Advert Advert
Advert Advert
Advert

Doğu Türkistan'a zulmeden Çin'den yeni hamle

Çin Komünist Partisinin Doğu Türkistan’daki Uygurlar ve diğer Müslümanlara yönelik politikalarını eleştirmeleri nedeniyle ülkeye giriş yasağı getirildiğini bildirdi.
Doğu Türkistan'a zulmeden Çin'den yeni hamle

Çin, ABD'li Cumhuriyetçi senatörler Marco Rubio ve Ted Cruz'un da aralarında bulunduğu ABD'li 4 yetkiliye, Çin Komünist Partisinin Doğu Türkistan’daki Uygurlar ve diğer Müslümanlara yönelik politikalarını eleştirmeleri nedeniyle ülkeye giriş yasağı getirildiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, başkent Pekin'de düzenlediği basın toplantısında, Doğu Türkistan’da hak ihlallerini eleştirmeleri nedeniyle 4 ABD'li yetkiliye yaptırım uygulanması kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hua, ABD'li senatörler Rubio ve Cruz ile ABD Kongresinde Temsilciler Meclisi Üyesi Chris Smith ve ABD'nin Dini Özgürlükler Özel Temsilcisi Büyükelçi Sam Brownback'in Doğu Türkistan eleştirileri nedeniyle ülkeye girişinin yasaklandığını belirtti.

İç işlerine müdahale olarak değerlendirdikleri her durumda egemenlik haklarını korumaya kararlı olduklarını vurgulayan Hua, "Çin, konunun seyrine göre başka adımlar da atacak." ifadesini kullandı.

Hua, ABD'nin girişimlerinin iki ülke ilişkilerine zarar verdiğini kaydetti.

3 ÇİNLİ YETKİLİYE ABD'YE GİRİŞ YASAĞI GETİRİLMİŞTİ

ABD, Çin'in Doğu Türkistan’daki politikalarıyla ilgili 3 Çinli yetkiliye ABD'ye giriş yasağı getirdiklerini duyurmuştu.

ABD Senatosu, Rubio'nun girişimleriyle Senato'ya sunulan Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik baskı politikaları nedeniyle Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onaylamıştı.

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ KAMPLAR

Çin'de son yıllarda Uygur Türklerinin yaşadığı Doğu Türkistan’da "eğitim merkezi" adı altında faaliyet gösteren kamplar ile Uygurların kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller, uluslararası kamuoyu tarafından eleştiriliyor.

Pekin'in "mesleki eğitim merkezleri" olarak adlandırdığı ancak uluslararası kamuoyunun "yeniden eğitim kampları" şeklinde tanımladığı yerlerde, Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre en az 1 milyon Uygur'un kendi rızası dışında tutulduğu tahmin ediliyor.

Pekin yönetimi, Doğu Türkistan’da kaç kamp bulunduğuna, bu kamplarda kaç kişinin olduğuna ve bu kamplardaki kişilerden ne kadarının sosyal hayata döndüğüne ilişkin bilgi vermiyor.

Çin'in, bölgede yaşayan Müslüman Uygurlara, Çince dil eğitimi ile mesleki ve kültürel kurslar verdiğini öne sürdüğü kampların durumu hakkında net verileri paylaşmaması, uluslararası kamuoyunda derin kaygılara yol açıyor.

BM İnsan Hakları Konseyine üye 22 ülke, Temmuz 2019'da Çin'in Doğu Türkistan’daki Uygurlar ve diğer azınlıklara yönelik muamelesini eleştiren ve kitlesel gözaltıların durdurulması çağrısında bulunan mektubu imzalamıştı.

BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken, Çin şimdiye kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi.

Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini geri çeviriyor.

 

Bu haber eklendi 10114 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer GÜNCEL haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
7.0103 TL 6.9823 TL
Euro
EURO
8.2991 TL 8.2660 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 05.08.2020 SAAT 21:36:31
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV