Advert Advert
Advert Advert
Advert

Orta Doğu bu suikastı konuşuyor; Nükleer Programının mimarı öldürüldü!

İran'ın en önemli isimlerinden biri olan bilim insanı Muhsin Fahrizade, Başkent Tahran'da aracında suikaste uğradı. İran Savunma Bakanlığı Fahrizade'nin hayatını kaybettiğini açıkladı. Netanyahu yaklaşık 2 yıl önce yaptığı konuşmada Fahrizade'nin adını vererek "Bu ismi unutmayın demişti."
Orta Doğu bu suikastı konuşuyor; Nükleer Programının mimarı öldürüldü!

İran'ın başkenti Tahran'da ülkenin en önemli bilim insanlarından biri güpegündüz suikaste uğradı. Uzmalar yaşanan eylemi "Orta Doğu'yu karıştırıcak suikast" olarak yorumluyor.

İran nükleer programının mimar ve yürütücülerinden olan Muhsin Fahrize, Tahran'a bağlı Abserd ilçesinde aracında silahlı saldırıya uğradı. Uzun namlulu silahlarla gerçekleştirilen saldırıda ağır yaralanan Fahrizade, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Fahrizae "İran nükleer programının babası" olarak nitelendiriliyordu. 

İRAN MAKAMLARI SUİKASTİ DOĞRULADI
İran Savunma Bakanlığı'ndan Yapılan açıklamada, Fahrizade'nin terör unsurları tarafından düzenlenen suikast nedeniyle ağır yaralandığı ve hastanede hayatını kaybettiği belirtildi.

2018 YILINDA NETANYAHU İSİM VEREREK HEDEF GÖSTERMİŞTİ
İran nükleer programının mimarı olarak tanınan Muhsin Fahrizade'nin adı İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Mayıs 2018'de İran nükleer programı hakkında yaptığı sunumda özellikle belirtilmişti.


İRAN: "SİYONİSTLER BİLİMCİMİZİ ÖLDÜRDÜ"
Suikast sonrası İran'dan üst üste sert mesajlar gelmeye başladı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Şehit Fahrizade'nin  öldürülmesi, düşmanlarımızın çaresizliğini ve nefretlerinin derinliğini gösteriyor. suikastin İran'ın başarılarını engelleyemeyecek" dedi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Hüseyin Selami, suikastten İsrail'i sorumlu tutarak, "Siyonistler nükleer bilimcimizi öldürdü ancak bu adımın karşılığını nerede verdiğimizi kendileri bilir. Biz açıklamıyoruz fakat onlar biliyor. Geçmişte sahada hiçbir adımı karşılıksız bırakmayacağımızı gösterdik."

İran Dışişleri Bakanı Zarif de, terör saldırısında İsrail'in rolü olduğuna dair ciddi kanıtlar bulunduğunu belirtti.

İran İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi de suikastçilere yönelik yakalama operasyonunun başlatıldığını duyurdu.

MOSSAD'IN ÖLÜM LİSTESİNDEYDİ
2018 yılında İsrail merkezli internet sitesi Walla'nın, eski yabancı istihbarat servisleri sorumlularının verdiği bilgilere dayandırdığı haberinde, bazı İranlı bilim adamlarına bir kaç yıl önce İsrail istihbarat servisi Mossad tarafından suikast düzenlendiği belirtilmişti.

Haberde İsrail'in, Tahran'ın nükleer programının beyni olarak tanımladığı İranlı bilim adamı Mehabadi'yi suikast listesine eklediği söylenmişti.

TRUMP'TAN SUİKASTE DESTEK
ABD Başkanı Donald Trump, suikasti "İran'a darbe olarak" yorumlayan bir İsrailli gazetecinin mesajlarını yorumsuz olarak paylaştı.

İsrailli gazeteci Yossi Melman şu mesajı att: "İran'dan gelen haberlere göre Muhsin Fahrizade, Tahran'ın doğusundaki Damavend'de suikast sonucu öldürüldü. İran'ın gizli nükleer programının başındaki isimdi ve Mossad tarafından yıllardır aranıyordu. Onun ölümü, psikolojik ve mesleki açıdan İran için büyük bir darbedir."


TRUMP DÖNEMİ BİTMEDEN SAVAŞ PEŞİNDE
İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in askeri danışmanı ve 2021 Cumhurbaşkanı adaylarından Hüseyin Dehkan, İsrail'in Trump dönemi sona ermeden İran ile savaş peşinde olduğunu belirterek, "İsrail ortakları Trump'ın siyasi ömrünün son demlerinde İran'a karşı baskıyı artırarak büyük bir savaş çıkarmak peşinde" ifadelerini kullandı.

ESKİ CIA DİREKTÖRÜNDEN TEPKİ
Eski ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü John Brennan, İran'ın nükleer programının kilit isimlerinden bilim insanı Muhsin Fahrizade'nin suikast sonucu öldürülmesini "uluslararası hukuka aykırı ağır bir suç" olarak nitelendirdi.

İRAN'DA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ SOKAĞA ÇIKTI
İran'ın başkenti Tahran'da nükleer fizikçi bilim insanı Muhsin Fahrizade'ye yönelik suikastın ardından Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi binasının önünde toplanan öğrenciler, ABD ve İsrail'e karşı intikam çağrısında bulundu.

MUHSİN FAHRİZADE KİMDİR?
Batılı istihbarat yetkilileri ve uzmanlar Fahrizade'nin sivil uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin arkasında İran'ın nükleer savaş başlığı geliştirme çalışmalarında önemli bir rol oynadığına inanıyor.

İran ise hiç bir zaman nükleer silah geliştirme amacı olduğunu kabul etmedi. Muhsin Fahrizade ise İran'da "Nükleer programın babası" olarak tanınıyor ve ülkenin en saygın bilim insanları arasında gösteriliyordu.

Bu haber eklendi 1076 kez okunmuştur.
Demokrat Tv-Tarafsız İlkeli Haber:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer GÜNCEL haberleri
Advert
Dolar
DOLAR
7.4121 TL 7.3825 TL
Euro
EURO
8.9931 TL 8.9572 TL
Anket
Cumhurbaşkanı adayınız kim?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekrem İmamoğlu
Mansur Yavaş
Muharrem İnce
Sinan Ogan
Kemal Kılıçdaroğlu

TARİH 16.01.2021 SAAT 07:51:03
Demokrat TV Tarafsız İlkeli Doğru Haber. Gücü Tarafsızlığında Demokrat TV