Advert Advert
Advert Advert
Advert

Fatih Altaylı’dan bomba iddia. Türkiye'den ABD'ye Halkbank tazminatı teklifi

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşesinde Türkiye'nin ABD'ye; "F-35 projesi için bugüne kadar ödediğimiz 1,3 milyar doları Halkbank tazminatı olarak kabul edin. Alacak verecek kalmasın” teklifinde bulunacağını iddia etti.
Fatih Altaylı’dan bomba iddia. Türkiye'den ABD'ye Halkbank tazminatı teklifi

ABD'de görülen Halkbank davasıyla ilgili son kulis bilgilerini paylaşan Habertürk yazarı Fatih Altaylı'dan konuyla ilgili bomba iddia geldi...

Altaylı, Türkiye'nin ABD'ye, "F-35 projesi için bugüne kadar ödediğimiz 1,3 milyar doları Halkbank tazminatı olarak kabul edin. Alacak verecek kalmasın” teklifinde bulunacağını iddia etti.

Fatih Altaylı'nın yazısı şöyle:"Halkbank'ın davası New York’ta sürüyor ben de kenardan kenardan izliyorum. Bilgi gelmiyor değil ama fazlaca paylaşmıyorum Mesela bankanın mahkemenin yetkisiz olduğu yönündeki itirazını yazmadım.
Şimdi üst mahkeme bu itirazı inceliyor.Büyük ihtimalle ret kararı vermesi bekleniyor çünkü geçmişte bu yetkisizlik iddiası hiçbir zaman geçerlilik kazanmamış.Çünkü ABD bu yetkiyi hukuktan değil, gücünden daha doğrusu doların gücünden alıyor.Pek çok
Avrupalı banka bu davayı kaybetmiş hatta pek çoğu kaybetmeden uzlaşma yoluna giderek konuyu kapatmış.Alman, Fransız, İngiliz bankaları milyarlarca dolar tazminat ödemeyi kabul ederek işin içinden çıkmışlar.
Hong Kong merkezli Quinland and Associates’in hesaplamasına göre 2020 sonu itibarıyla benzer suçlamalara maruz kalan dünya bankalarının
ABD’ye ödeyeceği tazminatların toplam miktarı 400 milyar doları bulacak. Kabadayı haraç kesmiş anlayacağınız.Türkiye de bunu biliyor ve bu yüzden bir yandan yasal mücadelesini sürdürürken, bir yandan da
pazarlık ediyor.New York’tan bana gelen son haberlere göre Türkiye, ABD’ye bu konu ile ilgili bir teklif sunmayı planlıyormuş.O teklif şöyle:

“F 35 projesi için bugüne kadar ödediğimiz 1,3 milyar doları Halkbank tazminatı olarak kabul edin. Alacak verecek kalmasın”

Bu teklif kabul görür mü emin değilim. Sonuçta biz o parayı Lockheed Martin’e ödedik.

ABD Hazinesi’ne değil. O parayı geri alıp alamayacağımız ise başka bir davanın konusu."

 

Bu haber eklendi 10157 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer GÜNCEL haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
8.3676 TL 8.3342 TL
Euro
EURO
10.0440 TL 10.0039 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 06.05.2021 SAAT 12:16:22
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV