Advert Advert
Advert Advert
Advert

Sayıştay’ı değil Bakan Berat Albayrak’ı dinledi

TKİ, kozmetik sektörüne el atıp ürettiği tüy dökücü, kırışık karşıtı krem, şampuan gibi 11 farklı kozmetik ürünleri tutmayınca, son kullanım tarihi dolan 48 bin 500 ürün çöpe gitti.
Sayıştay’ı değil Bakan Berat Albayrak’ı dinledi

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), kozmetik sektörüne el atıp ürettiği tüy dökücü, kırışık karşıtı krem, şampuan gibi 11 farklı kozmetik ürünleri tutmayınca, son kullanım tarihi dolan 48 bin 500 ürün çöpe gitti. Sayıştay, ürünün tanıtımı ve satışı için 2018 yılına kadar 2 milyon 186 bin lira harcandığını, Genıus Danışmanlık Şirketi'ne, maliyetler ve giderler hariç yıllık 4.7 milyon lira ödeme yapıldığını belirledi.

 

ANKA'dan Mehtap Belen'in haberine göre, ana faaliyeti linyit kömürü üretmek olan Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ), kozmetik sektörüne el atınca son kullanım tarihi dolan 50 bine yakın ürün çöpe gitmekle kalmadı aynı zamanda kurumun zararı milyonlarca lirayı buldu.

BERAT ALBAYRAK'IN DA TANITIMI İŞE YARAMADI

O dönem Enerji Bakanı olan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından tanıtımı yapılarak, 2016 yılından itibaren piyasaya sürülen tüy dökücü, kırışık önleyici kremlerin de aralarında yer aldığı 11 kalemden oluşan Elegance adlı kozmetik markası beklenen ilgiyi görmeyince, TKİ açısından tam bir israf yatırımı oldu.

SAYIŞTAY, "REKABET EDEMEZSİN" DEDİ, TKİ DİNLEMEDİ

2017 Sayıştay Raporlarında kurum kozmetik ürünlerin son kullanım tarihlerinin 2018-2019 tarihleri arasında dolacağı ve bu işi bırakması gerektiği uyarısında bulunmasına rağmen, uyarıları dinlemeyen TKİ, kozmetik yatırımında iflasın eşiğine geldi.

Bu yıl Meclis KİT Komisyonu'na gönderilen TKİ 2018 Sayıştay Denetim Raporu'nda israfın boyutları ortaya çıktı.

Rapora göre depolarda bulunan 48 bin 500 kozmetik ürününün son kullanım tarihi geçmekle kalmadı aynı zamanda, Kocaeli Kandıra'daki üretim tesislerinin stoklarında bulunan üretim hammaddelerinin de raf ömürleri tükendi.

DANIŞMANLIK ŞİRKETİNE YILLIK 4.7 MİLYON LİRA

Sayıştay'ın raporunda dev kozmetik firmaları ile rekabet edemeyeceğine işaret etmesine rağmen kozmetik sektöründe ısrar eden TKİ'nin, Genıus Tasarım Reklamcılık Pazarlama Danışmanlık Proje Org.Tic.Ltd. Şirketi ile yıllık 4.7 milyon TL'lik sözleşme imzalamış olması dikkat çekti.

ŞİRKETİN HARCAMALARI TKİ'DEN

Sözleşmeye göre, söz konusu danışmanlık şirketine 4.7 milyon TL'lik danışmanlık ücreti dışında, “dolum ve ambalajlamadan kaynaklanan gider ve ücretler, pazarlama firmasından kaynaklanan gider ve ücretler ile stand ve görsel materyallerden kaynaklanan gider ve ücretlerin de TKİ tarafından ödendiği de görülüyor.

Odatv.com

Bu haber eklendi 1097 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer SİYASET haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
6.8741 TL 6.8466 TL
Euro
EURO
7.7564 TL 7.7255 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 12.07.2020 SAAT 22:31:26
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV