Advert Advert
Advert Advert
Advert

ABD'nin Türkiye'ye karşı hamlesine İYİ Partili vekilden eleştiri

İYİ Parti Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray, ABD'nin Kıbrıs'ın güneyinde askeri eğitim desteği vereceğini açıklamasına tepki gösterdi. Çıray, "AKP'nin, Annan Plânı ile dış politikada yaptığı yığınak hatası zarar vermeye devam ediyor." dedi.
ABD'nin Türkiye'ye karşı hamlesine İYİ Partili vekilden eleştiri

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kıbrıs'ın güneyini Uluslararası Askeri Eğitim ve Talim (IMET) programına dahil ettiklerini duyurdu.

Pompeo, "ABD Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs'a uluslararası askeri eğitim vermeyi ve öğretim fonu sağlamayı planlıyor. Bu adım, Doğu Akdeniz'de istikrarı sağlama adına anahtar bölgesel ortaklarla ilişkileri geliştirme çabalarımızın bir parçasıdır." ifadelerini kullandı.

Söz konusu karara Twitter hesabı üzerinden tepki gösteren İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, "AKP'nin, Annan Plânı ile dış politikada yaptığı yığınak hatası zarar vermeye devam ediyor. Doğu Akdeniz'de NATO müttefiki ABD'den ilginç bir hamle geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Güney Kıbrıs Rum yönetimine askeri eğitim desteği verileceğini açıkladı." ifadelerini kullandı.

KKTC'DEN DEPKİ

KKTC Cumhurbaşkanlığ'ından yapılan açıklamada, Doğu Akdeniz’de yükselen gerilime işaret edilerek "Tüm ilgili tarafların müdahil olduğu kapsamlı bir diyalog ve iş birliği yerine, ABD ile GKRY arasında ikili olarak askeri faaliyetlerin ve programların artırılmasıyla bölgesel istikrara nasıl fayda sağlanacağı anlaşılır değildir." ifadeleri kullanıldı.

 

Bu haber eklendi 1065 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer SİYASET haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
7.2722 TL 7.2432 TL
Euro
EURO
8.5581 TL 8.5240 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 11.08.2020 SAAT 16:30:06
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV