Advert Advert
Advert Advert
Advert

Gökçek'in Tarihe Geçen 5 Fiyasko PROJESİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in daha önce vaat ettiği 12 mega proje hayallere karıştı. Disneyland, yeni Hayvanat Bahçesi, Ankara Fuar Alanı, yeni Stat, Letro, Tramvay Hattı, Tekno Otopark, Söğütözü Kongre Merkezi, Beynam Dinlenme Evi, Ankara Kent Müzesi, İmrahor Vadisi ve Eymir Gölü Rekreasyon Alanı, Çamkoru Gençlik Tesisleri ve Yenimahalle Parkı sözünün fiyasko olduğunu bildirdi.
Gökçek'in Tarihe Geçen 5 Fiyasko PROJESİ
 

AOÇ'nin yapılaşmaya açılması Atatürk’ün, tarımsal üretim ve gezi alanı olarak miras bıraktığı Atatürk Orman Çiftliği'nin yapılaşmaya açılması da kamuoyunda en çok tepki geçen kararlardan biri oldu. 2006 yılında AOÇ Kuruluş Kanunu’nda yapılan değişiklikle birlikte AOÇ üzerinde plan yapma yetkisi Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne verildi. Daha sonra bu araziye Cumhurbaşkanlığı Sarayı inşa edildi.

ODTÜ'den geçen yol ODTÜ arazisinden geçen yol projesi de Gökçek'in en tartışmalı projelerinden biri oldu. Ankara'nın AOÇ ile beraber akciğeri sayılan kampüs ormana 2013 yılında bir geceyarısı iş makinelerinin girip ağaçları kesmesi ODTÜ'lülerin büyük tepkisini çekmişti. Gökçek'in iş makineleri 2017 Eylül'ünde de bir gecede 4.5 kilometrelik yol açtı. Proje tamamlanırsa 24 hektarlık ormanın yok olması söz konusu.

Su basan alt geçitler Ankara’da Gökçek döneminde yapılan alt geçitler birçok kez sel suları altında kaldı. Balgat Çetin Emeç Bulvarı üzerinde bulunan "70 Gün Alt Geçidi" ise bu kapsamda haberlere en çok konu olanlardan biriydi. Alt geçitlerin yağışlar sonrası adeta göle dönerek vatandaşlara zor anlar yaşatması, Gökçek’i pek çok kez eleştiri oklarının hedefi haline getirdi.

Ankapark Melih Gökçek'in dev projelerinden biri de Ankapark. Gökçek, yapımına hala devam edilen 1.2 milyon metrekarelik eğlence parkı için "Dünyanın en büyük tema parkılarından biri" olacak diyor. Tamamlandığında parkta 14'ü roller coaster olmak üzere yaklaşık 1217 oyuncak bulunması öngörülüyor. 2013'te inşaatına başlanan projenin 2016 olan bitiş tarihi, planların sarkması üzerine 2018'e ertelendi.

Ankaralılara "Transformers" sürprizi Melih Gökçek "prestij projem" dediği ve 800 milyon liraya mal olduğunu söylediği Ankapark için yaptırılan devasa robotlardan birini AOÇ Kavşağı'na yerleştirmişti. Beyazperdenin ünlü "Transformers" filmindeki robotlara benzeyen dev robotu gören Ankaralılar olayı "1 Nisan şakası" sanmıştı. O robot daha sonra Ankarapark'a gitti ve Ankapark'taki 20 dev robottan biri oldu.

Dinozor heykeli Ankapark'ın tanıtımı için Çiftlik Kavşağı'na parkta yer alacak dinozorlardan bazıları tanıtım amaçlı yerleştirildi. Fotoğraftaki bu dinozor da Ankapark'taki onlarca dinozordan sadece biri. Ankapark'taki dinozorlar arasında T-Rex isimli hareketli bir dinozor maketi de var.

Fıskiyeyi kim kırdı? Melih Gökçek'in Twitter tutkusu kimi zaman sosyal medyada espri konusu olmasına yol açtı. Belkide en çok espri malzemesi olan Tweetlerinden biri de 2013'te paylaştığı "Belediyenin önündeki fıskiyeyi kim kırdı?" sorusu oldu. Gökçek daha sonra "güvenlik kamerası görüntülerine baktım sakallı birisi kırmış, Ahmet Hakan'a benziyor" diyerek sıklıkla atıştığı Hakan'ı esprili bir dille hedef göstermişti.

Gökçek'e suç duyurusu, ihaleyi alan şirketlere soruşturma

 
 
Ankara'da Melih Gökçek dönemine ilişkin usulsüzlük tartışmaları tam gaz sürüyor. Mevcut başkan Mansur Yavaş'ın Gökçek dönemine ilişkin 50 yolsuzluk dosyasını savcılağa vereceğini açıklamasının ardından şimdi de Gökçek'in bir ihalede belediyeyi 576 milyon TL’lik zarara uğrattığı öne sürülüyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2015 yılındaki ihale nedeniyle Gökçek hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı ile birlikte Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinin en büyük kiracısı olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, alanı talan etti. Melih Gökçek döneminde fiyaskoyla sonuçlanan oyun parkı Ankapark projesi için kiralanan alan başta olmak üzere 2018 sonuna kadar AOÇ, belediyeden 91 milyon liralık kira alacağını tahsil edemedi. Seçimden bir ay önce imzalanan protokol gereği Mansur Yavaş başkanlığındaki yeni yönetim borcu taksitler halinde ödemeye başladı.

Sayıştay’ın Atatürk Orman Çiftliği’nin 2018 yılı hesaplarına ilişkin denetim raporu TBMM’ye sunuldu.

147 KİRACI

Rapora göre, 2018 yılında gerçek ve tüzel kişilere bir, kamu kurumlarına üç olmak üzere dört yeni kiralama yapıldı. Böylece kiralanan alanların sayısı 80’i resmi, 67’si özel olmak üzere 147’ye çıktı. Ancak AOÇ, kira tahsilinde büyük güçlük yaşadı. 2018 sonunda toplam alacak tutarı 126,9 milyon TL’ye ulaştı, yıl boyunca ise sadece 34,7 milyon TL tahsil edilebildi.

Geri kalan 92,2 milyon TL’lik alacağın 90,8 milyonu Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin AŞTİ arazisi, hayvanat bahçesi arazisi ve diğer kiralık alanlarla ilgili ödemediği kiralardan oluştu. Rapora bu durum, “Belediyeden olan alacakların büyük bölümünün AŞTİ arazisinin kira bedelinden kaynaklandığı, genel olarak kira bedelinin ödenmesinde gecikmeler yaşandığı ve borç tutarının birikmeye devam ettiği görülmüştür” diye yansıdı.

AOÇ, belediyeden alacaklarının tahsili için başlattığı icra takibi sonucu sadece 16,1 milyon TL tahsil edebildi. 7 Mart 2019’da 60 taksitlik borç tasfiye protokolü imzalandı ve 115 milyonluk ilk taksit ödendi.

Ayrıca, AOÇ 6 milyon 178 bin TL’si ana bayilerden, 5 milyon 330 bin TL’si zincir marketlerden, 1 milyon 132 bin TL’si diğer kiracılardan, 42 bin TL’sini hobi bahçelerinden, 92 bin TL’si de diğer gerçek ve tüzel kişilerden olmak üzere 12.7 milyonluk alacağını da tahsil edemedi.

ŞİRKETLERE KULLANDIRILDI

Raporda yer alan bir başka tespite göre de Gökçek döneminde belediye, kiraladığı alanı protokole aykırı olarak bir şirkete kullandırdı. Söğütözü fidanlığında bulunan 33 dekar arazi 2023 sonunda ağaçlandırılarak geri verilmek üzere belediyeye kiralandı. Belediye ise protokoldeki bir hükümden yararlanarak alanı, AKP’ye yakınlığıyla bilinen YDA isimli bir şirkete kiraladı. YDA firması da yürüttüğü inşaat çalışmaları nedeniyle sahaya prefabrik konteyner koymak için izin istedi, ancak inşa ettiği konutların satışı amacıyla örnek daire ile büro yaptı. AOÇ’nin tüm yazılarına karşın yapılar kaldırılmayınca konu mahkemeye yansıdı.

DÜŞÜK KİRALAR

Rapora göre, AOÇ arazilerinin peşkeşi bunlarla da sınırlı kalmadı. Önceki yıllarda kira bedellerinin sözleşmelerdeki kira artış oranlarına göre artırılması nedeniyle kiralar rayiç bedellerin altında kaldı.

Bu durumu ortadan kaldırmak için 2017 yılında sadece 10 yıllık uzama süresi tamamlanan 11, 2018 yılında da 1 alanın kirası güncellendi. Sayıştay, AOÇ’ten gayrimenkullerinin kira bedellerini piyasa rayicinin altında belirlememesi, özellikle uzun kiralamalarda kira bedellerinin günün ekonomik koşulları altında yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Bir başka proje ise Ankara Boğazı. Gökçek, Ankara Boğazı'nı anlatırken, ''Ankara'nın denizi yok ama artık boğazı olacak'' demişti. Projede inşaatlar başladı. Ancak bitmesi için bir yıla ihtiyaç var.

Melih Gökçek'in başlattığı bazı dev projeleri tamamlamak istifasının ardından yerine gelen yeni başkanın görevi olacak. Bunlar arasında Gökçek'in büyük önem verdiği Ankapark, Şehir Hastanesi- ODTÜ yolları, Ankara Boğazı- Kanal Projesi, Kutsal Emanetler Müzesi gibi projeler var.

2018 yılında gerçek ve tüzel kişilere bir, kamu kurumlarına üç olmak üzere dört yeni kiralama yapıldı. Böylece kiralanan alanların sayısı 80’i resmi, 67’si özel olmak üzere 147’ye çıktı. Ancak AOÇ, kira tahsilinde büyük güçlük yaşadı. 2018 sonunda toplam alacak tutarı 126,9 milyon TL’ye ulaştı, yıl boyunca ise sadece 34,7 milyon TL tahsil edilebildi.

Geri kalan 92,2 milyon TL’lik alacağın 90,8 milyonu Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin AŞTİ arazisi, hayvanat bahçesi arazisi ve diğer kiralık alanlarla ilgili ödemediği kiralardan oluştu. Rapora bu durum, “Belediyeden olan alacakların büyük bölümünün AŞTİ arazisinin kira bedelinden kaynaklandığı, genel olarak kira bedelinin ödenmesinde gecikmeler yaşandığı ve borç tutarının birikmeye devam ettiği görülmüştür” diye yansıdı.

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek'in en büyük proje iddiasıyla 2013 yılında yapımına başladığı ve yaklaşık 2 milyar lira harcadığı Ankapark battı!

2012 yılında açıklanan ve 'Avrupa'nın en büyük tema parkı' olarak yola çıkılan projeyle Anadolu Bulvarı ile mevcut hayvanat bahçesi arasında bulunan oldukça büyük bir alan dönüşüme açıldı.

2013 yılında projenin adı konulurken ve tanıtımları yapılırken, 2014 yılında Ankara 5. İdari Mahkemesi, Ankara’daki AOÇ arazisinde yürütülen ana imar planı hakkında şehircilik ilkelerine uymadığı gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.

2015 yılı suç duyuruları, yürütmeyi durdurma kararları ve itirazlarla geçerken İ. Melih Gökçek Ankaralılara hayatlarının en büyük sürprizlerini yapmaya başladı: Robotlar, dinozorlar ve havaya savrulan 342 milyon lira...

2015 yılının hemen başında parkın yüzde 90'ının tamamlandığını söyleyen İ. Melih Gökçek, belediye meclisinde imar planı değişikliğinin onaylanmasını sağlamıştı. Yenileme kavramının çıkarıldığı proje Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi’ imar planı olarak yeniden düzenlenerek karara bağlanmış, böylelikle proje alanındaki çalışmaların, kabul edilen karar doğrultusunda devam edeceği açıklanmıştı. Yürütmeyi durdurma kararları, suç duyuruları, itirazlar, 2015 yılına kadar Mimarlar Odası tarafından açılan 64 davaya rağmen İ. Melih Gökçek'i hiçbir şey durduramamıştı. Hatta 1 Nisan günü tanıtım için saraya giden yoldaki kavşağa 3.5 metrelik bir heykel dikmişti. Oyun parkına çevirdiği Ankara'da 342 milyon liraya dinozorlar, robotlar, saatler diken İ. Melih Gökçek, hukuk dışı olmasına rağmen inatla mücadelesine devam ediyordu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), eski başkan Melih Gökçek’in belediye şirketi olan BELKA A.Ş. üzerinden “uçuş okulu kurmak” amacıyla piyasa değerinden fazla fiyata aldığı 15 uçak ve 1 helikopter nedeniyle, BELKA A.Ş. Yönetim Kurulu üyelerine “görevi kötüye kullanmaktan” suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet'in haberine göre ABB, dönemin yönetim kurulunda yer alan isimler hakkında “görevi kötüye kullanmak” ve “kamu kaynaklarını israf etmekten” Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Kişiler hakkında sorumluluk davasının yanı sıra, kamu davası da açılması talep edildi.

23 MİLYONLUK FİLO
ABB'den servis edilen haberlerde Gökçek’in, 23 milyon 645 bin TL’ye belediyeye 15 uçak ve 1 helikopterden oluşan bir filo kurduğunu gündeme getirilmişti.

Güneydoğu Havacılık, Vizyon Havacılık ve Çam Grup Dış Ticaret A.Ş.’den, piyasa araştırması yapılmadan alınan uçaklara değerinden fazla para ödendiği de belgelenmişti.

İşletilmeyen uçakların bakımları BELKA’ya 8 milyon 83 bin TL’ye mâl olmuş, Gökçek’in “Seğmen Uçuş Okulu” projesi gerçekleşmeyince uçaklar 17 bin 500 TL’ye Vizyon Havacılık’a geri satılmıştı.
Satışın, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından yapıldığı da tespit edilmişti.

 

Melih Gökçek’in “rüya projesi” Ankapark’taki oyuncakların bakımı ve sertifikalandırılması için belediye iştiraki ANFA’nın kasasından iki yılda 661.4 milyon TL çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla görevinden istifa etmek zorunda kalan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, “En büyük hedefimdi” dediği Ankapark’ın belediye bütçesinin yanı sıra, iştiraklerin bütçesine de yük olduğu ortaya çıktı.

Birgün Gazetesi’nden Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, muhalefetin ve meslek örgütlerinin, “güvenlik riskleri var” uyarılarına karşın Gökçek döneminde kullanıma açılan Ankapark için belediyeye bağlı ANFA Ankara Altınpark Şirketi’nin kasasından 661 milyon 400 bin TL çıktığı öğrenildi.

OYUNCAKLARIN BAKIMI

Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerinde inşa edilen ve 1.6 milyar TL’lik yüksek maliyeti nedeniyle Melih Gökçek ile Mustafa Tuna arasında polemik konusu olan Ankapark’taki oyuncakların işletme ve bakım işinin belediyeye bağlı ANFA’ya maliyeti yarım milyon lirayı aştı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı park ve işletmelerden sorumlu olan ANFA Ankara Altınpark İşletmeleri, 2016 yılında Ankapark’taki hareketli oyuncakları ünitelerinin işletme ve bakım dokümanlarının kontrolü için ihale açtı.

İhaleyi maliyeti 147 milyon 600 bin TL karşılığında OKR Mühendislik firması kazandı. Kurumun Aralık 2016’da ise “Ankapark’ta montajı tamamlanan hareketli oyuncağın tahribatsız muayene hizmeti sertifikalandırılması işi” ihalesi açtı. TÜV SAAR isimli şirketin 156 milyon TL teklifle ihalesini kazandığı işin yaklaşık maliyetinin 168 milyon TL olacağı bildirildi.

 

İKİ YILDA 661.5 MİLYON TL

Kasasından 2016 yılında Ankapark için 315 milyon 600 bin TL çıkan ANFA, Mayıs 2017’de yeni bir ihale daha açtı. “Montajı tamamlanan hareketli oyuncağın tahribatsız muayene hizmeti sertifikalandırılması” ihalesini yine TÜV SAAR şirketi kazandı. İşin yaklaşın maliyeti ihale dosyasına, 186 milyon 766 bin TL olarak kaydedildi. Aynı iş için Ağustos 2017’de bir başka ihale daha açıldı.

Yine TÜV SAAR’ın üstlendiği işin yaklaşık maliyeti bu kez 159 milyon 133 bin TL oldu. Böylelikle kurum, 2017 yılında Ankapark için 359 milyon 800 bin TL harcadı.

ANFA’nın 2016 ve 2017 yıllarında Ankarapark için harcadığı toplam para 661 milyon 400 bin TL’ye ulaştı. Öte yandan Sayıştay’ın konu ile ilgili raporunda ANFA’nın aktif varlıklarının toplamının ise 346 milyon 830 bin TL olduğu bildirildi.

 

BirGün'ün aktardığına göre Yavaş, kendisinden önceki dönemlere ait en az 50 imar-rant yolsuzluk dosyasının hazır olduğunu, bunların kısa sürede savcılığa verileceğini söyledi. 

Dosyalarının bir kısmının FETÖ bağlantılı olduğunu, bir kısmının da geçmiş döneme ait imar yolsuzluk ve rant ihbarlarını kapsadığını kaydeden Yavaş, hala bazı ihbarların incelenmesinin de sürdüğünü belirtti.

Gökçek ile ilgili çok sayıda yolsuzluk iddiası bulunuyor. 

Bu haber eklendi 101689 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer GENEL haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
Anket
Hava durumu
Takımlar O G B M Av P
1 Trabzonspor 26 15 8 3 31 53
2 Başakşehir 26 15 8 3 25 53
3 Galatasaray 26 14 8 4 24 50
4 Sivasspor 26 14 7 5 18 49
5 Beşiktaş 26 13 5 8 8 44
6 Alanyaspor 26 12 7 7 19 43
7 Fenerbahçe 26 11 7 8 12 40
8 Göztepe 26 10 7 9 1 37
9 26 8 8 10 -5 32
10 Denizlispor 26 8 7 11 -8 31
11 26 7 9 10 -14 30
12 Gençlerbirliği 26 7 7 12 -11 28
13 Kasımpaşa 26 7 5 14 -12 26
14 26 5 11 10 -12 26
15 Malatyaspor 26 6 7 13 -2 25
16 Ç. Rizespor 26 7 4 15 -18 25
17 Ankaragücü 26 5 8 13 -22 23
18 26 5 7 14 -34 22

TARİH 31.05.2020 SAAT 12:17:04
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV