Advert Advert
Advert Advert
Advert

Yargıtay da 'bağış' izni aldı mı? "Tokatçıya serbest, belediyelere mi yasak?"

Yargıtay Başkanlığı, Vakıfbank'a "Biz Bize Yeteriz Yargıtay" ismiyle hesap açarak; zorunlu olmayan ancak miktarı resmi yazıyla duyurulan yardım toplama kampanyası başlattı!
 Yargıtay da 'bağış' izni aldı mı? "Tokatçıya serbest, belediyelere mi yasak?"

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, TBMM'de gerçekleştirdiği konuşmada korona virüsle mücadele kapsamında Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinin başlattığı yardım kampanyası hesaplarının bloke edilmesine sert tepki gösterdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya seslenen Yasin Öztürk, "Çiftlik bank, Tosuncuk para toplarken neredeydin?" ifadelerini kullandı. Öztürk, "Tokatçıya parak toplamak serbest, belediyelere mi yasak?" ifadelerini kullandı.

Öztürk'ün açıklamaları şöyle:

"Bu yaptığınız yetki gaspıdır. Kanun tanımazlıktır. Suç işlemektir. Belediye kanunu sadece Ak Partili belediyeler için çıkarılmış bir kanun değildir. Sayın Soylu Acun yardım yaparken sen Survivor’da mıydın? Çiftlik bank, Tosuncuk para toplarken neredeydin? Tokatçıya para toplamak serbest, belediyeye mi yasak? Bunları sormak istiyorum.

 

Buradan çağrı yapıyorum. Şayet buna tevessül ederseniz vurduğunuz, vurmaya kalktığınız sille, bumerang olur size döner. Korkunun ecele faydası yok. Seçim zamanı gelince korkun ama bugün siyasi kaygıları, düşmanlığı bir tarafa bırakarak bir ve beraber olun.

Bugün sen ben yok, hep birlikte sıkıntı çeken bizler varız. Gün siyaset günü değil, gün elini taşının altına koyma günü. Belediyelere yol gösterin, devletin kayıtlarında listeler var onlara verin. İşsizleri siz biliyorsunuz, kimsesizleri siz biliyorsunuz, yaşlıyı, engelliyi siz biliyorsunuz. Bir an evvel Biz Bize Yeteriz Kampanyası'na duygu sömürüsünü bırakın, virüsü bari siyasi hıncınıza, kininize alet etmeyin, ayrıştırılmadan birbirimizi eğitmenin yolunu bulun. Ha, siz bulamıyorsanız endişeniz olmasın, yardımsever vatandaşlarımız bir yolunu bulur. Vatandaş güvendiği para, yatacak yer arıyor, siz üstüne yatacak yer arıyorsunuz. Yapacağınız bağışı gıda olarak alır, belediyeyi arar, görevlilere ihtiyaç sahiplerine dağıtır. Sizin gerçekten yatacak yeriniz yok."

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 ilin belediyelerine gönderilen genelge ile, yardım toplama kampanyalarına ilişkin yapılan uyarının ardından İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinin bağış kampanyası hesaplarına bloke konulmuştu.

 

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın canlı yayında IBAN numarası duyurmasından sonra, 81 il valiliğine yerel yönetimlerin daha önce başlattığı yardım kampanyaları için genelge gönderdi.

Akşam saatlerinde ise Ankara Büyükşehir ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinin muhtaç vatandaşlar için Vakıfbank'ta açtıkları yardım hesaplarını bloke etti

. Belediyelerin kampanyalarına yardım yapmak isteyen vatandaşlara bankanın sistemi izin vermedi ve ekranda, hesabın bloke olduğunu belirten bir ifade görüldü.

Tartışmaya neden olan uygulamanın ardından, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın, yarın Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açacağı öğrenildi.

Bütün bu tartışmaların ışığında, Yargıtay Başkanlığı'nın başlattığı yardım kampanyası gündeme geldi.

Yargıtay Başkanlığı'na yeni seçilen Mehmet Akarca, ilgili birimlere gönderdiği resmi yazıda, yardımın gönüllü olacağını belirtti ancak kimin ne kadar yardım yapacağını minimum rakamlarla ifade etti!

Mehmet Akarca, Vakıfbank'ta "Biz Bize Yeteriz Yargıtay" ismiyle açılan hesaba başkanların, üyelerin, onursal başkan ve onursal üyelerin,

Yargıtay Cumhuriyet Savcılarının ve Tetkik Hakimleri'nin en az 1000 TL, personelin ide 100 TL’den az olmamak üzere para yatırmasını talep etti

. Mehmet Akarca'nın kampanya için "bağış" talep ettiği yazı şöyle: İnsanlığın karşı karşıya kaldığı Kovid-19 hastalığının yol açtığı krizin üstesinden gelebilmek ve koronavirüs ile ilgili mücadeleden en az hasarla çıkmak birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi ve dayanışmamızı güçlendirmek için başlatılan “Biz Bize Yeteriz Türkiyem

” yardım kampanyasına Yargıtay olarak kurumsal mahiyette katılmaya karar verilmiştir.

Bu hususa ilişkin olarak, Yargıtay Başkanlığı adına bir hesap numarası açılmıştır.

İlgili kampanya gönüllülük esaslı olmak üzere; toplanacak toplam miktar süre sonunda kampanya hesabına aktarılacaktır. Sayın Başkanlarımız,

Üyelerimiz, Onursal Başkan ve Üyelerimiz, Yargıtay Cumhuriyet Savcılarımız ve Tetkik Hakimlerimiz için alt sınırı 1000 TL’den, personelimiz için 100 TL’den az olmamak üzere ilan edilen hesap numarasına 20 Nisan 2020 tarihine kadar yardımda bulunulması hususu saygıyla duyurulur.
ALT HABER CİDDİGAZATE
 

Bu haber eklendi 103245 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer GENEL haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
6.8751 TL 6.8476 TL
Euro
EURO
7.8072 TL 7.7761 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 15.07.2020 SAAT 03:51:50
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV