Advert Advert
Advert Advert
Advert

CHP İstanbul’da kongre heyecanı 5 temel sorun var

CHP İstanbul İl Başkanlığı 37. Olağan Kongresi, Haliç Kongre Merkezi'nde başladı. Kongrede konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin beş temel sorununu ve çözüm önerilerini açıkladı.
CHP İstanbul’da kongre heyecanı 5 temel sorun var

Kongrede 677 delegenin oylarıyla CHP İstanbul İl Başkanı, yönetim kurulu, disiplin kurulu ve kurultay delegeleri belirlenecek. Seçilen kişiler iki yıl süreyle görev yapacak. Tek aday mevcut başkan Canan Kaftancıoğlu‘nun olduğu seçimde blok liste çıkacak.

“YENİ BİR SİYASET ANLAYIŞI”

Kongreye katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

* Yeni bir çığır açtık, kararlı olarak yolumuza devam ediyoruz. Bu ülkeye huzur ve kardeşliği getireceğiz, kimsenin kuşkusu olmasın. Yeni bir siyaset anlayışını getiriyoruz.


* İşgal altındaki bir ülkede, yüz yıl önce, bir grup insan yola çıktı. Biz burada aynı heyecanı yaşamak ve yaşatmak zorundayız. Yüzyıl önceki koşullar çok daha zordu, bugünkü koşulların da zor olduğunu biliyorum ama önemli olan zorluğu aşmaktır.* Dünyaya bakışımız, insana bakışımız farklıdır; sevgi, barış, kardeşlik üzerinedir. Bu yoldan yürüyeceğiz. Hiçbir zaman endişeye kapılmadık. İnanıyorsak söylediğimiz her sözün arkasında kapı gibi duracağız.

“ÖZVERİYLE YOLA ÇIKTIK”

* Demokrasinin ağır yaralar aldığını görüyoruz. Bizlere düşen bir görev var. Bireysel beklentilerin tamamen ötesine çıkmak zorundayız. Her birimize düşen fedakarlık vardır. Özveriyle yola çıktık. Başarıyı özveriyle yakalayacağız.

* Hiç kimse unutmasın yüzyıl önce yolumuz nasıl Mustafa Kemal’in arkadaşlarıysa bundan sonra da öyledir. Yüzyıl sonra bize yakışan cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak. Önümüzdeki süreç iktidar!

* Sorunları iyi saptayamayan geleceği inşa edemez. Türkiye’nin beş temel sorunu var: Demokrasi, eğitim, dış politika, toplumsal barış ve ekonomi.

 

* Barışı değil, savaşı önceleyen bir dış politika var. Bunun sonucunu 82 milyon birlikte yaşıyoruz, 3 milyon 600 bin Suriyeliyle birlikte. Şimdi 1 milyon daha geliyor ve bunların arasında silahlı terör örgütü mensupları da olacak.

Sorunları dört ayaklı bir stratejiyle çözeceğiz. Bir; bu ülkeye gerçek anlamda demokrasiyi getireceğiz, kadın-erkek eşitliğini getireceğiz, medya özgürlüğünü getireceğiz. Üniversitelerde her türlü düşünce özgürce tartışılacak. İki; Türkiye ürettiği zaman büyüyecektir, ürettiği zaman saygınlığını artıracaktır. Yozgat’ın kokulu mercimeği varken dışarıdan mercimek alıyorsak hepimizin oturup düşünmesi gerekiyor.

“AÇ TOPLUMDA HUZUR OLMAZ”

Üç; güçlü bir sosyal devlet. Karnı aç olanların, işsiz olanların olduğu toplumda huzur olmaz. Dört; sürdürülebilirlik. Bütün bu çabalar sürdürülebilir kılınmazsa bir süre sonra devletin içten içe çürüdüğünü görürsünüz. Bunun yolu liyakatli bir sistemi devlette egemen kılmaktır.

Bu haber eklendi 10110 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer ASAYİŞ haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
7.0103 TL 6.9823 TL
Euro
EURO
8.2991 TL 8.2660 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 06.08.2020 SAAT 12:31:14
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV