Advert Advert
Advert Advert
Advert

HDP kapatılırsa vekillerin geçecekleri parti belli oldu!

HDP kapatılırsa vekillerin geçecekleri parti belli olması dikkat çekti.
HDP kapatılırsa vekillerin geçecekleri parti belli oldu!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın inceleme başlattığı HDP’nin kapatılması durumunda HDP’li milletvekillerinin Demokratik Bölgeler Partisi’ne geçeceği bilgisine ulaşıldı.

2014’te Barış ve Demokrasi Partisi'nin 3. Olağan Kongresinde alınan kararla adı değiştirilerek kurulan DBP’nin eş başkanlarından Saliha Aydeniz, Diyarbakır milletvekili seçildiği HDP’den Aralık 2019’da istifa etmişti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı inceleme sonucunda örgüt eylemlerinin odağı olduğu tespit edilmesi durumunda kapatma davası ile karşı karşıya gelecek olan HDP’de izlenecek yol belli oldu.

Parti hakkında açılacak davanın kapatma ile sonuçlanması durumunda HDP milletvekillerinin Demokratik Bölgeler Partisi’ne geçecek.

genel seçimde Diyarbakır Milletvekili seçildiği HDP’den istifa eden Saliha Aydeniz’in eş başkanlarından biri olduğu DBP’nin doğu ve güneydoğu illerinin yanında Ankara İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde il ve ilçe örgütleri bulunuyor. Edinilen bilgilere göre, Saliha Aydeniz’in yedek parti işlevi görmesi için Aralık 2019’da HDP’den istifa ederek DBP’ye geçtiği belirtildi.

Partinin diğer eş başkanı Keskin Bayındır olarak bilinirken, DBP’li çok sayıda belediye başkanı ve belediye meclis üyesi terör örgütü üyesi olmak, terör örgütü adına suç işleme ve terör örgütüne finans sağlama gibi suçlardan tutuklanması ve hapis cezasına çarptırılmasıyla gündeme gelmişti.

Bu haber eklendi 10358 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer GENEL haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
8.0780 TL 8.0458 TL
Euro
EURO
9.7122 TL 9.6735 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 20.04.2021 SAAT 06:40:31
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV