Advert Advert
Advert Advert
Advert

Ali Erbaş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a açılan davalarla ilgili flaş gelişme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İhanet”, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “Lanet” sözlerini yargıya taşıyan Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) ve Atatürkçü Düşünce Derneğine (ADD) karşı dava açtılar...
Ali Erbaş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a açılan davalarla ilgili flaş gelişme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İhanet”, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “Lanet” sözlerini yargıya taşıyan Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) ve Atatürkçü Düşünce Derneğine (ADD) karşı dava açtılar.

HKP avukatları 24 Temmuz’da Erdoğan’ın konuşmasında Mustafa Kemal Atatürk’ü Cumhurbaşkanı sıfatıyla, İsmet İnönü’yü de Başbakan sıfatıyla hedef aldığını söyleyerek, “5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun’a Aykırılık” ve “Görevi Kötüye Kullanma” suçlamasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ayasofya’da yaptığı hutbe konuşmasında, “Fatih Sultan Mehmet Han burayı kıyamete kadar cami olarak kalması için vakfetmiştir. Vakfedileni çiğneyen lanete uğrar” sözleri toplumun büyük bir kesimi tarafından tepki ile karşılanmıştı. 

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), İYİ Parti Milletvekilleri Aytun Çıray, Ümit Dikbayır, CHP’li Muharrem İnce, CHP Eski Milletvekili Şahin Mengü, YARSAV Eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Barolar ve birçok vatandaş Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu.Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a karşı açılan davaya tepki gösteren Hukuk Adalet ve Kardeşlik Derneği (HAKDER) Genel Başkanı Av. Bülent Demir Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) ve HKP yöneticileri hakkında “Cumhurbaşkanına Hakaret” iddiasıyla karşı suç duyurusunda bulundu. 

Öte yandan Manevi İlkeli Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası (Mil Diyanet Sen) Genel Başkanı Celaleddin Gül de Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve ADD yetkilileri hakkında “Türkiye Cumhuriyeti Kurumunu aşağılamak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” iddiasıyla karşı suç duyurusunda bulundu.

YENİ AKİT HKP’Yİ HEDEF GÖSTERDİ

Öte yandan iktidara yakın Yeni Akit gazetesi Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ‘ın “Lanet” sözlerine suç duyurusunda bulunan Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) ve Atatürkçü Düşünce Derneği’ni hedef gösterdi.

Akit’in “Diyanet İşleri Başkanı, ‘Zulüm 1453’te başladı’ diyen sapkın zihniyetin hedefinde… Mesele Erbaş değil kavgaları İslam’la” başlıklı manşetiyle çıktı.

Haberde ise, “Gezi provokasyonu sırasında ‘Zulüm 1453’te başladı’ pankartları açarak, İslam’a ve yüce dinimizin ‘fetih’ ruhuna kin kusan sapkın zihniyet şimdi de Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı hedef tahtasına koydu. CHP, HDP, İP Erbaş hakkında ağır sözler kullanırken, azgın azınlığın tetikçileri HKP, ADD, Ayasofya’daki hutbe hakkında suç duyurusunda bulundu” ifadeleri yer aldı.

Akit gazetesi 28 Temmuz tarihindeki manşetinde de Erdoğan’ın Ayasofya ile ilgili, “Tek parti döneminde alınan bu karar, tarihe ihanet olmanın yanında hukuka da aykırıydı” sözlerine suç duyurusunda bulunan Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) için, “Ayasofya’nın ibadete açılmasını hazmedemeyen azgın azınlık, tarihi camiyi ibadete açan Erdoğan’a suç duyurusunda bulundu” diyerek hedef göstermişti.

Bu haber eklendi 10113 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer GÜNCEL haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
7.3688 TL 7.3393 TL
Euro
EURO
8.6997 TL 8.6650 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 15.08.2020 SAAT 07:08:24
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV