Advert Advert
Advert Advert
Advert

Halk zamlarla boğuşuyor

Esnafın kepenklerini açtığı, halkın sokağa çıktığı Haziran ayında normalleşme zam yağmuruyla başlayınca, enflasyon aylık yüzde 1.13 ile beklentilerin üzerine çıktı. Böylece yıllık enflasyon yüzde 12.62 oldu. Aynı ürünü aynı yerden aynı fiyata alamadıklarını belirten vatandaşlar "Ne yapacağımızı şaşırdık" diye isyan etti.
Halk zamlarla boğuşuyor

Türkiye İstatistik Kurumu, haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Haziranda enflasyon yüzde 1.13 ile beklentilerin üzerinde bir artış kaydetti. Böylece yıllık enflasyon yüzde 12.62 oldu. Covid-19'la ekonomik aktivite durma noktasına geldiği halde çift hanede kalıcılığını sürdüren tüketici enflasyonu, işletmelerin açılması ve halkın sokağa çıkmasıyla birlikte zıpladı.

Üstelik bu artış geçen aylarda manşet enflasyonu yukarı çeken gıda fiyatları haziranda yüzde 1.6'e inmesine rağmen gerçekleşti. Haziranda zam şampiyonu 4.49 ile ulaştırma oldu. Hem otomobil fiyatları hem de bilet fiyatları sert arttı.

Hizmet sektörü enflasyondaki yükselişte belirleyici oldu. Lokanta ve oteller aylık yüzde 2.8, eğlence ve kültür ise yüzde 2.45 zamlanarak enflasyona en çok katkı yapan harcama grupları oldu. 

Sözcü'nün haberine göre, ancak çıkışta aylık yüzde 1.26 zamlanan ev eşyasından yüzde 2.1 zamlanan haberleşmeye, yüzde 1.93 zamlanan eğitimden, aylık yüzde 1.16 zamlanan giyim ve ayakkabıya uzanan genel bir yükseliş etkili oldu. Gıda fiyatları düştü ancak taze fasulye ve sivri biber zam şampiyonu oldu.

MB'NİN HEDEFİ TUTTURMASI MUCİZE

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Alkin, “Mayıs enflasyonundan sonra, Merkez Bankası'nın yüzde 7.4'lük yıl sonu hedefinin tutturulması riske girmişti. Haziran enflasyonu da hedefin tutturulmasının mucizelere bağlı olduğunu gösterdi” dedi.

DURGUNLUK DİBE VURDU 

Ekonomist Uğur Gürses, “2 ayında hane halkının eve kapandığı, durgunluğun dibe vurduğu son 3 ayda çekirdek enflasyon eğilimi yıllık yüzde 19'a vurmuş. Son 3 ayda yüzde 65'i kamu bankaları eliyle sağlanan 350 milyar TL'lik devasa kredi büyümesinin enflasyona ne yapacağını merak ediyorum” yorumunu yaptı.

Ekonomist Mustafa Sönmez ise “Gıda yüzde 1.6 gerilemesine rağmen TÜFE yüzde 1.1 arttı. Aylık hızlı artışlar daha çok pandemide kapanan hizmetler sektöründe oldu. Hedefler tuzla buz” değerlendirmesini yaptı.

Sokaktaki vatandaş ise ürünlerin her geçen zamlanmasından yakındı. Emekli olduğunu belirten bir vatandaş "Aldığım 3 kuruş para. En ucuzunu bulmak için market market dolaşıyorum. Bir hafta önce aynı marka, aynı ürünü aynı marketten aynı fiyata alamıyorum. Bu nereye kadar gidecek bilemiyoruz" diyerek isyan etti.

Bu haber eklendi 10168 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer EKONOMİ haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
7.0103 TL 6.9823 TL
Euro
EURO
8.2991 TL 8.2660 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 05.08.2020 SAAT 22:39:10
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV