Advert Advert
Advert Advert
Advert
Ayşe Nilüfer Yılmaz Atay

BLACK FRİDAY ÇILGINLIĞI

Memlekette, “Wikipedia” için erişim engeli sürüyor. Erişim engelinin kaldırılması gerektiğini savunanlardanım. Karşı tarafın ülkemiz ve inançlarımız aleyhine barındırdığı edepsiz içerikleri elbette ki tasvip etmiyorum. Ancak; yabancı markaların yerli markaları çoktan sollaması, güncel pazarımızın yabancı menşeili ürünlere muhtaç olması, Trump’ın iki dudağının arasında olan dolar kurunun oynaklığı neticesindeki finansal mağduriyetlerimiz, özenti yaşamlarımız, buluş ve fikir ortaya koyamamak gibi iç acıtan ahvalimiz değişmediği müddetçe Wikipedia’yı yasaklasak kaç yazar? Bu durum benim lügatımda sadece komiklik olarak yer alıyor. Yine de; Google’a Black Friday yazdığımda Vikipedi’ nin sağda çıkan özeti şöyle: ABD'de Şükran Günü'nden sonra gelen ilk Cuma gününe denir. Gün 1932'den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar ve beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Black Friday bir resmi tatil sayılmaz.

Yarın Black Friday deliliği yaşanacak… Madem birilerinin değerlerimize karşı hakaretlerini cezalandırmak istiyoruz. Madem birilerine delice tepkimizi göstermek istiyoruz. Gelin bu Kara Cuma denilen kurmacada bu sene alışveriş yapmayalım. Hatta temel ihtiyaçlarımız dışında delice bir şeyleri tüketmeyi bu sezon dışında da bırakalım. Özellikle hanım kardeşlerime söylüyorum. Marka takıntıları, reklamlar, sloganlar bizi içine çeken bataklıktan farksız. Benim aymam çok geç oldu. Şimdiye kadar kazancımın çok büyük bir kısmını aslında hiç de gereksinimim olmayan kıyafet, takı, ıvır zıvır eşyaya vermiştim. Şimdi düşündüğümde ne kadar ahmaklık etmişim diyorum. Minimalist yaşam hem zihni rahatlatıyor hem de yaşam kalitesini yükseltiyor. Epeydir temel ihtiyaçlarım dışında kalan şeyleri tüketmeyi bıraktım. Hem cebim rahatladı hem eşim rahatladı. En önemlisi bünyeme huzur geldi. Dünyamızın kaynakları bizim doyumsuzluğumuzu artık karşılayamıyor. Lütfen hepimiz farkına varalım.

Ben, değerli okuyucularıma cimri olun demiyorum. Hediyeleşmeyin hiç demiyorum. Emek verdiğiniz bir nesneyi armağan edin sevdiklerinize. Az tüketip, çok üretmeye çalışalım hep birlikte. Alışverişte hissedilen haz çok anlık ve geçici. O torbaları evinize getirene kadar ya sürüyor ya sürmüyor. Gerçek mutluluk ise eser ortaya koyduğumuzda veya bir insanı gülümsettiğimizde hissediliyor. Beraberce bir deneyelim derim efendiler. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğimle…

Demokrat Tv:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Ayşe Nilüfer Yılmaz Atay yazıları
Advert
Dolar
DOLAR
7.8233 TL 7.7921 TL
Euro
EURO
9.3296 TL 9.2923 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 29.11.2020 SAAT 12:52:10
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV