Advert Advert
Advert Advert
Advert

Ekrem İmamoğlu:"Kanal İstanbul absürt proje"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul ile ilgili tavırlarının siyasi olmadığını belirterek, “Konu, denizlerinizin canlılığı ve tatlı su kaynaklarınızın varlığı olduğunda, kaybettiklerinizi hiçbir şekilde geri getiremezsiniz” dedi.
Ekrem İmamoğlu:"Kanal İstanbul absürt proje"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul’un absürt bir proje olduğunu belirterek, söz konusu projenin İstanbul’un su kaynakları için büyük risk oluşturduğuna dikkat çekti. Kanal İstanbul ile ilgili tavırlarının siyasi olmadığının altını çizen İmamoğlu, “Konu, denizlerinizin canlılığı ve tatlı su kaynaklarınızın varlığı olduğunda, kaybettiklerinizi hiçbir şekilde geri getiremezsiniz. Bunlar parayla geri alınabilecek, satın alınabilecek ve yerine yenisi konulabilecek şeyler değildir. Parayla çözülebilseydi, dünyadaki çöller yemyeşil olurdu” şeklinde konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İklim Değişikliği ve Su Yönetimi Sempozyumu’nda yaptığı konuşmanın satır başları şöyle:

Çok tehlikeli gelişmeler hakkında, çok ciddi uyarılarda bulunuyorlar. Bir proje, eğer bir şehrin denizi ve su kaynakları için bu kadar büyük bir risk oluşturuyorsa, artık gerisini hiç konuşmaya gerek yok zaten. Bu bile projenin ne kadar absürt olduğunu gösterir. Bizim Kanal İstanbul’la ilgili tavrımız siyasi değil, hayatidir. Konu, denizlerinizin canlılığı ve tatlı su kaynaklarınızın varlığı olduğunda, kaybettiklerinizi hiçbir şekilde geri getiremezsiniz. Bunlar parayla geri alınabilecek, satın alınabilecek ve yerine yenisi konulabilecek şeyler değildir. Parayla çözülebilseydi, dünyadaki çöller yemyeşil olurdu. Tabiatın düzenini günlük çıkarlar uğruna bozarsanız, bunun bedelini hepimiz kuşaklar boyunca ödemek zorunda kalırız. Tatlı su kaynaklarını kaybeden, denizindeki yaşama kendi eliyle son veren bir İstanbul, -düşünmek bile istemiyorum,- intihar ediyor demektir! Bu intiharı önleyecek olan, bu şehrin 16 milyon sahibinin aklıdır. 16 milyonun sağduyusudur. Vicdanıdır. Bu nedenle, iklim değişikliği ve su yönetimi konusunda İstanbul’da büyük bir farkındalık yaratmak, her ortamda anlatmak, bilinçli bir toplum ortaya koymak, çocukların ve gençlerin bu sürecin farkına varmalarını sağlamak zorundayız. Bu süreci böyle anlamayan, yüzlerce yıldır suyla ilgili politikaların gelişmesini sağlamaya çalışan, Bizans’tan Osmanlı’ya ya da Cumhuriyet döneminde katkı sunan herkesin emanetine, bugün ihanet etmek anlamına gelir”

“SUYUN DEPREMLE ALAKASI VAR”

 

 “Deprem konusu deyince, ‘Kanalla ne alakası var depremin’ diyen bir bakış açısı var. Bilim insanları çok iyi biliyor ki, suyun da depremle alakası var. Bu şehirde deprem, binlerce yıldır kendini tekrar eden bir döngüdür. Depremden kaçış yoktur. O halde bu şehirde suyu konuşuyorsak suyla beraber her zaman depremi de birlikte konuşmak zorundayız. Ders çıkartmak ve hazırlık yapmak zorundayız. Depremlerden ardından ortaya çıkan en temel ve en hayati ihtiyaçlardan biri içme ve kullanma suyu temini ile kanalizasyon ve çevre sağlığı hizmetleri; bunlar çok önemli konular. Acil su ihtiyacı aynı zamanda deprem sonrası çıkacağı kesin olan yangınların söndürülmesi için de gereklidir. Deprem sonrasında, su ve sanitasyon hizmetlerinin verilememesinin salgın hastalıkların yayılması gibi ikinci bir felakete neden olacağını hepimiz biliyoruz. Bunu unutmamamız gerekir. Bu nedenle deprem öncesi, deprem esnasında ve depremden sonra yapılması gerekenlerle ilgili olarak, İSKİ olarak, İBB olarak hazırlıklı olmak zorundayız. Tecrübeler depremlerin su ve kanalizasyon altyapısında çok sayıda ve büyük hasarlar yarattığını da ortaya koymuştur. Pek çok çalışma, büyüklüğü 7.0’yi aşan depremlerde, İstanbul’un özellikle Avrupa yakasındaki ilçelerinde su ve kanalizasyon şebekelerine ciddi hasarlar verebileceği konusunda öngörüler var”

“BİLİME DAYALI VİZYON OLUŞTURUYORUZ”

 “Siz bu şehrin 10 yılını, 20 yılını, 50 yılını, hatta 100 yılını konuşmak, düşünmek ve geleceğe dönük hazırlık yapmak zorundasınız. Şehrin orta ve uzun vadeli geleceğiyle ilgili sorumluluğumuzu mutlak yerine getireceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Biz, kendi görev tanımımızı böyle yapıyor ve geleceğe böyle bakıyoruz. Bilime dayalı, günlük çıkarlardan arınmış, ortak bir geleceğe ulaşmayı hedefleyen, sürdürülebilir bir vizyon oluşturmayı amaçlıyoruz. Günlük hesaplarla değil, bu şehrin korunması, geliştirilmesi, doğal kaynaklarının en üst seviyede korunmasıyla ilgili mücadeleyi de ortaya koymasının altını çiziyor ve bunun takipçisi olduğumuzu her zaman belirmek istiyoruz. Kente özen ve insana saygı anlayışıyla, ortak akılla hareket ediyoruz. Ortak akılla bu şehri yönetmek arzusundayız. Bu nedenle sizlerin ne düşündüğünüzü bilmeye, sizlerden öğrenmeye çok ihtiyacımız var.”

 

Bu haber eklendi 1073 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer ASAYİŞ haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
6.8741 TL 6.8466 TL
Euro
EURO
7.7564 TL 7.7255 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 12.07.2020 SAAT 23:21:32
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV