Advert Advert
Advert Advert
Advert

İktidar medyasından Bakan Soylu ile çelişen iddialar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geçtiğimiz gün yaptığı basın açıklamasında görevden alınan kaymakamların FETÖ ile ilişkilerinin olmadığını söylemişti. Türkiye gazetesi dün manşetten yer verdiği haberde Süleyman Soylu'nun açıklamalarının aksini iddia etti.
İktidar medyasından Bakan Soylu ile çelişen iddialar

İktidara yakın A Haber televizyonu ve Turkuvaz grubuna ait gazeteler kaymakamlara yönelik yapılan operasyonu FETÖ ile ilişkilendirmişti. 

Türkiye gazetesi de görevden alınan kaymakamlarla ilgili yapılan soruşturmaya ilişkin hazırladığı haberde "İçişleri Bakanlığı’nda bir mahrem yapılanma oluşturulduğunu" öne sürdü. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 31’i kaymakam, 17’si vali yardımcısı ve 10’u hukuk müşaviri olmak üzere toplamda 58 kişinin açığa alındığını, bulunan yeni bilgiler doğrultusunda şüpheli sayısının 159’a çıktığı ifade edildi

Ebru Karatosun imzasıyla yayımlanan haberde "Soruşturmada, şüphelilerin 2014 sonuna kadar operasyonel hatları kullandığı ve daha sonra mahrem imamlarıyla 15 Temmuz darbe girişimine kadar ankesörden haberleştiği tespit edildi. Başsavcılık, kripto haberleşme programlarını da deşifre etmeye çalışıyor. Şüphelilerin makam telefonlarından bile mahrem imamlarıyla irtibat sağladıkları belirlendi" denildi. 

turkiye-gazetesi.jpeg

Haberde ayrıca "Soruşturmada ayrıca, kaymakamların dörder ve beşer gruplara ayrıldığı ve grup sorumluları haricinde mülki idare amirlerine genel olarak örgütün kripto haberleşme programı ByLock’un yüklenmediği tespit edildi. Soruşturma kapsamında, FETÖ’nün İçişleri Bakanlığı’nda üst düzey bürokratlardan ve Bakanlıktan sorumlu ayrı bir mahrem yapılanma oluşturduğu kaydedildi. Bu bürokratların darbe girişiminin ardından ihraç edildiği ifade edildi" diye kaydedildi. 

SOYLU NE DEMİŞTİ? 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kaymakamlara yönelik operasyonun ardından soruşturmada ismi geçen kişilerin 8-12 yıllık bürokrat olduklarını söylemişti.

Soylu, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bazen bu soruşturmaların sonucunda soruşturmaya yer olmadığı kararı, kimisine beraat çıkar, kimisi ne de idari işlem uygulanır. Bu durumda ya kişi görevine iade edilir ya da kurumdan uzaklaştırılır. Tüm kurularda süreç böyle devam eder. İlerleyen süreçte adli ve idari soruşturma yeniden açılabilir. Daha önceki adli süreçlerde daha önceki soruşturmalarda görevine iade edilmiş kişiler olduğu gibi ya da haklarında bir şey bulunamayan kişiler olduğu gibi burada da ifade etmem gerekir ki, 58 kişi ile ilgili bu tip değerlendirmeler oldu. Haklarında delil olmadığı için bir işlem yapılmadığı, idari olarak bir tespit yapılamadığı veya hakkında soruşturmanın devam ettiği bir kovuşturmaya gerek olmadığı kararı verildiği gibi… Bu kişilerin hepsi 2008-2013’de 8 ve 12 yıllık kaymakamlardır. Birtakım kötü niyetli insanların dediği gibi yeni kaymakamlar değildir."

 

Bu haber eklendi 1055 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer SİYASET haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
7.5796 TL 7.5493 TL
Euro
EURO
8.8341 TL 8.7989 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 27.09.2020 SAAT 11:05:27
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV