Advert Advert
Advert Advert
Advert

Flaş... Fahrettin Koca'dan yoğun bakım itirafı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Samsun'da açıklamalarda bulundu. Koca, salgında hasta artış hızının kontrol altına alındığını belirtti. Koca, büyükşehirlerdeki hastanelerin yoğun bakımında yaşanan yoğunluğun kendilerine sıkıntı yaşattığını da söyledi.
Flaş... Fahrettin Koca'dan yoğun bakım itirafı

Samsun'da açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Hasta sayısındaki artış her ilimizde aynı değil. Bazı illerimizde artış istemediğimiz artışlar görülürken, bazı illerimizde sağlam tedbirler ve vatandaşlarımızın duyarlılığı ile kontrol altına alındığını söyleyebiliriz." dedi.

Hasta sayısında artış hızının kontrol altına alındığını da ifade etti.

Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

İllerimizin durumunu değerlendirmek için Samsun’dayız. Samsun, bölgenin cazibe merkezi, büyüyen ve gelişen bir ilimiz. Korona virüs salgını sonrası sağlık alanında ihtiyaçların artığını fark ettik. İncelemelerimiz tamamladıktan sonra akşam daha detaylı açıklamalarımız olacak.

Bildiğiniz gibi 6 aydır korona virüs salgınıyla mücadele ediyoruz. Alınan tedbirler sonrası yaşanan düşüş ne yazık ki sürdürülebilir olmadı. Hastalığı hafife almak, temizlik ve maske kurallarına riayet etmemek bizi tekrara istemediğimiz tablolarla karşı karşıya bıraktı.

"HASTA ARTIŞ HIZINI KONTROL ALTINA ALDIK"

Hasta sayılarımız yeniden arttı. Hasta sayısındaki artış her ilimizde aynı değil. Bazı illerimizde artış istemediğimiz artışlar görülürken, bazı illerimizde sağlam tedbirler ve vatandaşlarımızın duyarlılığı ile kontrol altına alındığını söyleyebiliriz. Hasta sayısında artış hızının kontrol altına alındığını buradan söylemek istiyorum.

Samsun, Sağlık Bakanlığı olarak takip ettiğimiz illerimizden biri oldu. Yaz sonu itibariyle dönüşlerin başlamasıyla hasta sayısında artış oldu. Son bir haftada aldığımız önlemlerle hasta sayısında 3’te bir oranında düşüş oldu. Önümüzdeki günlerde aldığımız tedbirlerle hasta sayısında düşüş ön görüyoruz.

Türkiye genelinde temaslıları takip süresini 13 saate kadar indirdik. Samsun’da bu durum 9 saat oldu ve Türkiye ortalamasının altında. 65 yaş üzeri vatandaşlarımızda hasta oranımız yüksek. 60 yaş oranı Samsun’da yüzde 17 ama hasta oranı ise yüzde 28 yani yüzde 60 oranında daha fazla.

Büyüklerimizi daha iyi korumak Samsunluların ve bizlerin görevi. Temaslıları ne kadar erken tecrit edebilirsek salgında o kadar iyi durumda oluruz.

Temizlik, maske ve mesafe bu salgında en önemli mücadele gücümüz. Tüm hemşerilerimi tedbirlere sıkı sıkı tutunmaya davet ediyorum.

Az sonra İl Sağlık Değerlendirme Toplantısı'nı gerçekleştireceğiz. Alınacak yeni tedbirleri konuşacağız. Bölge değerlendirmelerimizi yapacağız. Toplantımız bittikten sonra akşam saatlerinde aldığımız kararları açıklayacağız.

Bu haber eklendi 1056 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer GENEL haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
7.8438 TL 7.8125 TL
Euro
EURO
9.2983 TL 9.2612 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 21.10.2020 SAAT 21:19:37
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV