Advert Advert
Advert Advert
Advert

Milli Savunma Bakanlığı Eski Genel Sekreteri Yalım'dan Hulusi Akar'a sert sözler

Emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın dönemine ilişkin açıklamalarda bulunarak, "Yargı bağımsız ve tarafsız olsaydı, 4 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığını savunmadan Yunan askerine teslim eden Akar, TCK 302, 309 ve TMK 3’ten yargılanarak hapse atılmış olurdu" dedi.
Milli Savunma Bakanlığı Eski Genel Sekreteri Yalım'dan Hulusi Akar'a sert sözler

104 amiralin Montrö açıklamasına ilişkin gelişmeler devam ederken, Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri E. Kur. Alb. Ümit Yalım, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in önceki günkü Montrö açıklamasına yönelik, imzacılar arasında bulunan amirallerden Hüseyin Çiftçi'nin "Gavdos Adası’na sahip çıktığına" ilişkin hatırlatmada bulundu. 

Yalım ayrıca, Hulusi Akar'ın Genelkurmay Başkanlığı ve Bakanlık döneminde Türkiye’nin 4 adası ve 1 kayalığının işgal edildiğine dikkat çekti.

"ÇİFTÇİ'NİN SAHİP ÇIKTIĞI GAVDOS, AKP DÖNEMİNDE İŞGAL EDİLDİ"

Akşener’in, önceki günkü basın toplantısında 104 emekli amiralin Montrö açıklamasına yönelik olarak, "Bu arkadaşların görevdeyken maalesef Yunanistan’ın işgal ettiği adalara karşı herhangi bir tavırlarını görmedim" açıklamasının bilgilendirme eksikliğinden kaynaklandığını düşündüğünü belirten Yalım, şu ifadeleri kullandı:

"Montrö açıklamasına imza atan amirallerden Hüseyin Çiftçi, Albay rütbesindeyken 1996’da sahip çıktığı Gavdos Adası’nda Yunanistan ve NATO birliklerinin tatbikat yapmasını engellemiştir. Çiftçi’nin 1996’da sahip çıktığı Gavdos Adası AKP Hükümetleri döneminde 2004’te işgal edilmiştir.

Montrö açıklamasına imza atan amirallerden Mücahit Şişlioğlu, 2008’de benim de Genelkurmay temsilcisi olarak Dışişleri Bakanlığı’nda katıldığım toplantıda Ege Denizi’nde Türkiye’ye ait ve bir kısmı da Yunan işgali altında olan ada, adacık ve kayalıkların haritası ile coğrafi koordinatlarının Birleşmiş Milletler ve NATO’ya deklare edilmesini talep etmiş ancak Dışişleri Bakanlığı bu talebi reddetmiştir. Şişlioğlu, daha sonra Balyoz kumpas davasına dahil edilerek cezaevine gönderilmiştir."

Yalım, muvazzaf subayların adaların işgali konusunu basınla paylaşmalarının yasalar gereği mümkün olmadığını da belirtti.

"YARGI BAĞIMSIZ OLSAYDI HAPSE ATILMIŞ OLURDU"

Amirallerin açıklamasına sert tepki veren Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanlığı ve Bakanlık döneminde Türkiye’nin 4 adası ve 1 kayalığının işgal edildiğine dikkat çeken Yalım, şunları söyledi:

"Montrö açıklamasını yapan amiralleri bağımsız ve tarafsız yargıya havale eden Akar’a hatırlatalım; yargı bağımsız ve tarafsız olsaydı, 4 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığını savunmadan Yunan askerine teslim eden Akar, TCK 302, 309 ve TMK 3’ten yargılanarak hapse atılmış olurdu."

 
Bu haber eklendi 10323 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer GÜNCEL haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
8.3676 TL 8.3342 TL
Euro
EURO
10.0440 TL 10.0039 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 06.05.2021 SAAT 12:58:47
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV