Advert Advert
Advert Advert
Advert

AKP Kulislerinde Asgari Ücret İçin Hangi Rakamlar Konuşuluyor?

İddiaya göre AKP kulislerinde “Asgari ücret net 4 bin TL’nin üzerinde olacak' değerlendirmeleri yapılıyor. Kamuoyuna açıklama yapan hükümet temsilcileri de 'çok güçlü bir asgari ücretin açıklanacağı' mesajını veriyor.
AKP Kulislerinde Asgari Ücret İçin Hangi Rakamlar Konuşuluyor?

Son günlerde Türkiye'nin ana gündemini artan fiyatlar ve hayat pahalılığı oluşturuyor. Bu durum milyonlarca asgari ücretlinin zamdaki beklentisinin artmasına yol açıyor.   

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre Türkiye'de 6 milyondan fazla asgari ücretli çalışan bulunuyor. 2020 yılı verilerine göre bu sayı 6 milyon 390 bin 19.

Dolar karşısında yarı yarıya eridi

2021 başında 383 dolara denk gelen asgari ücret, yükselen kur nedeniyle yıl sonunda 200 dolara kadar gerilemiş durumda. Bu yılın başındaki 383 dolarlık düzeye çıkarılmak istenirse asgari ücretin 5 bin 248 TL olması gerekiyor.

Tepki çeken TÜİK enflasyonu 

Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı son enflasyon rakamları da gerçekçi bulunmadı. TÜİK, kasım ayı enflasyonunu aylık yüzde 3.51, yıllık yüzde 21,31 olarak açıklamıştı.

"Cumhurbaşkanımız kararlı"

"Cumhurbaşkanımız kararlı"
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen çarşamba günü partisinin TBMM grup toplantısının ardından gazetecilerin yeni asgari ücrete ilişkin sorusu üzerine “Bugüne kadar olmuşun çok çok fevkinde bir artış olacak” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun iddiasına göre daha önce AKP kulislerinde  'asgari ücretin 3 bin 500- 3 bin 700 TL civarında olacağı' konuşulurken, Erdoğan’ın bu sözleri üzerine “Asgari ücret net 4 bin TL’nin üzerinde olacak. Cumhurbaşkanımız artan döviz kurları karşısında çalışanı ezdirmeyecek. Kesin kararlı” yorumları yapılmaya başlandı.

Ancak bugün uygulanan asgari ücret brüt 3 bin 577, net 2 bin 826 TL. İşverene maliyeti ise 4 bin 203 TL. 

Bu rakamın 4 bin TL’nin üzerine nasıl çıkarılacağı da AKP kulislerinde tartışılıyor.

Hükümet cephesinden gelen son açıklamalar neler?

Hükümet cephesinden gelen son açıklamalar neler?
 

Asgari ücrete ilişkin AKP temsilcilerinden çeşitli açıklamalar gelmeye devam ediyor. 

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, dün Kayseri'de yaptığı konuşmada 'Ufak tefek ekonomik sıkıntılar varsa, yakında asgari ücretlinin de emeklinin de dar gelirlinin de ücretlerinin nasıl arttığını, nasıl rahatladığını herkes görecek, hiç merak etmeyin' dedi.

"Herkesi tatmin edecek"

"Herkesi tatmin edecek"
 

Dün Sakarya'da konuşan AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da, yılbaşından itibaren herkesi tatmin edecek 'çok güçlü bir asgari ücretin açıklanacağını' söyledi.

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücret nasıl belirleniyor?
 

Yasa gereği bir işçiye ödenecek en düşük ücretin belirlenmesi için her yılın son ayında işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu dört kez toplanıyor. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndaki ilk toplantının ardından komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor. 

İşçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor.

Bu haber eklendi 1076 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer SİYASET haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
13.6516 TL 13.5971 TL
Euro
EURO
15.2036 TL 15.1430 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 28.01.2022 SAAT 19:23:05
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV