Advert Advert
Advert Advert
Advert

Burhan Kuzu'dan canlı yayında tarikat ve cemaatlerle ilgili olay sözler.

Eski AKP Milletvekili Burhan Kuzu Haber Global'de katıldığı programda tarikat ve cemaatlerle ilgili tepki çekecek açıklamalarda bulundu.
Burhan Kuzu'dan canlı yayında tarikat ve cemaatlerle ilgili olay sözler.

Eski AKP Milletvekili ve Anayasa Profesörü Burhan Kuzu ve Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen Haber Globel'de Saynur Tezel'in Kayıt Altında programına konuk oldu.

Burhan Kuzu, “Cübbeli Ahmet” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün “İç savaş” sözleri üzerinden tarikatlara ilişkin konuştu. Tarikatların sosyolojik bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Kuzu şu ifadeleri kullandı:

“Tarikatlar sosyolojik bir ihtiyaçtır. Diyanet tarikatları denetleyemez. Tekkeler, zaviyeyeler, türbelerin hepsi kapatılmış vaziyette ve yasal olarak temele oturmuyor. Zamanında kapatılmış. Tamamını aynı kefeye koymak doğru olmaz. Toptan kapatmak doğru değil, şeffaf olmalı.

İstiklal mahkemelerinde maalesef çok sayıda insan kılık kıyafetleri yüzünden idam edildi. Atatürk, bu tarikatların dinamik olmadığını, bunların tembel insanlar yetiştirdiğini düşünerek bunları yasaklıyor. Bu tarikatlar dediğimiz şey yeni değil, peygamber döneminden beri devam ediyor. Bu işin vebali vardır, tarikatlar arasında ayrımı iyi yapmalıyız.”

Kuzu’nun tekke, zaviyeler sorusuna ceza hukukçusu Ersan Şen, “Kapatılması lazım. Ceza hükümleri uygulanmalı, ve açılmamaları lazım“ yanıtını verdi.

Tarikatların okul açmasıyla ilgili ise Kuzu şu ifadeleri kullandı: “Birçok cemaatin okulu var, koleji var. Devlet denetliyor. Tarikatın bir vakfı varsa ve okul açmışsa bırak açsın. Bana ne engel var. Ne zararı var?”

 

Bu haber eklendi 10141 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer ASAYİŞ haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
7.8438 TL 7.8125 TL
Euro
EURO
9.2983 TL 9.2612 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 21.10.2020 SAAT 22:46:14
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV