Advert Advert
Advert Advert
Advert
Faik Can Atay

ZOR DOSTUM ZOR

Son dönemde araştırma şirketlerinin yaptıkları çalışmalarda, halkın genel ekseriyeti ülkenin en büyük sorunu olarak işsizliği ve geçim sıkıntısını belirtiyor. Özellikle genç işsiz oranındaki artış, gelecek açısından vahim bir tablo çıkartıyor karşımıza. Öyle ki; her 100 işsizden 21’i üniversiteli. Yüksek Lisans programlarının ve öğrenci kayıtlarının artışı da göz önüne alınırsa, adeta işsizlikten kaçmak ve biraz daha ötelemek üzere kayıt yapılmış. 2018 İŞKUR Raporu’na göre 2003’te 587 bin 479 kayıtlı işsiz varken, bu sayı yüzde 497 artarak tüm zamanların rekorunu kırdı ve 3 milyon 509 bini aştı. Özellikle kayıtlı kadın ve genç işsizlik ise yine aynı tarihler arasında yüzde 896 artarak bir rekor daha kırdı. Her ile bir üniversite açılması hedefi beraberinde boş bölümleri, niteliksiz öğretim elemanlarını ve hedefsiz öğrencileri meydana getirdi. Daha da vahimi, lisans ve yüksek lisans mezunu gençler, iş bulamadıkları her geçen gün derin bir buhrana girdi. Ülkenin sosyal dengeleri ve sosyo ekonomik yapısı dağıldı. Düşünebiliyor musunuz işsizlik ödeneği, son 16 yılın rekorunu kırarak yüzde 42 arttı. Rakamlar böyle hiç iç açıcı değil. Peki, gelinen bu noktadan sonra ne yapmamız gerekiyor?

Özellikle Türk Tipi Başkanlık Sistemine geçilmesiyle birlikte gerek sistemsel anlamda gerekse ekonomik anlamda bir iyileşme olmadığını hep birlikte müşahede ettik. Özellikle Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu hareketlerinin ‘İyileştirilmiş Parlamenter Sisteme’ dönüş çağrıları, İyi Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi sözcülerinin parlamenter sistem vurguları yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Öyle gözüküyor ki yılbaşından itibaren siyaset arenası iyice ısınacak ve sistem tartışmaları iyice alevlenecek. Hakikaten de bu sistemde reis-i cumhurun sisteme hakim olmakda zorlandığını ve istişare mekanizmasının hiç iyi işlemediğini görüyoruz. Vatandaşın bıçak kemiğine dayanmışken sistem tartışmaları veyahut herhangi bir başka siyasi tartışma çok mu önemlidir sizce? Siyanürle intihar eden aile, neden Beştepe’ye giden masum Chp’li kadar yer bulamaz basında? Kamu, belediye ve KİT’lerde sürekli işçi olarak değil, diploma, mesleki bilgi ve beceriye uygun statüde çalışmak isteyen genç üniversite mezununun, vekillerin birinci derece akrabalarından ne gibi eksiklikleri vardır? 20 milyonu aşkın yoksulun, açlık ve sefaletle boğuşan asgari ücretlinin, tiktokçu modern muhafazakârlardan ne gibi farkı vardır? Neden bunlar konuşulmaz, neden muhalefet parti vekillerinin soru önergeleri havada kalır? Neden gündem olmaz? Neden çözüm bulunmaz?

Soruları daha da arttırabiliriz. Yapılması gereken basit esasen. Sistem tartışmalarını, yapay tartışmaları geride bırakıp vatandaşın gündemine odaklanmak gerek. Vatandaş ciddi anlamda geçim sıkıntısı çekiyor, faturalarını ödeyemiyor. Gerçek gündemimiz bunlar olmalı. Bir an önce gerçek gündeme odaklanıp, mutfağa dönmek gerek. Yoksa faturaları ödeyemeyen millet faturayı kesmeyi de bilir elbette. Yeni inşa sürecinde sistemin adı hiç önemli değil. Özgürlük, adalet, gelişmişlik, kalkınma, hukukun üstünlüğü, vicdan ve şeffaflık anahtar kelimelerimiz olmalı. Tıpkı 1 Nisan Sabahının Ankara’sı gibi.

İNSANLIĞIN GÖREVİ : Beşerin görevi, dünyayı imar etmektir, Yakıp yıkmak değil, çalışıp mamur etmektir. (Li-Müellifihi

Demokrat Tv:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Faik Can Atay yazıları
Advert
Dolar
DOLAR
7.6823 TL 7.6516 TL
Euro
EURO
8.9886 TL 8.9527 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 24.09.2020 SAAT 00:40:48
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV