Advert Advert
Advert Advert
Advert

İstanbul Bilişim binlerce insanı böyle dolandırmış...

İstanbul Bilişim, binlerce insanı nasıl dolandırdı.
İstanbul Bilişim binlerce insanı böyle dolandırmış...

Son birkaç aydır gündemi meşgul eden İstanbul Bilişim’in konkordato talebine yönelik davada mahkeme kararı geçtiğimiz ay açıklanmıştı. Peki şimdiye kadar neler yaşandı, şirket binlerce kişiyi nasıl dolandırdı?

2020’nin başlarından itibaren binlerce İstanbul Bilişim müşterisi, satın aldıkları ürünlerin ellerine ulaşmadığını, ödedikleri bedelin de geri ödenmediğini söyleyerek şirketi şikayet yağmuruna tutmuştu.

Webtekno’dan Nagehan Çavuş’un haberine göre, artan şikayetlerden ve konunun her geçen gün gündemi daha çok meşgul etmeye başlamasından sonra ise şirket bir açıklama yaparak konkordato ilan etmişti. Ancak şirketin konkordato kararı geçtiğimiz ay mahkeme kararınca reddedildi. Peki İstanbul Bilişim insanları nasıl dolandırdı, şimdiye kadar neler yaşandı?

Adım adım İstanbul Bilişim olayında yaşananlar:

- İstanbul Bilişim hakkında çok sayıda müşteriden şikayetler gelmeye başladı.

-Şikayetlerin artması ve dolandırıcılık iddiaları sonrası şirket konkordato ilan etti.

-Mahkeme, şirketin konkordato ilan etmesinden sonra bir komiser atayarak 3 ay mühlet verdi.

-İstanbul Bilişim’in sahibi olarak görünen Nurettin Yavuz hakkında nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla dava açıldı.

-Şirketin paravan şirketler aracılığı ile vergi kaçırdığı ortaya çıktı.

-Şirketin eski sahiplerinin de aralarında bulunduğu 5 kişinin dava detayları ortaya çıktı.

-Şirket hakkında iflas kararı verildi.

-Konkordato komiser heyeti raporu, paravan şirket organizasyonunun detaylarını ortaya çıkardı.

İSTANBUL BİLİŞİM HAKKINDA ÇOK SAYIDA MÜŞTERİDEN ŞİKAYETLER GELMEYE BAŞLADI

2002 senesinden bugüne e-ticaret sektöründe hizmet veren İstanbul Bilişim, 2020’nin ilk aylarından itibaren sürekli artan sayısıyla dikkat çeken şikayetler almaya başladı. Tüketiciler, ödedikleri bedeller karşılığında ürünlerini alamadıklarını fakat para iadesi de yapılmadığını belirterek tüketici hakem heyetine başvurmaya başladı.

ŞİKAYETLERİN ARTMASI VE DOLANDIRICILIK İDDİALARI SONRASI ŞİRKET KONKORDATO İLAN ETTİ

Her geçen gün artan şikayetlere ve konunun sürekli gündeme gelmesine rağmen sessizliğini koruyan şirket, geçtiğimiz Temmuz ayında konkordato ilan ederek bir açıklama yaptı. Açıklamada İstanbul Bilişim tedarik sorunu yaşadıklarını belirtti ve haklarında konuşulan dolandırıcılık iddialarını reddederek, mali darboğazda olduğunu ve şirket aleyhine propaganda yapıldığını iddia etti.

MAHKEME, ŞİRKETİN KONKORDATO İLAN ETMESİNDEN SONRA BİR KOMİSER ATAYARAK 3 AY MÜHLET VERDİ

Konkordato ilanının ardından mahkeme şirkete bir komiser atayarak 3 ay mühlet verdi. Bu sırada komiser heyeti raporu için incelemeler devam ederken, yaşanan mağduriyetin detayları da ortaya çıkmaya başladı. İstanbul Bilişim’in 50 bin kişiyi mağdur ettiği ve bu mağduriyetten 150 milyon TL vurgun yaptığı bilgilerine ulaşıldı.

Mahkeme tarafından verilen tedbir kararı nedeniyle mağdur olan vatandaşlar, şirkete yönelik haciz işlemi de başlatamadıkları için gözler konkordato davasının mahkeme kararına çevrildi.

İSTANBUL BİLİŞİM’İN SAHİBİ OLARAK GÖRÜNEN NURETTİN YAVUZ HAKKINDA NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK SUÇLAMASIYLA DAVA AÇILDI

Yürütülen soruşturma neticesinde konkordato davası devam ederken bir süre kendisine ulaşılamayan, şirketin son bir yıldır sahibi olarak görünen Nurettin Yavuz hakkında nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla dava açıldı.

Aynı zamanda Nurettin Yavuz hakkında 114 ayrı dolandırıcılık kaydı bulunduğu da biliniyordu ancak yapılan incelemeler sonucunda Yavuz’un herhangi bir mal varlığının bulunmadığı bilgisine ulaşıldı.

ŞİRKETİN PARAVAN ŞİRKETLER ARACILIĞI İLE VERGİ KAÇIRDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Devam eden dava dosyalarında yer alan bilgilere göre şirketin 40’tan fazla paravan şirket kurarak vergi kaçırdığı ortaya çıktı. Ekonomik durumu iyi olmayan kişilerin üzerine, aylık 1000-2000 TL ödemeler yaparak paravan şirketler kuran İstanbul Bilişim, bu şirketleri vergi yükünden kurtulmak için kullandı.

İstanbul Bilişim, parasını aldığı ancak alıcılara göndermediği ürünlerin parasını kendilerine aktarırken, vergi borcunu paravan şirketlerin sahiplerinin üzerine bıraktı. Bu paravan şirketlerin sahibi olarak görünen kişiler ise şu an toplamda milyonlarca liralık vergi borcu yüzünden davalık olmuş durumda. Kimi şirket sahiplerinin ise konu ile ilgili çeşitli cezalar aldıkları biliniyor.

Gerçekleştirilen bu paravan şirket organizasyonu nedeniyle oluşan vergi kaybının 1 milyar TL seviyesinde olduğu gelen ilk bilgiler arasında. Normal şartlarda TRT’ye ödenmesi gereken bandrol ücretinin ödenmemesi sonucunda oluşan kaybın ise 500 milyon euro (yaklaşık 4.9 milyar TL) seviyesinde olduğu söyleniyor.

ŞİRKETİN ESKİ SAHİPLERİNİN DE ARALARINDA BULUNDUĞU 5 KİŞİNİN DAVA DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI

Paravan şirket ile vergi kaçırma ve dolandırıcılık konuları hakkında gelişmeler yaşanırken bir yandan da İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada şirketin kurucusu Özgür Güleç ve eski sahibi Kenan Bilgi’nin de aralarında bulunduğu 5 kişinin ‘nitelikli yağma’ ve ‘kişiyi hürriyetinden alıkoyma’ suçlamasıyla yargılandıkları bilgisi geldi.

Sanıklar Abdullah Üngür, Osman Üngür ve Celal Altun, silah kullanarak kişiyi hürriyetinden alıkoyma suçundan 5 yıl hapis cezası aldı. Yağma suçlaması ile verilen 10 yıllık hapis cezası ise Yargıtay’a taşındı.

İSTANBUL BİLİŞİM HAKKINDA İFLAS KARARI VERİLDİ

İstanbul Bilişim’in Temmuz ayında konkordato ilan etmesinden sonra, Ekim ayında mahkeme kararı açıklandı. İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, şirketin konkordato talebini reddetti ve iflasına karar verdi.

Bu karar sonrası, şirketin mağdurlarının da haklarını alabilmek için şirkete haciz davası açabilmelerinin önündeki engel kalkmış oldu ve İstanbul Bilişim battı mı sorusu da cevap bulmuş oldu.. Tüketiciler, iflas kararından önce tedbir kararı nedeniyle şirket hakkında haciz davası açamıyorlardı.

KONKORDATO KOMİSER HEYETİ RAPORU, PARAVAN ŞİRKET ORGANİZASYONUNUN DETAYLARINI ORTAYA ÇIKARDI

İflas kararı sonrası, konkordato komiser heyeti raporu, paravan şirket organizasyonuna dair pek çok detayı ortaya çıkardı. İstanbul Bilişim’in pek çok farklı kişinin hesabına türlü yollarla gerçekleştirdiği para transferlerini ortaya koyan raporda, şirketin CEO’su Önder Yeşiloba’nın eşine 1 milyon 172 bin, kardeşine 10 milyon, annesine ise 650 bin TL para transferi gerçekleştirdiği bilgisi de yer aldı.

Bu haber eklendi 1060 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer GÜNCEL haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
7.4121 TL 7.3825 TL
Euro
EURO
8.9931 TL 8.9572 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 16.01.2021 SAAT 09:24:09
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV