Advert Advert
Advert Advert
Advert

Hafter güçleri: Havan mermileri taşıyan İHA düşürüldü

Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, havan mermileri taşıyan Türkiye’ye ait bir insansız hava aracının (İHA) düşürüldüğünü duyurdu.
Hafter güçleri: Havan mermileri taşıyan İHA düşürüldü

Libya Ulusal Ordusu'ndan (LUO) El Karama operasyon merkezinden yapılan açıklamada, Halife Hafter’in yönetimindeki Libya Ulusal Ordusu’nun havan mermileri taşıyan Türkiye’ye ait bir İHA'yı  düşürüldüğü belirtildi.

'Bu uçuş, ateşkesin ihlalidir'

Açıklamada, “Havan mermileri taşıyan düşmana ait bir Türk İHA’sı düşürüldü. Bu (uçuş) ateşkesin ihlalidir. İHA, 128. Piyade Taburu’na ait Şehit Abdullah el-Utayri Kıtası tarafından vuruldu” ifadelerine yer verildi.​

UMH: Libya Ulusal Ordusu, ateşkesi üzerinden 24 saat geçmeden defalarca ihlal etti

Öte yandan, Libya'daki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), Libya Ulusal Ordusu'nun gece yürürlüğe giren ateşkesi üzerinden 24 saat geçmeden etti defalarca ihlal ettiğini duyurdu.  UMH Sözcüsü Muhammed Kanunu, hükümet güçlerinin yürüttüğü Burkan el-Gadab operasyonunun basın merkezinde yayımlanan açıklamasında, Hafter güçlerinin, başkent Trablus'un güneyindeki Salahaddin ve Vadi er-Rabi bölgelerinde ateşkesi defalarca ihlal ettiğini ileri sürdü.

 

UMH'nin Facebook sayfasından yapılan paylaşımda Libya Ulusal Ordusu’nun, başkent Trablus’un Selahaddin ve Vadi er-Rabi bölgelerinde, ‘ateşkesin yürürlüğe girdiği yalnızca birkaç dakika sonra’ ihlaller tespit edildiği belirtildi.

'Putin ve Erdoğan Libya'daki krizi çözmeye çalışırken, Mısır, BAE ve Fransa katliamlara karışıyor' 

Diğer yandan Libya Devlet Yüksek Konseyi üyesi Belkasım Abdülkadir Debriz, Sputnik’e demecinde LUO’nun ‘para için savaştığı, vatanın kendisi için hiçbir şey ifade etmediği ve disiplinsiz yabancı paralı askerlere dayandığı’ için ateşkesi ihlal edebileceğini savundu. Debriz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Libya’daki krizi çözmeye yönelik çabalarken Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Fransa’nın ‘katliamlara karıştıklarını’ ileri sürdü.

Libya’da Trablus da ateşkes çağrısını kabul etti

12 Ocak itibarıyla Libya’nın Trablus’u da içeren batı kesimlerinde ateşkes uygulayacağını, ilk olarak General Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu açıklamıştı. Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmed Mismari, ateşkes ilanlarının, bunu karşı tarafın da kabul etmesi halinde uygulamaya koyulacağını belirtmişti.
Bugün ise ülkenin batısını denetimi altında tutan Ulusal Mutabakat Hükümeti de ateşkese uymayı kabul ettiğini açıklamıştı.

Taraflar, karşılıklı olarak ateşkesin ihlal edilmesi durumunda çok sert karşılık verileceğini duyurmuştu.

Libya’da uygulanmaya başlayan ateşkes, Rusya lideri Vladimir Putin ile AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’daki 8 Ocak’taki İstanbul görüşmeleri ardından Libya’daki taraflara ateşkes çağrısı yapmasını izliyor.

 

Bu haber eklendi 10170 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer GÜNCEL haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
6.8741 TL 6.8466 TL
Euro
EURO
7.7564 TL 7.7255 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 12.07.2020 SAAT 22:00:49
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV