Advert Advert
Advert Advert
Advert

Özbekistan resmi dilini onaylatmak için harekete geçti

Özbekistan yönetimi Özbekçe-Rusça karışıklığını gidermek ve anayasa hükmünü tam anlamıyla uygulamak için tek resmi dilin Özbekçe olduğuna yönelik yasa tasarısını parlamentoya sundu.
Özbekistan resmi dilini onaylatmak için harekete geçti

Orta Asya’nın en kalabalık ülkesi Özbekistan resmi dilini ilan etmeye hazırlanıyor. Anayasasına göre devlet dili Türk lehçesilerinden birisi olan "Özbekçe". Resmi dil Özbekçe görünmesine rağmen uygulamada ikinci dil olarak Rusça da kullanılmaktadır. 1991 yılına kadar onlarca yıl kullanılan Rusçanın resmi kurumlardaki etkisi devam ediyor. Özbekistan yönetimi bu karışıklığı gidermek ve anayasa hükmünü tam anlamıyla uygulamak için tek resmi dilin Özbekçe olduğuna yönelik bir teklifi hayata geçirmek istiyor.

Özbekistan’ın yeni Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in reform vaatleri arasında bulunan “Özbek dilinin tek resmi dil olması” kararını Parlamentoya teklif olarak getirildi ve karar halkın görüşüne açıldı. Nisan ayında da Adalet Bakanlığı resmi evrak ve yazışmalardaki karışıklığı gidermek için Özbekçe dışında başka bir dil ile yapılacak işlemler için para cezası verilmesini gündeme getirmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, resmi sözcüleri Maria Zakharova ile bu karara tepki göstermiş ve Rusya’da yaşayan Özbeklere (2 milyondan fazla), Rus-Özbek ticaretinin önemine vurgu yapmıştı. Özbekistan Dışişleri Bakanlığı da isim vermeden “Bu bizim kendi içişlerimizde alacağımız, bizi ilgilendiren bir karardır” şeklinde cevap vermişti.

Gelişmeler Türk birliği için de oldukça önem arz ediyor. Türk Konseyi’ne ev sahipliği yapan Türkiye'nin, Özbekistan, Kazakistan ve Azerbaycan ile gerçekleştirebileceği birçok proje bulunuyor. Rusya tarafından da yakından takip ediliyor.

Özbekçe veya Özbek Türkçesi (ÖzbekçeO‘zbekcha), Altay dillerinin içerisinde sınıflanan Türk dillerinin Karluk grubuna bağlı bir dil ve tarihî Çağataycanın çağdaş devamı olan Türk yazı dillerinden biridir.

Cengizhan ve ardından Timur ile Türkistan coğrafyasında derin izler bırakmış olan Özbekistan, köklü devlet geleneğiyle paralel biçimde uzun yıllar Rus’lar tarafından bir tehdit olarak görülmüştür. Bu sebeple özellikle Sovyetler Birliği (SSCB) döneminde her türlü dönüştürme çabalarının merkezinde yer almışlardır. SSCB’nin dağılmasıyla  Özbekistan 20 Haziran 1990’da Egemenliğini, 1 Eylül 1991’de diğer Türk Cumhuriyetleri gibi Bağımsızlığını elde etmiştir. 

.

 

Bu haber eklendi 10127 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer GÜNCEL haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
7.2722 TL 7.2432 TL
Euro
EURO
8.5581 TL 8.5240 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 11.08.2020 SAAT 16:01:32
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV