Advert Advert
Advert Advert
Advert

Özgür Karabat: Kredi borcu olmayan neredeyse yok

Nisan ayında 920 bin kişi ilk kez ihtiyaç kredisi kullandı. İhtiyaç kredisi borcu 1 yılda 100 milyar lira arttı. Öte yandan Nisan ayı itibarı ile ihtiyaç kredisi borcu 312,6 milyar liraya ulaştı. İktidar pandemi süreci devam ederken 4 ayrı finansman paketi açıklamıştı.
Özgür Karabat: Kredi borcu olmayan neredeyse yok

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Özgür Karabat ihtiyaç kredilerinde yaşanan artışa dikkat çekti.

Nisan ayında 920 bin vatandaş ilk kez ihtiyaç kredisi kullandı. Karabat "Yarın bu borçlar nasıl ödenecek? Ödenemezse bankacılık sistemi ne olacak?" diye sordu.

CHP'li Karabat, "Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre nisanda 920 bin kişi ilk kez ihtiyaç kredisine başvurmuş durumda. İhtiyaç kredisi kullananların kişi başına borcu geçen yıl 8 bin 858 liraydı. Bu yıl bu sayı 11 bin 853 liraya yükseldi. Salgın döneminde işsizlik arttı, artık her ailede geliri olmayan ilave bir fert bulunuyor. Bu koşullar altında hükümet yarını düşünmeden ihtiyaç kredilerini yurttaşa dağıttı." ifadelerini kullandı.

920 bin kişinin bu yıl nisanda ilk kez ihtiyaç kredisiyle tanıştığını mayısta bu sayının daha da arttığını vurgulayan Özgür Karabat, geçen aylara göre sayının 8’e katlandığını ifade etti. CHP’li vekil "Türkiye Bankalar Birliği’nin son 12 aylık verilerine göre o ay içinde ilk kez ihtiyaç kredisi kullanan sayısı en az 92 bin en çok 147 bin olmuş. Geçmiş 11 ayın ortalaması 120 bin. Buna karşılık Nisan ayında bu sayı 920 bine fırlıyor. Yani geçmiş 11 ayın ortalamasının yaklaşık 8 katına ulaşıyor." dedi.

VATANDAŞ BORÇ BATAĞINA SOKULUYOR

Son aylarda ihtiyaç kredilerinde yaşanan artışa dikkat çeken Karabat, piyasayı hareketlendirmek uğruna yurttaşın borç batağına sokulduğunun altını çizdi. CHP'li Karabat "Borç artık alarm seviyesinde. Resmi verilere göre 31 milyon yurttaşımızın bankalara kredi borcu var. Geri kalan nüfus ise ya borçluların hanesinde yaşayan aile fertleri ya da çocuklar. Yani kredi borcu olmayan neredeyse yok. . 1 yıl önce nisan ayında 217 milyar lira olan ihtiyaç kredisi borcu bu yılın nisan ayında 312,6 milyar liraya ulaşmış durumda. Bu tablo geliri zorunlu ihtiyaçlarına yetmeyen milyonların hazin tablosudur" diye konuştu.

Bu haber eklendi 10187 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer EKONOMİ haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
6.8741 TL 6.8466 TL
Euro
EURO
7.7564 TL 7.7255 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 12.07.2020 SAAT 10:24:31
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV