Advert Advert
Advert Advert
Advert
Ayşe Nilüfer Yılmaz Atay

YAĞAN KAR YAŞANILAN ZULÜMÜ DE TEMİZLER Mİ?

Merhaba değerli okuyucularım. Ankara topraklarına ilk kar şu dakikalarda düşüyor. Yazımı karı seyrederken yazıyorum. Bana göre öyle romantik bir doğa olayı ki bu etkilenmemek elimde değil. Böyle bir atmosferde şiir paylaşmadan edemeyeceğim. Sezai Karakoç Kar Şiiri’ nin bir parçası sizin için geliyor efendiler:

“Karın yağdığını görünce Kar tutan toprağı anlayacaksın Toprakta bir karış karı görünce Kar içinde yanan karı anlayacaksın

Allah kar gibi gökten yağınca Karlar sıcak sıcak saçlarına değince Başını önüne eğince Benim bu şiirimi anlayacaksın…”

Bu mevsim yapılacak en iyi aktivitelerden birisi de hiç şüphesiz sinemaya gitmek oluyor. İki gece önce Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu filmini izlemeye eşimle birlikte gittim. Filmde gözlem yaparken; Bulgar Türkleri’ nin uğradığı zulümü göz yaşları içerisinde anlamaya çalıştım. Nüfustaki adları cebren değiştirilen soydaşlarımız…Rahmetli Turgut Özal’ ın çabası, rahmetli Naim Süleymanoğlu’ nun çalışkanlığı, istihbarat teşkilatımızın her dönem sergilediği üstün başarısı beyaz perdede isabetli biçimde ortaya konmuştu. Yetkin Dikinciler’ in oyunculuğunun bilahare hastayız zaten.

Özellikle de toplumsal konular ve diplomatik muvaffakiyetler için filmin temel mesajının şu olduğunu düşünüyorum: “Ne kadar büyük başarıların olursa sesin de o denli yüksek çıkar. Yoksa, bağırsan da çağırsan da seni kimsecikler duymaz. ” Alttan alta değil ayan beyan verilmiş ince mesajla hayata karşı mücadele gücüm katbekat arttı. Genç nesilin temsilcilerinden biri olarak ben de söylüyorum. Bağırarak veya kavgayla değil; zihinsel, sanatsal, fiziksel kabiliyetlerimizi geliştirerek bizler de zulüme eyvallah etmeyelim. Zulüm sadece kostüm değiştiriyor. Doğu Türkistan’ da, Uygur- Çin toplama kamplarında insanlara işkence ediliyor, özbenlikleri unutturuluyor. Zulüm halen her yerde! Dünyanın her yerinde zulüm var! Mesela, kurutulan göllerde( Beyşehir gölü de kuruyor!) zulüm var. Zorunlu göç ettirilenlere, horlananlara, tecavüz edilenlere, masum çocuklara zulüm var! Dünyadan haberleri dinlerken burnunuzun direği sızlamıyorsa boşu boşuna karbondioksit salmayın etrafınıza. Uykularınız çok muntazamsa bir dert edinin kendinize. Çünkü bu saçmasapan düzenin içinde öylesine yaşıyor olamayız.

Evet; bembeyaz yağan kar taneciklerinin toprağımızı, havamızı temizlediği aşikar. Dileğim ise tüm kötü duygularımızı da içimizden silip götürmesi… Ayrıca ısınmak için farklı bir efor sarfettiğimiz şu günlerde; elimizden geldiği kadarıyla ihtiyaç sahiplerini de kucaklayalım. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğimle efendiler…

Demokrat Tv:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Ayşe Nilüfer Yılmaz Atay yazıları
Advert
Dolar
DOLAR
7.8233 TL 7.7921 TL
Euro
EURO
9.3296 TL 9.2923 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 29.11.2020 SAAT 14:23:39
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV