Advert Advert
Advert Advert
Advert

Başbuğ Alparslan Türkeşin kurduğu MHP 51 yaşında

Türk siyasi hayatının köklü kurumlarından olan MHP, siyasette acı, sıkıntı ve mücadele ile dolu 51 yılı geride bıraktı
Başbuğ Alparslan Türkeşin kurduğu MHP 51 yaşında

1969 yılının 8-9 Şubat tarihlerinde Adana'da yapılan büyük kurultayla Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CMKP) olan adını Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) olarak değiştiren parti, amblemini "üç hilal" olarak seçti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, MHP'nin Türk siyasi hayatında Türk milliyetçiliği davasının partileşme ve siyasette söz sahibi olma ihtiyacının bir neticesi şeklinde ortaya çıktığını belirtti.

MHP'nin siyasette yapıcı icraatıyla istikrar ve güven unsuru olduğunu ifade eden Yalçın, bir dava partisi olan MHP'nin, 51 yıllık süreçte, ideolojisinden ve tabanının beklentilerinden kaynaklanan siyasi çekince ve tercihlerine rağmen demokratik krizlerde gerekli esnekliği gösterip devreye girdiği ve bunalımdan çıkılmasına ön ayak olduğunu vurguladı.

Yalçın, 1977'de CHP'nin Meclis Başkanı adayı Cahit Karakaş'ın desteklenmesi, 1991 yılında kurulan DYP-SHP koalisyonuna güvenoyu verilmesinin bunun örnekleri olduğunu anlattı.

"TÜRKEŞ'İN BAŞLATTIĞI POLİTİKA ANLAYIŞI..."

1999 seçimlerinin ardından DSP-MHP koalisyonunun kurulması sürecini de anımsatan Yalçın, şunları kaydetti: "MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP'nin devletin bütünlüğünü, milletin ihtiyaçlarını ve toplumsal beklentilerini ideolojik önceliklerine tercih edeceğini bir kez daha göstermiştir. Merhum Alparslan Türkeş'in başlattığı sorumlu, tutarlı, yapıcı ve pozitif politika anlayışı Bahçeli döneminde de sürdürülmüştür. Bahçeli yönetiminde MHP, milli çıkarları her türlü kişisel ve kurumsal endişe ve önceliklerin fevkinde tutmuş 'önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben' anlayışını partisinin siyasi düsturu haline getirmiştir."

 

MHP'nin siyaset platformunda ulaştığı itibar ve seviyeye büyük bedeller ödeyerek geldiğini belirten Yalçın, "MHP'nin politik serüveni aynı zamanda Türkiye'nin demokratikleşme ve milli devletin olgunlaşma süreciyle de paralellik arz etmektedir. Milli bilincin toplumun en geniş kesimlerine yayılması hususunda MHP'nin büyük katkılarda bulunduğu inkar edilemez gerçektir." dedi.

 

MHP 51 yaşında

 

MHP'NİN KURULUŞU

Adana'da 8-9 Şubat 1969'da yapılan CKMP kurultayında partinin adı MHP oldu, genel başkanlığa Alparslan Türkeş getirildi. Kurultaydan sonra toplanan ilk genel idare kurulunda da partinin ambleminin "üç hilal" olması kararlaştırıldı. MHP'nin Gençlik Kolları (Ülkü Ocakları) için de "hilal içinde kurt" amblemi benimsendi.

12 Ekim 1969 seçimlerinde yüzde 3 oy alan MHP, oyunu artırmasına rağmen milli bakiye sistemi kalktığı, yerine nispi temsil sistemi getirildiği için sadece kurucu lider Alparslan Türkeş'i Adana'dan milletvekili çıkardı.

14 Ekim 1973 seçiminde yüzde 3,4 oy alarak 3 milletvekili kazanan MHP, Süleyman Demirel'in başbakanlığında kurulan birinci Milliyetçi Cephe (MC) hükümetine 2 bakanlık alarak dahil oldu. Bu hükümette Alparslan Türkeş Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı, Mustafa Kemal Erkovan ise Devlet Bakanı oldu.

MHP, 5 Haziran 1977 seçimlerinde yüzde 6,4 oy alarak 16 milletvekili çıkardı ve yine Süleyman Demirel'in başbakanlığında ikinci MC hükümetinde 5 bakanlık aldı. Türkeş yine Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı oldu.

 

MHP 51 yaşında

 

12 EYLÜL DARBESİ

12 Eylül 1980 darbesinin ardından kapatılan MHP çizgisi, 1983 yılında yeni siyasal partiler kurulmasına izin verilince Mehmet Pamak tarafından kurulan Muhafazakar Parti tarafından temsil edildi. Bu parti 1985'de adını Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) olarak değiştirdi. 1987 referandumundan sonra Türkeş'in siyasi yasağı kalkınca, MHP'nin kurucu lideri, MÇP Genel Başkanı oldu.

MÇP'nin 24 Ocak 1993'teki Genel Kurulu'nda delegelerin oy birliği ile partinin adı yeniden MHP oldu ve genel başkanlığa tekrar Alparslan Türkeş seçildi.

Alparslan Türkeş'in 4 Nisan 1997'de vefat etmesinin ardından 6 Temmuz 1997’de yapılan olağanüstü kurultayda Alparslan Türkeş'in oğlu Tuğrul Türkeş ile Devlet Bahçeli arasında yapılan seçim yarışını Devlet Bahçeli kazandı ve MHP Genel Başkanlığına getirildi.

 

MHP 51 yaşında

 

BAHÇELİ DÖNEMİ

Bahçeli genel başkanlığında MHP, 1999 genel seçimlerin yüzde 17,98 oy alarak Demokratik Sol Parti'nin (DSP) ardından en çok oy alan ikinci parti oldu ve 129 milletvekili çıkardı. Kurulan DSP-ANAP-MHP koalisyonunda biri başbakan yardımcılığı olmak üzere 12 bakanlık alan MHP, ikinci büyük koalisyon ortağı oldu.

Bu dönemde Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit ile sorun yaşayan MHP, yine de koalisyonda uyumla çalıştı ancak yaşanan ekonomik kriz üzerine Dünya Bankası'ndaki görevinden ayrılarak Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olan Kemal Derviş ile uyuşamadı.

Bu süreçte Bahçeli'nin "3 Kasım'da seçim" çıkışı ile Türkiye 2002'de seçime gitti. MHP'nin, bu seçimlerde oy oranı yüzde 8,3'e düştü ve parti Parlamentoya giremedi.

2007 genel seçimlerinde yüzde 14,27 oy alarak 71 milletvekilliği kazanan MHP, TBMM'de yeniden grup kurdu. MHP, 2011 genel seçimlerinde yüzde 13 oy alarak Mecliste 53 milletvekili, Haziran 2015 genel seçimlerinde yüzde 16,29 oy alarak 80 milletvekili ile temsil edildi.

 

 

MHP 51 yaşında

MHP 51 yaşında

MHP'DEKİ MUHALİF HAREKETLENME

MHP'nin, yüzde 11,9 oy alarak 42 milletvekili çıkardığı 1 Kasım 2015 genel seçimlerinin ardından partide muhalif sesler yükselmeye başladı.

Bahçeli, 15 Kasım 2015'te seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere il başkanlarını Ankara'da topladı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada "birlik" mesajı verilmesine rağmen Sinan Oğan, Koray Aydın ve Meral Akşener, partide değişim istediklerini belirterek genel başkanlığa aday olduklarını açıkladı.

MHP tüzüğü, olağanüstü kongrelerde genel başkan seçimine izin vermediği için tüzük tadilatı kongresi düzenleyerek, arkasından genel başkan seçmek isteyen muhalifler, birlikte hareket ederek kayıtlı bin 232 delegeden imza toplamaya başladı. Bahçeli ise parti içinden yükselen "olağanüstü kurultay taleplerini" reddederek, kurultayın 2018'de yapılacağını açıkladı.

Daha sonra yaşanan bir dizi hukuki süreç çerçevesinde, "Çağrı Heyeti"nin olağanüstü kongrenin yapılacağını duyurduğu tarih olan 15 Mayıs'ta, partililer Büyük Anadolu Oteli'ne gitmek üzere toplandı ancak polisin aldığı önlemler nedeniyle otele ulaşamadı.

Kongrenin yapılacağı otelin önüne Meral Akşener, Koray Aydın, Sinan Oğan ve Ümit Özdağ aynı araçla geldi. Hazırlanan ortak basın bildirisi eski MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu tarafından okundu.

Bahçeli, muhaliflerin bu girişimini "tarla kongresi" olarak nitelerken, Akşener'in başını çektiği muhaliflerin bir kısmı daha sonra İYİ Parti'yi kurdu.

 

MHP 51 yaşında

 

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 11 Ekim 2016'daki grup toplantısında yaptığı "Başkanlık sistemi" çıkışıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve 16 Nisan 2017'deki anasaya değişikliğine giden yolu açan isimlerden biri oldu. Türkiye, bu referandumda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçti.

MHP, 24 Haziran 2018'de erkene alınan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimi'ne AK Parti ile kurduğu "Cumhur İttifakı" ile girdi. MHP bu seçimde yüzde 11,1 oy oranı ile 49 milletvekili çıkardı.

MHP 51 yaşında

 

Milliyetçi Hareket Partisi, 51 yıl önce bugün kuruldu. Alparslan Türkeş liderliğinde, 1969 yılının 8-9 Şubat tarihlerinde Adana'da yapılan büyük kurultayla Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi, adını Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştirdi ve parti amblemini "üç hilal" olarak ilan etti. 12 Ekim 1969 seçimlerinde yüzde 3 oy alan MHP, oyunu artırmasına rağmen milli bakiye sistemi kalktığı, yerine nispi temsil sistemi getirildiği için sadece lideri Alparslan Türkeş'i Adana'dan milletvekili olarak TBMM'ye gönderebildi. SİYASİ DEHA TÜRKEŞ, 3 VEKİLLE 2 BAKANLIK ALDI 14 Ekim 1973 seçiminde yüzde 3,4 oy alarak 3 milletvekili kazanan MHP, Süleyman Demirel'in başbakanlığında kurulan birinci Milliyetçi Cephe (MC) hükümetine 2 bakanlık alarak dahil oldu. Bu hükümette Alparslan Türkeş Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı, Mustafa Kemal Erkovan ise Devlet Bakanı oldu. TÜRKEŞLİ MHP OYUNU HER SEÇİMDE YÜKSELTTİ MHP, 5 Haziran 1977 seçimlerinde yüzde 6,4 oy alarak 16 milletvekili çıkardı ve yine Süleyman Demirel'in başbakanlığında ikinci MC hükümetinde 5 bakanlık aldı. Türkeş yine Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı oldu. TUTUKLADILAR, DAVASINDAN YİNE VAZGEÇMESİ Diğer partiler gibi MHP de 12 Eylül 1980 darbesinin ardından kapatıldı. Alparslan Türkeş'le birlikte 587 kişi, iftiralarla dolu MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nda yargılandı. MHP ve ÜLKÜCÜ KURULUŞLAR DAVASI SANIKLAR MHP GENEL MERKEZİ YÖNETİM KURULU 1- Alparslan Türkeş 2- Agah Oktay Güner 3- Sadi Somuncuoğlu 4- Ahmet Er 5- Necati Gültekin 6- Yaşar Okuyan 7- Nevzat Köseoğlu 8- Ali Gürbüz 9- Ömer Çakıroğlu 10- Mehmet Irmak 11- Tahsin Ünal 12- Avni Çarsancaklı 13- Taha Akyol 14- Mehmet Doğan 15-  Ahmet Hamdi Ayan 16- Yasin Cengiz Gökçek 17- Turhan Koçal 18- İhsan Kabadayı 19- Şerafettin Doğan 20- Süleyman Sürmen 21- Seyit Ahmet Arvasi 22- Sait Bilgiç 23- Servet Bora 24- Osman Albayrak 25- Mehmet Yusuf Özbaş 26- İsmet Kapısız 27- Ali Fuat Eyüpoğlu 28- Mehmet Tahir Şaşmaz 29- Lüftü Ülkümen 30- Faruk Demirtola 31- Mehmet Voyvoda Develioğlu 32- Osman Öztekin 33- Özcan Ergiydiren 34- Vacit Akkor 35- Salih Dilek 36- Münir Köseoğlu 37- Necdet Şarman EĞİTİMCİLER 38- Namık Kemal Zeybek 39- Yılma Durak 40- Muhsin Yazıcıoğlu 41- Sami Bal 42- Nurettin Taşar 43- Abdullah Kılıç 44- Mehmet Göktolga 45- Mehmet Ali Özgüven 46- Abdullah Alay 47- Ömer Haluk Pirimoğlu 48- Mustafa Öztürk 49- Hasan Sabri Erdem 50- Seyfi Apaydın 51- Himmet Kayhan 52- Rıza Müftüoğlu 53- Hakkı Duran MHP GENEL MERKEZ VE ANKARA İL GENÇLİK KOLLARI 54- Mustafa Mit 55- Ahmet Turan Kömek 56- Necmettin Karakuş 57- Abdullah Pehlivan 58- Ahmet Doğan Ataman 59- Coşkun Akyıldız 60- Ünal Altıparmak 61- Aslan Atlı 62- Aydın Ergüden 63- Hasan Hüseyin Türer 64- İsmail Şimşek 65- Mehmet Biçer 66- Ömer Kumbal 67- Ramazan Temiz 68- Haluk Sağkaya ÜLKÜCÜ KURULUŞLAR 69- Yaşar Yıldırım 70- Saffet Beştepe 71- Şahin Hasgül 72- Zeki Okunakol 73- Ahmet Bilgin 74- Fevzi Başkan 75- Atila Engür 76- Ahmet Alıcılar 77- Ahmet Lütfi Köşker 78- Süleyman Kıl 79- Nuri Gedik 80- Erdem Şenocak 81- Hasan Çağlayan 82- Mehmet Naci Bostancı 83- Erol Dok 84- Ali Aydoğan 85- Lütfi Şahsuvaroğlu 86- Mahir Damatlar 87- Sahir Solmaz 88- Tamer Afacan 89- Ayhan Ünal 90- Ali Gözübenli 91- Mehmet Gök 92- Adem Kader 93- Nazım Doğan 94- Yusuf Gök 95- Recai Okman 96- Ertuğrul Alpaslan ADANA BÖLGESİ SANIKLARI 97- Galip Kütük 98- Şahin Bilgiç 99- Mehmet Fatih Zorba 100- Hacı Bayrak 101- Kadir Akgöllü 102- Muzaffer Yıldız 103- İbrahim Uçar 104- Şükrü Işık 105- Yahya Efe 106- İrfan Cep 107- Rıza Kıvanç 108- Rıfat Kabukçu 109- Mahir Panayır 110- Mahmut Şevket Okuyan 111- Ethem Adıyaman 112- Miktat Uzun 113- Ahmet Çam 114- Muhittin Arnas 115- Selim Adır 116- Hadi Adır 117- Bekir Biberli 118- Erol Top 119- Bayram Dağlar 120- Selami Yıldırım 121- Salih Erciyes 122- Osman Özaslan 123- Mahmut İkiyek 124- Sezai Durmaz 125- Adem Eroğlu 126- Kerim Çağatay Nizam 127- İrfan Güler 128- Recep Küçükizsiz 129- Mahir Polatöz 130- Hüseyin Özmen 131- Sefer Tatlı 132- Ali Uğur Akbaş 133- Adnan Hatipoğlu 134- Ali Çağlayan 135- Muhittin Birbiçer 136- Sebahattin Özkundakçı 137- Kenan Develi 138- Eren Kaya 139- Ata Mustafa Filik 140- Hamza Soner 141- Cumali Kandemir 142- Sait Kanbur 143- Eray Çapraz 144- Seyfi (Huzeyfe) Atmalıoğlu 145- Ömer Orçun 146- Recai Güler 147- Necmettin Gökkaya 148- İbrahim Uzun 149- Ethem Çelik 150- Veysel Metin 151- Yunus Uzun 152- Halil İbrahim Altınışık 153- Zait Akgün 154- Cabbar Özkurt 155- Gaffari Avcı 156- Ali Kuloğlu 157- Mehmet Sümer 158- Mehmet Kutlu 159- Veli Baz 160- Fahri Uğur 161- Ahmet Koca 162- Ahmet Yalçın 163- Mustafa Uygun 164- Abuzer Çalışkan 165- Zekai İlter 166- Yılmaz Tankut 167- Nihat Aksay 168- Adnan Burgaç 169- Sabri Usbahalı 170- Hasan Kömekçi 171- Ali Bademci 172- Mehmet Ali Özdemir 173- Faruk Akkülah 174- Hikmet Nohut 175- Ramazan Erdem 176- Ömer Faruk Gözükara 177- Mehmet Karagöl 178- Veli Çökük 179- Fatih Rüştü Sakızlı 180- Abdullah Avcı 181- Halil Yılmaz 182- Mehmet Name 183- Ertuğrul Yıldız 184- Mehmet Ali Özaydın 185- Faruk Andaç ANKARA BÖLGESİ SANIKLARI 1. Kayaş, Köstence, Türközü Sanıkları 186- Süleyman Bayrak 187- Numan Akkanat 188- Osman Öksüz 189- Abdülkadir Yanık 190- Osman İnan 191- Hakverdi Satılmış 192- Cengaver Demirel 193- Kenan Türüdü 194- Satılmış Tepecik 195- Abdulkadir Taşkın 196- Nazım Delibaş 197- Feyyaz Yüce 198- Hüsnü Kaya 199- Sabri Cemil Erdoğan 200- Mehmet Tosun 201- İlhami Erdoğan 202- Ömer Tunç 203- Abdulkadir Meşer 204- Faruk Başer 205- Bayram Kekeç 206- Çapar Kanat 207- Mehmet Alataş 208- Hasan Hüseyin Gürer 2. Abidinpaşa Sanıkları 209- Ahmet Sarı 210- Emir Kuşdemir 211- Şakir Deniz 212- Erdal Ak 213- Mehmet Elaslan 214- Hasan Alemlioğlu 215- Kenan Ekin 216- Burhan Emuştekin 217- Serdar Çoruk 218- Harun Özgül 3. Kartaltepe Sanıkları 219- Ramazan Özalp 220- Nazım Yiğit 221- İsmail Baykal 222- Orhan Yalçınkaya 223- Osman Başer 4. Ayvalı, Yükseltepe Sanıkları 224- Muhammed Doğan 225- Cavit Böke 226- Mesut Doğan 227- Cengiz Kaya 228- Mustafa Bozan 229- Kubilay Yarız 230- İhsan Aydın 231- Ömer Ulusal 5. Esertepe Sanıkları 232- Cemal Öztürk 233- Ömer Boz 234- Yaşar Ortak 235- Selma Erdem 236- Mehmet Öztepe 237- Yavuz Kurt 238- Erol Güntutmaz 239- Şükrü Akyol 240- Hasan Hüseyin Yağmur 241- Murat Yiğit 242- İsmail Yakıcı 243- Tahsin Yağcı 244- Hayati Sazak 245- İsmail Demirkıran 246- Ertan Kadı 247- Zafer Gevişen 248- Hasan Çiçek 249- Erhan İşler 250- Sedat Durudoğan 251- Gültekin Garip 252- Hüsamettin Özgenç 253- Mehmet Sorgunlu 254- Erdoğan Yağcı 6. Gülveren Sanıkları 255- Nafiz Tunç 256- Yusuf Dede 257- Hasan Yıldız 258- Süleyman Türk 7. Misket ve Şahap Gürler Sanıkları 259- Mustafa Cabbar Polat 260- Ramazan Akça 261- Selami Ulusoy 262- Emrullah Parlatan 263- İbrahim Gençer 264- Hacı Mehmet Ceylan 265- Mustafa Köse 266- Osman Şeker 267- Selami Asilbaş 268- Faik Aslan 269- Davut Seyhan 270- Ali Gülseren 271- Zeki Aygün 272- Adem Kayabaşı 273- Ali Kazan 274- Mehmet Kalfaoğlu 275- Hacı Acar 276- Satılmış Ünlü 277- Şükrü Gündüz 278- Ömer Gültekin 279- Hüseyin Aslan 280- Ziyafettin Keskin 281- Tatlı Saygılı 282- Abidin Akyürek 283- Rasim Bulut 284- Hayrettin Efeoğlu 285- Arif Şenses 286- Talat Aslan 287- Kadir Bayık 288- Satılmış Yalçınkaya 8. Topraklık, Cengiz Topel, İncesu, Ateşderesi, Seyranbağları, Akdere, Şişkindere Sanıkları 289- Refik Tercan 290- Muhsin Çakır 291- Kadir Çakır 292- Cengiz Yavuz 293- Remzi Coşkun 294- Aziz Demirel 295- Tayfun İner 296- Güven Sayım 297- Sinan Yerli 298- Selim Kavaklı 299- Zekai Topuz 300- Yunus Alkan 301- Muzaffer Orhan 302- Adnan Tamer 303- İsmail Yücel 304- Cemil Tarakçıoğlu 305- Erdoğan Güvercin 306- Hakkı Yakışık 307- Bekir İlkbahar 308- Arslan Akbaş 309- Eray Acargil 310- Davut Işık 311- Atilla Kabakçı 312- Şaban Korkmazgöz 313- Haluk Demir 314- Nuri Demiryürek 315- Halil Külekçi 316- İkram Çelik 317- Şevki Avşar 318- Recep Işıkgöl 319- Yavuz Öbekçi 320- Faruk Yerli 321- Ökkeş Metin Kuçtemur 322- Turgut Özdemir 323- Necdet Çakır 324- Yahya Günaşan 9. Hasköy Sanıkları 325- Recep Genç 326- Caner Erdinç 327- Erdem Soğukpınar 328- Harun Yüksel 329- Alaattin Takmaz 330- Mustafa Kuş 331- Mehmet Çoban 10. İskitler ve Mutlu Sanıkları 332- Ali Baysal 333- Hasan Kılıç 334- Apdullah Çürük 335- Murat Akar 336- Yakup Kocamanoğlu 337- Ercüment Yıldırım 338- Muhsin Polat 339- Mehmet Ali Tekatar 340- Kader Topal 341- Metin Gök 342- Orhan İnan 343- Aksel Koramaz 344- Talat Kara 345- Lokman Haşlak 346- İsmail İnan 347- Turan Doğan 348- Osman Tektaş 349- Yücel Akbaba 350- Hasan Yaralı 351- Hasan Sağır 352- Kemal Çetintaş 353- Ömer Eliuygun 354- Haydar Kılıç KIRIKKALE SANIKLARI 355- Metin Köksal 356- Şevki Köksal 357- Hacı Musa Yağlı 358- Ahmet Aslan 359- İrfan Arısan 360- Rasim Ölmez 361- Yusuf İzzettin Yıldız 362- Fazıl Kaygusuz 363- Habip Güleç 364- Refik Cevdet Yayla 365- İsmail Tekeli 366- Hüseyin Dirlik 367- Muhittin Yüksel 368- Mustafa Bişkin 369- İlhami Altın 370- İrfan Toptaş 371- Mustafa Hulusi Ulusan 372- Rıza Bozkaya 373- Atilla Alpar 374- Muhittin Kılıçarslan 375- Hasan Ersanlı 376- Ali Asker Torun 377- Mustafa Esen 378- Mikdat Evci BAFRA SANIKLARI 379- Baha Sertkaya 380- Hüseyin Kurumahmutoğlu 381- Turgut Karadağ 382- Kemal Yalçın 383- Eyüp Asan 384- Hüseyin Güngör 385- Muzaffer Dağdeviren 386- Mustafa Güneş 387- İrfan Kömürcüoğlu 388- Erol Yıldız 389- Şahin Köksal Arduç 390- Adnan Demiryürek 391- Mustafa Aydınlı 392- Oktay Ahızkalı 393- Dursun Mehmet İnal 394- Fevzi Keskin 395- Mustafa Kanbur 396- Mustafa Gökmen 397- Mahmut Türker 398- Recep Kaplan 399- İsmail İhtiyar BALIKESİR-İZMİR BÖLGESİ SANIKLARI 400- Ali Yakup Gökçe 401- Aydın Doğan 402- Bülent Kara 403- Nezir Alp Koylan 404- Hüsnü Uçar 405- Demirtaş Topaç 406- Hasan Serdar Tokgöz 407- Hüseyin Toparlak 408- Mehmet Hallaç 409- Müfit Kır 410- Rafet Çelik 411- Ramazan Çimen 412- Ali Denizkaya 413- Ekrem Dinç 414- Hasan Dinç 415- Sebahattin Gece 416- Murat Güneş 417- Ömer Türer 418- Murat Yalçın 419- Nafi Uyanık 420- Nebahattin İçöz 421- Osman Kiremit 422- Ömer Yağdıran 423- Sadık Kısır 424- Mehmet Ali Metin 425- Mustafa Ölmez 426- Mehmet Ağar 427- Yusuf Akgül 428- Ramazan Akgün 429- Ekrem Aktaş 430- Abdülbaki Akyüz 431- Habibullah Altıntaş 432- Mustafa Basmacı 433- Yakup Baş 433- İbrahim Baysan 435- İrfan Birol 436- Şevket Çal 437- Haluk Kurul 438- Zafer Çubukçu 439- Kadir Geraslan 440- Aydın Gümüş 441- Nadir Günata 442- Ahmet Gündoğdu 443- Ergün Gür 444- Emin Zafer Karaboya 445- Rıfat Kaya 446- Tahir Solaklar 447- Hüseyin Şahin Giray 448- Sıtkı Şeremetli 449- Ahmet Ulu 450- Necmi Ulus 451- Mehmet Aran 452- Şeref Kulmaç 453- Nadir Özgöl 454- Kemal Türker 455- Ahmet Kamil Gönenli 456- Halit Koyuncu 457- Halil Şenol Hamarat 458- Alim Yılmaz 459- Turan Sarı 460- Süleyman Özduran 461- Metin Özdemir 462- Muammer Azmak 463- Ali Keskin 464- Selahattin Tekbıçak 465- Bahri Gür 466- Hüseyin Buyrukçu 467- Abdullah Yalçın 468- Hamza Birinci 469- İsa Birinci 470- Selahattin Bilen 471- Mahmut Sönmez 472- Ebamüslim Karabudak 473- Ali İhsan Akınalp 474- Ahmet Aydıner 475- Rıdvan Telim 476- İrfan Tezbaşaran 477- Metin Karagöz 478- Şükrü Bacak 479- Hüseyin Karagül 480- Emin Keçeci 481- İbrahim Başak 482- Adil Aslan 483- Mehmet Turan 484- Ali Yenilmez 485- Seyfi Bayrak 486- İsmail Candan ERZURUM BÖLGESİ SANIKLARI 487- İkamettin Kaya 488- Turhan Soylu 489- Fahrettin Esin 490- Hacı Kaya 491- Selami Avcı 492- Bünyamin İmamoğlu 493- Mehmet Taş 494- Veysel Dikbıyık 495- İsmail Efe 496- Suat Ezirmik 497- Selami Çelik 498- Mücahit Aydın 499- Mustafa Bayrak 500- Metin Horasan 501- Mücahit Tutar 502- Mehmet Nuri Özdemir 503- Recai Keleş 504- Cemalettin Kaya 505- Nizamettin Gökçe 506- Nusret Aydın 507- Sacit Yılmaz Özerdem İSTANBUL BÖLGESİ SANIKLARI 1. Müteferrik Dosya Sanıkları 508- Celal Adan 509- Berker İnanoğlu 510- İsmail Aydın Esi 511- Orhan Çakıroğlu 512- Ali Doğan 513- Hüseyin Baştan 514- Halil Şahin 515- Ahmet Ayhan 2. Bakırköy Sanıkları 516- Şah İsmail Ateş 517- Mevlüt Pınarbaşı 518- Abdulsamet Karakuş 519- Aydın Eryılmaz 520- Adnan Madak 521- Mustafa Hoşgül 522- Adnan Kabucu 523- Mehmet Kaya 524- Abdullah Büyükyılmaz 525- Remzi Yazgan 526- Halil Durmaz 527- Mustafa Verkaya 528- Vasıf Ayhan 529- Mustafa Kaplan 530- Mehmet Ateş 531- Mehmet Salih Sağlamkan 532- Cafer Oruç 533- Yusuf Ziya Arpacık 534- Orhan Gündoğdu 535- Enver Ateş 536- Yakup Pat 537- Aydoğan Pehlivan 538- Ahmet Toprak 539- Eşref Şerifof Ahmetof 540- Suat Eskicioğlu 541- Orhan Maden 542- Hüseyin Yurdakul 543- Önder Yazımcı 544- Salih Aktı 545- İsmet Mumcu 3. Üsküdar Sanıkları 546- Avni Aras 547- İsmail Nairsoy 548- Bektaş Kurdini 549- Lütfi Ural 4. Eyüp Sanıkları 550- Mehmet Pehlivan 551- Ahmet Öztürk 552- İbrahim Larçin 553- Orhan Aslanoğlu 554- Burhan Makir 555- Halis Ateş 556- Kazım Bakır 557- Şakir Coşkun 558- Hüsamettin Balkız 559- Erol Sakarya 560- Yaşar Nemrut 561- Davut Yüce 562- Mahmut Yurtsev 563- İhsan Çimen 564- Mehmet Bal 565- Asaf Karabacak 566- Selahattin Şaban Faki 567- Ali Yeleç 568- Sıtkı Yılmaz 569- Hümmet Darboğan 570- Şükrü Türkmen 571- Resul Çakır 572- Ahmet Erhan Kürşat Atamer 573- Aydın Sezer 574- Ragıp Ayyıldız DİĞER SANIKLAR 575- Ahmet Yalav 576- Mehmet Bağış 577- Ahmet Erkan Birben 578- Abdullah Uğur 579- Hüseyin Çınar 580- İrfan Büyükbaş 581- Mahmut Akıllı 582- Ömer Tanlak 583- Orhan Türkdoğan 584- Şakir Önem 585- Selim Kaptanoğlu 586- Nihat Ülkekul 587- Murat Pınar Mamak Dil Okulu'nda tutuklu bulunan Türkeş, siyasi mücadeleden vazgeçmedi. MHP çizgisi, 1983 yılında yeni siyasi partilere izin verilince, Mehmet Pamak tarafından kurulan Muhafazakar Parti tarafından temsil edildi. Bu parti Alparslan Türkeş'in talimatıyla 1985'de adını Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) olarak değiştirdi. 1987 referandumundan sonra Türkeş'in siyasi yasağı kalkınca, MHP'nin ebedi lideri, MÇP Genel Başkanı oldu. MÇP'nin 24 Ocak 1993'teki Genel Kurulu'nda delegelerin oy birliği ile partinin adı yeniden MHP oldu ve genel başkanlığa tekrar Alparslan Türkeş seçildi. Alparslan Türkeş'in 4 Nisan 1997'de vefat etmesinin ardından olaylı kongreler süreci başladı. Devlet Bahçeli, parti içinde yaşanan büyük tartışmaların ardından MHP genel başkanı oldu. ALPARSLAN TÜRKEŞ KİMDİR? Alparslan Türkeş, Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinin Yukarı Köşkerli köyünde yaşayan Koyunoğlu ailesinin bir toprak meselesi yüzünden giriştiği kavga sonucu, Sultan Abdülaziz'in fermanıyla Kıbrıs'a sürgün edilmesi nedeniyle 25 Kasım 1917'de, Koyunoğlu soyuna mensup Tuzlalı Ahmet Hamdi Bey ve eşi Fatma Zehra Hanımın oğulları "Ali Arslan" olarak Lefkoşa'da doğdu. İlkokul ve rüştiye yıllarında Hüsnü Bey, Selahattin Bey, Mehmet Asim Bey, Ragıp Tüzün Bey, Turgut Bey, Osman Zeki Bey ve Faiz Kaymak gibi Türklük ve Türkçülük şuuruyla bilenmiş hocalardan feyz alan Türkeş'in adı Osman Zeki Bey tarafından "Sultan Alparslan'a denk bir yiğit Türk ol" diyerek, "Alparslan" olarak değiştirildi. Ailesiyle 1933 yılında İstanbul'a yerleşen Türkeş, Kuleli Askeri Lisesi'ne kayıt oldu. 1936'da Kuleli Askeri Lisesi'ni pekiyi derece ile asteğmen olarak bitiren Türkeş'in, Ankara ve Harp Akademisi yılları başladı. Türkeş, 1938'de genç bir teğmen olarak Harbiye'den mezun oldu. Türkeş, 1944 yılında "Muzaffer Şükriye" hanım ile evlendi. Bu evlilikten Ayzit, Umay, Selcen, Sevenbige (Çağrı) ve Yıldırım Tuğrul adlı çocukları olan Türkeş, 1974'te eşini kaybetti. Daha sonra, Seval Hanım ile ikinci evliliğini yapan Türkeş'in, Ayyüce ve Ahmet Kutalmış adlı iki çocuğu daha oldu. 1944'te üsteğmen rütbesindeyken Nihal Atsız ve Nejdet Sançar ile "Irkçılık-Turancılık" davasından yargılanan Türkeş, 9 ay 10 gün Tophane Askeri Hapishanesi'nde kaldı. 1945'te de Askeri Yargıtay kararıyla tahliye edilen Türkeş, 1947'de beraat etti. Türkeş, 1947'de 15 Türk subayıyla birlikte ABD Kara Harp Akademisi ve Piyade Okulu'nda iki yıl eğitim gördü. 1951'de kurmaylık sınavını kazanan Türkeş, 1955'de Harp Akademisi'nden Kurmay Binbaşı olarak mezun oldu. Daha sonra, dış görev için açılan sınavı kazanarak ABD Pentagon'da NATO Türk Temsil Heyeti üyeliğine atanan Türkeş, bu arada ekonomi eğitimi de gördü. 1957'de Türkiye'ye dönen Türkeş, 1959'da Almanya'ya Atom ve Nükleer Okulu'na gönderildi. Alparslan Türkeş, bu okulu başarıyla bitirmesinin ardından Kurmay Albay oldu. 27 MAYIS DARBESİ 27 Mayıs 1960'da Milli Birlik Komitesi'nin ülke yönetimine el koyduğunu açıklayan bildiriyi radyodan okuyan Türkeş, ihtilal hükümetinde Başbakanlık Müsteşarlığı görevini üstlendi. Türkeş, bu vazifesi sırasında Devlet Planlama Teşkilatı, Devlet istatistik Enstitüsü ve Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü gibi kurum ve kuruluşları kurdu. Milli Birlik Komitesi arasında ortaya çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle, 13 Kasım 1960'da Türkeş ve "ondörtler" olarak bilinen arkadaşları emekliye sevk edilerek tasfiye edildi ve zorla evlerinden alınıp yurtdışında görevlendirilmek suretiyle sürgüne gitti. Türkeş ise Türkiye'nin Hindistan Büyükelçiliği müşaviri sıfatıyla Yeni Delhi'ye gönderildi. 1963 yılında yurda dönen Türkeş, dava arkadaşlarıyla birlikte kadro oluşturup partileşmek amacıyla "Huzur ve Yükseliş Derneği"ni kurdu. Kısa bir süre sonra Talat Aydemir'in giriştiği darbe teşebbüsüne karıştığı iddiasıyla tutuklanan ve Mamak Askeri Cezaevi'nde 4 ay hücre hapsinde yatan Türkeş, ardından yargılandı ve beraat etti. CKMP GENEL BAŞKANLIĞI'NA SEÇİLDİ Türkeş 1965'te, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'ne (CKMP) katıldı ve partinin Büyük Kurultay'ında genel başkanlığa seçildi. Türkeş, aynı yıl yapılan genel seçimlerde de Ankara milletvekili oldu. 1969 CKMP'nin adı Milliyetçi Hareket Partisi, amblemi de üç hilal olarak değiştirilirken, Türkeş o yıl yapılan genel seçimlerde ise Adana milletvekili olarak seçildi. Alparslan Türkeş, ilki 31 Mart 1975 -13 Haziran 1977 yılları, ikincisi de 1 Ağustos - 31 Aralık 1977 tarihleri arasında Süleyman Demirel başkanlığında kurulan koalisyon hükümetlerinde MHP Genel Başkanı olarak, Başbakan Yardımcılığı ve Devlet Bakanlığı yaptı. Türkiye'de 1968 yılından itibaren Marksist ve komünist gençlik hareketlerinin üniversitelerde yer almaya başlaması ile Türkeş, toplanan çok az sayıdaki gence verdiği seminerlerle Türk toplumculuğu ve milliyetçiliğini anlattı. Kısa zamanda çoğalan ve örgütlenen gençler "Dokuz Işık" etrafında toplandı. 12 EYLÜL ASKERİ DARBESİ 12 Eylül 1980'de gerçekleşen askeri darbeden 3 gün sonra teslim olan Türkeş, önce Uzunada'da daha sonrada Ankara Askeri Dil Okulu'nda ve hastalandığı dönemde de Mevki Hastanesi'nde 4,5 yıl hapis yattı. Bu süreçte Türkeş ve 218 ülkücünün idamı istendi. Türkeş, 9 Nisan 1985'de tahliye oldu ve beraat etti. Türkeş, 1987'de siyaset yapma yasağının kalkmasının ardından Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) olağanüstü kongresinde partinin genel başkanı oldu. Türkeş, 1991 yılındaki genel seçimlerde MÇP'nin RP ve IDP ile yaptığı seçim ittifakı neticesinde Yozgat milletvekili seçildi. 1992'de 12 Eylül'ün kapattığı partilerin tekrar açılabilmesine ilişkin değişikliğin ardından MHP'nin son kurultay delegeleri, MHP'nin isim ve amblemini MÇP'nin kullanabilmesine karar verdi. Bu çerçevede 1992'de yapılan MÇP'nin 4. olağanüstü kurultayında partinin adı MHP, amblemi üç hilal olarak değiştirildi. Alparslan Türkeş, 4 Nisan 1997'de geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını yitirdi. Ankara'daki cenaze törenine dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık 5 milyon Türk milliyetçisi katıldı.

 

Bu haber eklendi 10218 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer ASAYİŞ haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
7.6823 TL 7.6516 TL
Euro
EURO
8.9886 TL 8.9527 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 24.09.2020 SAAT 00:35:56
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV