Advert Advert
Advert Advert
Advert

Kurum tarihinde ilk: RTÜK, Faruk Bildirici'nin üyeliğini sonlandırdı

Faruk Bildirici Twitter'dan yaptığı paylaşımlarda üyeliğinin düşürülmesi için teklifte bulunulduğunu açıklamıştı, CHP kontenjanından RTÜK Üst Kurulu üyeliğine seçilen Bildirici’nin üyeliği 25 yıllık kurum tarihinde ilk kez verilen bir kararla sonlandırdı.
Kurum tarihinde ilk: RTÜK, Faruk Bildirici'nin üyeliğini sonlandırdı

RTÜK Üst Kurulu, AKP kontenjanından seçilen başkan Ebubekir Şahin’in talimatıyla toplanarak Faruk Bildirici’nin üyeliğinin düşürülmesi konusunu görüştü. AKP kontenjanında Üst Kurul’a seçilen üyeler, Bildirici’nin TBMM çatısı altında CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile yaptığı basın açıklamasını gerekçe göstererek, “Tarafsızlığı zedelendiği için üyeliği düşürülmeli” görüşünü dile getirdi.

Kural gereği Bildirici’nin yer almadığı toplantıda savunmayı CHP kontenjanından seçilen diğer Üst Kurul üyesi İlhan Taşçı yaptı. Taşçı, TBMM’nin üzerinde hiçbir gücün bulunmadığını, milletvekillerinin oyları ile seçilen Bildirici’nin RTÜK’te yapılan bir oylama ile sonlandırılamayacağı görüşünü dile getirdi.

Taşçı’nın savunmasının ardından yapılan oylamada MHP’li üyenin de destek vermesiyle 6 üye “Üyelik düşürülsün” oyunu kullandı. HDP kontenjanından RTÜK Üst Kurulu üyeliğine seçilen Ali Ürküt ile Taşçı ise bu talebin reddi yönünde oy kullandı

BİLDİRİCİ'DEN AÇIKLAMA

CHP kontenjanından RTÜK üyesi olan Faruk Bildirici'nin üyeliğinin düşürülmesi teklif edildi. 

Faruk Bildirici'nin açıklaması şu şekilde:

"RTÜK’TE MUHALEFETE VE DEMOKRASİYE DARBE

Başkanın hukuksuz olarak üç yerde birden görev almasına karşı çıktığım, yanlışları eleştirdiğim ve kamuoyuna duyurduğum için RTÜK üyeliğimin düşürülmesi teklif edildi.

RTÜK’ÜN 25 YILLIK TARİHİNDE İLK

Üst Kurul toplantısında şu anda Başkan Şahin’in üyeliğimin düşürülmesi önerisinin gündeme alınması görüşülüyor. Yasa gereği ben salondan çıkarıldığım için beni CHP kontenjanından seçilen İlhan Taşçı savunuyor.

TEHLİKELİ BİR YOL AÇILIYOR

Üyeliğimin düşürülmesi mücadelemi etkilemez ancak anti demokratik bir yol açılmış olur. Beş oyu bulan taraf susturmak istediği muhalif üyeyi kuruldan atabilir. RTÜK’te muhalefete izin vermeyen, siyasi iktidarın uzantısı ve tek sesli bir dönem başlar."

YANDAŞ SABAH DAHA DÜN HEDEF GÖSTERMİŞTİ

İktidarın sözcülüğünü yapan kalemlerden, pelikancı Dilek Güngör dün yazdığı köşede, Faruk Bildirici'yi hedef gösterdi.

'Faruk Bildirici için tehlike çanları çalıyor!' adlı yazısının ardından, Bildirici'nin üyeliğinin düşürülmesi için teklif verilmesi ise dikkatlerden kaçmadı.

Faruk Bildirici'den yeni RTÜK düzenlemesine tepkiİlgili haber: Faruk Bildirici'den yeni RTÜK düzenlemesine tepki

NE OLMUŞTU?

Bildirici, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in TÜRKSAT ve Basın İlan Kurumu yönetim kurullarına üyeliği bulunduğunu açıklamıştı. RTÜK yasasına işaret ederek üyeliklerin 'etik ve yasa dışı' olduğunu ifade eden Bildirici, Şahin’in “RTÜK’teki görevlerinden çekilmiş sayılması” için TBMM ve RTÜK Başkanlığı'na dilekçe vererek, gereğinin yapılmasını talep etmişti.

Bildirici, RTÜK Başkanı ve başkan vekilinin başka bir yerde görev almalarının kanunen yasak olduğunu belirterek, Şahin'in TÜRKSAT ve Basın İlan Kurumu yönetim kurullarında “hükûmeti temsilen” görev aldığını kaydetmişti. Bildirici, Şahin’in RTÜK Kanunu’nun 38. Maddesi ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin ek 16. Maddesini ihlal ettiğini ve görevinin düştüğünü belirtti. Bildirici’nin dilekçesi RTÜK’ün ardından TBMM Başkanlığı’na da sunulmuştu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Şahin’in görevden çekilmiş sayılması ve yeni bir Üst Kurul üyesi seçilmesi için TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a başvurmuştu. Özel, “Üst Kurul adım atmadığı için TBMM Başkanlığı harekete geçmelidir” demişti.

 

Bu haber eklendi 1097 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer ASAYİŞ haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
8.3823 TL 8.3488 TL
Euro
EURO
10.1951 TL 10.1544 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 13.06.2021 SAAT 14:44:48
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV