Advert Advert
Advert Advert
Advert

AKP'nin 455 milyonluk ihalesinde yolsuzluk skandalı

Sayıştay, Şanlıurfa Belediyesi tarafından yapımına karar verilen 455 milyon liralık şehir içi raylı toplu ulaşım ihalesindeki skandalı ortaya çıkardı. Danışmanlık firması hem fiyatı belirlemiş hem de tek firmayı ihaleye çağırmış.
AKP'nin 455 milyonluk ihalesinde yolsuzluk skandalı

AKP'li Şanlıurfa Belediyesi tarafından yapımına karar verilen 455 milyon liralık şehir içi raylı toplu ulaşım ihalesinde skandal patlak verdi.

İhaleyi düzenlemesi için bir danışmanlık firması görevlendirildi. Yaklaşık maliyeti de belediye değil, danışmanlık firması belirledi. Firmanın hazırladığı ihale dokümanı da adrese teslim çıktı. Tek firma çağrılıp, ihale verildi. Piyasa araştırılması yaptırılmadan danışmanlık firmasının verdiği fiyatlar üzerinden sözleşme imzalandı.

Sözcü'de yer alan habere göre, ihaleyi alan şirket ile alt yüklenici şirketlerin tümü Kayserili çıktı. Bazılarının sahipleri de aynı kişilerden oluştu.

 

Kasten zedelendi

Sayıştay, hazırladığı raporda ihaleyi eleştirerek, “Firma dolaylı olarak hem istekliler tarafından bilinmemesi gereken yaklaşık maliyeti hem de ihale bedelini belirlemiştir. Danışmanlık firması yaklaşık maliyetin gizliliği ilkesini kasten veya ihmalen zedelemiştir. İhale öncesi hazırlık ve ihale sürecinde yapılan iş ve işlemler, Kamu İhale Kanunu'nun temel ilkelerinden; saydamlık, rekabet, eşit muamele, gizlilik, kaynakların verimli kullanımı ihlal ettiği anlaşılmıştır” dedi.

Firmaların hepsi Kayserili çıktı

Sayıştay raporunda ihaleyi alan ve ve yüklenici alt firmaların hepsinin Kayserili olduğu vurgulanarak, şöyle denildi:

“Trambüs (elektrikli otobüs) projesi için uygulamaya esas proje ve metrajların hazırlanması işinde, idare tarafından yapılan piyasa fiyat araştırması aynı ön proje hazırlanması işinde olduğu gibi Şanlıurfa dışındaki firmalardan teklif alınarak yapılmıştır. Toplam 5 firmadan teklif alınmıştır. Bu firmalar işin doğrudan verildiği Kayseri firması, asıl işin alt yüklenicisi olarak çalışan firma ve ortaklarının bir kısmı aynı kişiler olan 3 adet Kayseri firmasıdır. En düşük fiyat teklifi, projeleri yapan firmadan gelmiş ve idare başkaca bir sorgulama yapmaksızın ihaleyi 455 milyon TL'ye bu firmaya vermiştir.”

 

Bu haber eklendi 10269 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer GÜNCEL haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
7.0103 TL 6.9823 TL
Euro
EURO
8.2991 TL 8.2660 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 06.08.2020 SAAT 12:59:35
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV