “Amma da kral hareket beh!” demeden edemiyoruz Sayın İlham Bey’e…  Hanımcılıkta jestin de böylesi değil mi efendiler!

Vatandaşın telefon kaplarına kadar Mihriban Hanımın fotoğrafları basılmış, Bakü’ de kullanılıyor. Özetle ben; baskıcı rejimlerin son bulmasını ve yeni yılın her birimiz için Sn. Damat ve Sn. Mihriban şansı getirmesini diliyorum. Hazırlamış olduğum Bakü- Azerbaycan  yazısının sizler için verimli olmasını da gönülden temenni ediyorum. Bir sonraki hazırlığımda görüşmek dileğimle efendiler…

Demokrat Tv:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Ayşe Nilüfer Yılmaz Atay yazıları
Advert
Dolar
DOLAR
7.8233 TL 7.7921 TL
Euro
EURO
9.3296 TL 9.2923 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 29.11.2020 SAAT 12:54:02
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV