Advert Advert
Advert Advert
Advert

AKP'li isme görülmemiş imar kıyağı. Arazi İstanbul'un tam orta yerinde

AKP’li Ramazan Arıtürk’ün şirketine istediği imar değişikliğini AKP’li Bahçelievler Belediyesi’nin fazlasıyla verdiği ortaya çıktı. Yapılaşma koşullarının 5 kat olduğu yerde Arıtürk’ün şirketine 10 kat verildi.
AKP'li isme görülmemiş imar kıyağı. Arazi İstanbul'un tam orta yerinde

İBB Meclisi 13 Ekim 2021 tarihli toplantısında, Bahçelievler Belediye Meclisi’nin 5 Mart 2021 tarihinde uygun bulduğu ve onay için İBB’ye gönderdiği plan değişikliği teklifini görüştü.

Odatv’de yer alan habere göre, Bahçelievler Kocasinan Mahallesi’nde bulunan ve 12 bin 960 metrekare büyüklüğünde olan, 2 pafta, 649 parsel sayılı yerle ilgili olarak, İBB Planlama Müdürlüğü Belediye Meclisi’ne sunduğu görüşünde teklifin, “Kamusal faydayı özel mülkiyete bir ayrıcalık olarak devreden bir plan değişikliği” olduğunu savundu. Planlama Müdürlüğü görüşünde özetli şunları belirtti:

“Teklif yapı ve nüfus yoğunluğunu artırıcı. Belediye Hizmet Alanı, Özel Sosyal Kültürel Tesis Alanı’na dönüştürülerek, kamusal faydalar özel mülkiyete bir ayrıcalık olarak devrediliyor. Parselin Ticaret+Konut alanı olarak ayrılan bölümde, çevre yapılaşma koşullarının ve uygulamadaki imar planı kararlarının üzerinde kat adedi öneriliyor. Özel Sosyal Kültürel Tesis Alanında 1. Ve 2. Bodrum katlar iskan edilecek ancak emsale dahil edilmeyecek. Teklifin kamu yararı ve mevzuata uygun olmadığı değerlendirilmektedir. “

CHP VE İYİ PARTİ REDDETİ

Bahçelievler Belediyesi’nden gelen teklifle ilgili olarak söz alan CHP’li İBB Meclis üyesi Seyit Ali Aydoğmuş, söz konusu yerin 2011 planlarında önce spor alanı daha sonra ise belediye hizmet alanı ve yeşil alan olarak kullanılmasının öngörüldüğünü belirtti. Aydoğmuş daha sonra özetle şunları söyledi:

“İmar kanununu göre parsel bazında nüfus yoğunluğunu, kat adetini artıran plan değişikliği yapılamaz. Yoğunluk artırıcı 15.5.2015 tarihli İBB Meclis kararının iptal edildiği ve İstanbul 12. İdare Mahkemesi’nin 31.1.2019 tarihli iptal kararının olduğu bilindiği halde bu plan bugün burada oylanıyor. Bu plana olumlu oy kullanmayacağımızı belirtmek isterim”. Daha sonra yapılan oylama ile söz konusu teklif AKP’li üyelerin oylarıyla, oy çokluğu ile kabul edildi. CHP ve İyi Parti grupları teklife ret oyu verdi.

ÇOK KEZ AKP BAŞKANLIK ADAY ADAYI OLDU

Bahçelievler Kocasinan Mahallesi Köyaltı Mevki’nde bulunan 649 parsel sayılı, 12 bin 960 metrekarelik arazi, Ramazan Arıtürk, Osman Arıtürk ve onların şirketi Arıtürk Yapı ve İnşaat Ltd. Şirketine ait. Şirketin önceki adı Röyar İnşaat Ltd. Şirketi idi. Şirketin ortaklarından Ramazan Arıtürk aynı zamanda tanınmış bir avukat. TV’lerdeki tartışma programlarında yer alıyor. Mavi Marmara davasının avukatlığını da yapan avukat Arıtürk, AKP’den birçok kez milletvekili ve belediye başkanlığı aday adayı oldu.

Bu haber eklendi 1065 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer GENEL haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
13.8195 TL 13.7644 TL
Euro
EURO
15.6017 TL 15.5394 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 07.12.2021 SAAT 08:57:50
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV