Advert Advert
Advert Advert
Advert

FETÖ savcılarının dokunulmazlığı sürüyor! Yargıtay'dan şok karar

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın hakkında açılan davanın “devlet aleyhine açılabileceğini” savundu. İlhan Selçuk lehine karar veren yerel mahkeme, Yargıtay’ın kararına uymak zorunda kaldı.
FETÖ savcılarının dokunulmazlığı sürüyor! Yargıtay'dan şok karar

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, Cumhuriyet başyazarı İlhan Selçuk’un, Ergenekon iddianamesinde kişilik haklarını ihlal eden ifadeler nedeniyle, FETÖ’cü eski savcılar Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın hakkında açtığı davada, lehte karar veren yerel mahkemenin kararını, “savcılar aleyhinde talepte bulunulamaycağı” gerekçesiyle bozdu.

Daire “Hâkim ve cumhuriyet savcılarının verdikleri kararlar ve yaptıkları işlemler nedeniyle devlet aleyhine dava açılabileceğini” savundu. Yerel mahkeme ise yeniden görülen davayı yasal koşullar oluşmadığı gerekçesiyle reddetti.

İlhan Selçuk’un avukatları 10 yıl önce Ergenekon savcılarının aleyhine ilk kez karar çıkarılmasını sağlamıştı. FETÖ’nün kumpas davalarından Ergenekon iddianamesini hazırlayan savcıların, özel yaşamın gizliliğini ihlal ve karalama içerikli ifadeleri nedeniyle İlhan Selçuk’un avukatları, 2008 yılında Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın hakkında “kişilik haklarına saldırı” gerekçesiyle dava açtı.

İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davada, Ergenekon kumpas savcılarının Selçuk’a yönelik bazı saptama ve bilgilere davayla ilgisi olmadığı halde yasaya aykırı olarak iddianamede yer verildiği ve bu iddianame ile Selçuk’un karalanmaya, küçük düşürülmeye çalıştıkları belirtildi.

Selçuk’un kamuoyunca tanınmışlığı ve saygınlığının, birçok önemli şahsiyetle tanışıklığının, kendisine “İlhan Ağabey” denilmesinin dahi davalı savcılar tarafından “suç kanıtı” olarak gösterildiği aktarıldı. Açılan davada tazminat yerine kararın gazetelerde ilanen yayımlanması istendi. İstanbul 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, 13 Nisan 2010 tarihinde İlhan Selçuk’un açtığı davada, “tecavüzün kınanmasına” karar verdi.

Ancak karşı taraf karara itiraz etti. Dava süreci devam ederken 21 Haziran 2010 tarihinde İlhan Selçuk yaşamını yitirdi. Hukuk mücadelesine Selçuk’un ailesi ve avukatları devam etti. Dosya, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’ne gitti. Daire yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu. Söz konusu dosyanın ağır ceza mahkemesinde görülmesi gerektiği belirtildi.

Bu haber eklendi 1069 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer ASAYİŞ haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
6.8741 TL 6.8466 TL
Euro
EURO
7.7564 TL 7.7255 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 11.07.2020 SAAT 05:50:35
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV