KADINA ŞİDDETE EV HANIMI MAAŞIMIZLA SON VERECEĞİZ

Türkiye'de kadın cinayetlerinin ve kadına şiddetin hızla arttığını ifade eden BTP'nin yeni genel başkanı bu konuda partisinin çözüm önerisini şöyle izah etti:
"Bize ne oluyor ki kadına seçme seçilme hakkını en erken veren ülkelerden biri olduğumuz halde, kadına en büyük değeri veren bir kültür-medeniyet mirasına sahip bir ülke olarak, neden kadınlara bu kadar şiddetli bir tavır içindeyiz? Bu konunun çözümü için iki farklı bakış açısı sözkonusu. Birincisi kadının kendini güvende hissetmesi, ikincisi bu şiddeti uygulayanın da aynı derecede kendini güvende hissetmemesi gerekmektedir. Biz vatandaşlık maaşını toplumların temel hakkı olarak görüyorsak, kadına verilmesi gereken ev hanımı maaşı da kadınlarımıza güven tesis edecektir. Biz iktidar olduğumuz gün kadınımızın arkasında olacağız, ekonomik bağımsızlığını temin edeceğiz. Kadına şiddet uygulayanlara karşı da gerekli hukuki ceza sistemini getirmeyi de kendimize bir borç biliyoruz. Biz bundan sonra hiçbir kadınımızı ezdirmeyeceğiz.

BTP OLARAK ''TEK BARO'' DİYORUZ

Kendisi de bir avukat olan Hüseyin Baş son dönemde baro sistemi ile ilgili düşünülen değişiklikler için partisinin görüşünü şöyle açıkladı:

"Bugün tek bayrak, tek vatan, tek millet diyen bir anlayış ve bunun uğruna adeta demokratik krallığı dikta eden bir anlayış, size ne oluyor da bugün çoklu baro diyorsunuz. Biz BTP olarak "tek baro"nun arkasında olduğumuzu hukukçu kimliğimle ifade etmek istiyorum."

GENÇLİĞE DENİZ GEZMİŞLİ MESAJ

29 yaşında BTP genel başkanlığına seçilmesi ile ilgili de Hüseyin Baş çarpıcı bir mesaj verdi:

"Biz genciz, dinamiğiz, çağdaşız, medeniyet sahibiyiz, tüm kültürümüze, tarihimize, değerlerimize bağlıyız, ciddi bir birikime sahibiz. Dünyanın en genç genel başkanlarından biri olarak "24 yaşında kendimi Türkiye'nin bağımsızlığına adıyorum" diyen Deniz Gezmiş gibi ben de kendimi 29 yaşında Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığına adıyorum. Bu noktada gençlere şunu söylemek istiyorum: "Senin bir hayalin var ve o hayali birlikte gerçekleştireceğiz"