Advert Advert
Advert Advert
Advert

Katar'ın borsa hamlesi Arabistan'ı çok kızdırdı

Suudi Arabistan'ın Türk ürünlerine karşı gayri resmi olarak başlattığı boykot resmiyet kazandı. Alınan karara göre Türkiye'den ithal edilen; yumurta, süt, bal, beyaz/kırmızı et ithalatı askıya alındı.
Katar'ın borsa hamlesi Arabistan'ı çok kızdırdı

Türkiye'nin Suudi Arabistan'a uzattığı zeytin dalı yanıtsız kaldı. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1 hafta önce Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud'u telefonla aramış ve ilişkilerin düzeltilmesi için hazır olduklarını belirtmişti.

Erdoğan'ın bu görüşmesi Anadolu Ajansı tarafından tüm dünyaya servis edilmiş, ertesi gün Suudi Arabistan Dış İşleri Bakanı'ndan "Türk ürünleri ile ilgili alınmış olan resmi bir boykot kararımız bulunmuyor" diyerek ilişkilerin düzeleceğinin sinyallerini vermişti.

KATAR'IN BORSA HAMLESİ ORTALIĞI KARIŞTIRDI
Katar'ın, İstanbul Borsası'nın yüzde 10'una ortak olması ve İstinye Park'a gibi birçok şirketten hisse alması sonrasından Suudi Arabistan cephesinden yanıt gecikmedi.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'daki konsolosluk binasında katledilmesi sonrasında kopma noktasına gelen ilişkiler, Katar'ın hamlesi sonrası koptu.

Suudi Arabistan, Erdoğan'dan gelen "İlişkileri düzeltelim" telefonuna rağmen, Katar'ın borsa hamlesi sonrasında fikir değiştirdi.

RESMİ OLARAK BOYKOT BAŞLADI
Aylardır gayri resmi olarak Türk ürünlerini boykot eden Suudi Arabistan resmi boykota başladı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üyelerine gönderdiği yazıda Suudi Arabistan'ın Türkiye'den almış olduğu kırmızı/beyaz et ve ürünler, yumurta, bal ve süt ürünlerinin ithalalatını askıya aldığını bildirdi. 

Resmi kararın bildirilmesiyle birlikte Türkiye'den ilgili ürünleri alan Suudi iş adamları ithalatı durdurma kararı aldı. Verilen siparişlerin üst üste iptal edilmeye başladığı bildirilirken, Türk ihracatçıların zor duruma düştükleri öğrenildi. 

Suudi Arabistan Gıda ve İlaç Kurumu boykotu doğrulayarak Türkiye'den sığır eti ve ürünleri, koyun eti ve ürünleri, beyaz et ve ürünleri, balıkçılık ve su ürünleri, süt ve anne sütü alternatifi olan mamalar, yumurta ve ürünleri ile bal ve ürünlerinin Suudi Arabistan’a ithalatının durdurulduğu bildirmişti. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünden gönderilen yazıda, “Bu çerçevece SFDA tarafından yukarıda belirlenen ürünlerin Suudi Arabistan’a ihracatında 15 Kasım 2020 tarihinden itibaren veteriner sağlık sertifikası düzenlenmemesi gerekmektedir” denildi.

Bu haber eklendi 1091 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer GÜNCEL haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
7.4121 TL 7.3825 TL
Euro
EURO
8.9931 TL 8.9572 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 16.01.2021 SAAT 08:30:56
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV