Advert Advert
Advert Advert
Advert

Cumhurbaşkanlığı'ndan Ali Erbaş açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Ayasofya’da okuduğu cuma hutbesindeki ifadelerle tepki çeken Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'la ilgili "Hutbede Atatürk'e dil uzatılması diye bir şey söz konusu değil. Çünkü Atatürk bu vakfiyeyi ortadan kaldırmış değil" dedi.
Cumhurbaşkanlığı'ndan Ali Erbaş açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldığı CNN Türk canlı yayında Ayasofya’da Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın tepki çeken ve Atatürk’ü hedef aldığı tartışmalarına neden olan cuma hutbesine ilişkin açıklamada bulundu.

Sözcü Kalın şunları söyledi:

Hutbede Atatürk’e dil uzatılması diye bir şey söz konusu değil. Çünkü Atatürk bu vakfiyeyi ortadan kaldırmış değil. Dönemin şartları içerisinde oranın müze olarak kullanılmasına karar verilmiş.

Atatürk’e lanet okundu sonucunu çıkarmak, çok iyi niyetli bir değerlendirme olmaz. Biz de böyle bir şeyi kabullenemeyiz.

Bırakın başka bir yerde Cuma hutbesinde lanet okunmasını doğru bir yaklaşım olarak kabul etmeyiz.

ERBAŞ NE DEMİŞTİ?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya’da okuduğu cuma hutbesinde, “Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’yı cami olması için vakfetti. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” ifadelerini kullanmıştı. Erbaş’ın bu sözleri Atatürk’ü hedef aldığı şeklinde yorumlanmış ve büyük tepki çekmişti.

Bu haber eklendi 10108 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer GENEL haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
7.0103 TL 6.9823 TL
Euro
EURO
8.2991 TL 8.2660 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 05.08.2020 SAAT 21:46:06
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV