Advert Advert
Advert Advert
Advert

İYİ Parti'den görevi başında vefat eden sağlık çalışanlarının aileleri için flaş teklif

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, görevi başında vefat eden sağlık çalışanlarının emekliliğe hak kazanılmış olup olmadığına bakılmaksızın, ailelerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için kanun teklifi verdi.
İYİ Parti'den görevi başında vefat eden sağlık çalışanlarının aileleri için flaş teklif

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz de korona virüs salgınıyla mücadele etmeye devam ediyor.

Salgınla mücadelede sağlık çalışanları hastaları iyileştirmek için canla başla mücadele veriyor. Bu mücadele sırasında ne yazık ki hayatını kaybedenler de oluyor.

Daha önce, salgın hastalıklarla mücadele sırasında yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının şehit sayılması için kanun teklifi veren İYİ Parti, bu kez görevi başında vefat eden sağlık çalışanlarının emekliliğe hak kazanılmış olup olmadığına bakılmaksızın, ailelerine ölüm aylığı bağlanabilmesi amacıyla kanun teklifi hazırladı.

Kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sunan İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, teklifin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

"Gece gündüz demeden görevini canla ve başla ifa etmeye çalışan, vatandaşlarımızı hayatta tutmak için kendi hayatlarını tehlikeye atan sağlık meslek mensupları kamu düzeni ve kamu sağlığı için en hayati ve kutsal görevlerden birini yerine getirmektedirler.

Sağlık çalışanlarımızın içerisinde bulunduğumuz bu süreçte göstermiş oldukları üstün cesaret, vazife bilinci, kararlılık ve karşılık beklemeksizin göstermiş oldukları fedakârlık, maddi ve manevi her türlü takdiri zorunlu kılan, eşine az rastlanır bir metanet örneğidir.

Bu süreçte sağlık çalışanlarının yanı sıra aileleri de onlar ile benzer fedakarlıklar göstermektedir."

Gerekçede ayrıca,

"Ne var ki, mevcut düzenlemeler uhdesinde salgın sürecinde vefat eden ancak henüz emekliliğe hak kazanmamış sağlık çalışanlarımızın ailelerine aylık bağlanmamakta, herhangi bir nakdi tazminat öngörülmemektedir." diyen Türkkan, bu kapsamda kamu düzeni ve kamu sağlığı için her türlü fedakarlığı gösterirken görevi başında vefat eden sağlık çalışanlarının emekliliğe hak kazanılmış olup olmadığına bakılmaksızın, ailelerine ölüm aylığı bağlanabilmesi amacıyla 5510 sayılı Sosyal Si̇gortalar ve Genel Sağlık Si̇gortası Kanunu’nda değişiklik yapılmasını istedi.

Bu haber eklendi 1082 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer GENEL haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
7.8338 TL 7.8025 TL
Euro
EURO
9.1583 TL 9.1217 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 30.09.2020 SAAT 05:58:53
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV