Advert Advert
Advert Advert
Advert

Yavaş'ın 'dış kredi' talebi Meclis'te onaylandı: 300 otobüs geliyor

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, 282 otobüs alımı ve iki dolum istasyonu yapımı için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 60 milyon avro kredi alınmasına ilişkin talep, oy çokluğu ile onaylandı
Yavaş'ın 'dış kredi' talebi Meclis'te onaylandı: 300 otobüs geliyor

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, 282 otobüs alımı ve iki dolum istasyonu yapımı için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 60 milyon avro kredi alınmasına ilişkin talep görüşüldü.

BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre; Ankara'daki toplu ulaşım sıkıntılarını çözmek amacıyla yurt dışından Merkez Bankası faizinin yarı fiyatına bulunan kredi teklifi, oy çokluğu ile onaylandı.

"Ankara'nın toplu taşımada sorunları var"

Yenimahalle Belediye Başkanı CHP'li Fethi Yaşar, yaptığı açıklamada, "Burada siyaset yapmaya gelmedik, Ankara’nın sorunlarını çözmeye geldik. Bu otobüs olayı çok önemli. Ankara'nın toplu taşımada sorunları var. Ankara'ya son dört yıldır otobüs alınmadı. Meclis grupları olarak da Sayın Başkanlığın getirdiği önergeyi onaylamak doğaldır. Sayın Cumhurbaşkanı belediyelerin batakta olduğunu kendisi söyledi. Şuanda bütün belediyelerin mali sıkıntısı var. Kaynak ihtiyacı var. Ankara, kasası dolu belediye almadı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin borcu bir yıllık bütçesinin bedelinden daha fazla. Onun için ihtiyaç olan borçlanmayı vereceğiz" ifadelerini kullandı.

 

Yavaş, ulaşım sorununun büyük ölçüde çözüleceğini belirtmişti

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak 300 yeni otobüs almak için yurt dışından düşük faizli kredi bulduklarını, meclisin onay vermesi durumunda ulaşım sorununun büyük ölçüde çözüleceğini söylemişti.

Ankara’da toplu ulaşım ile ilgili yaşanan sorunların farkında olduklarını belirten Yavaş, “Bunları çözmek için çalışma başlattık. Bu nedenle 300 yeni otobüs alma teşebbüsünde bulunduk. Bununla ilgili yurt dışı ucuz faizli kredi bulduk ve belediye meclisimize talepte bulunduk” ifadelerini kullanmıştı.

2010 yılında 2 bin 40 olan otobüs sayısının şu anda bin 540’a gerilediğini aktaran Yavaş, “Bunların 200 tanesi ilçelerimize hizmet vermektedir. Dolayısıyla şu anda bin 340 otobüsle hizmet vermek durumunda kaldık. Bu nedenle 300 yeni otobüs alabilmek için belediye meclisimizden borçlanma yetkisi istedik. Cumhurbaşkanımızın söylediği ‘kredinizi dışardan bulun’ söylemine uygun olarak dış krediden borçlanma talebimizin mecliste kabul edilmesini umuyorum” demişti.

 

Bu haber eklendi 1044 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer ASAYİŞ haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
6.8648 TL 6.8374 TL
Euro
EURO
7.7113 TL 7.6805 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 05.07.2020 SAAT 06:57:12
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV